MUKS Bydgoszcz mistrzem Polski!

(as)
U góry od lewej: Weronika Papiernik, Magdalena Błysz, Natalia Gwizdała, Weronika Preihs, Oliwia Arendt, Kinga Wis-niewska, Marta Wieczyńska, na dole od lewej: Radosław Janik (prezes zarządu), Krzysztof Janik (trener), Aleksandra Szymańska, Karolina Kłosińska, Natalia Błaszczak, Martyna Nowacka, Paulina Trepczyńska, Patrycja Buzanowska, Rafał Bejtka (kierownik drużyny) Archiwum
W mistrzostwach Polski w Żyrardowie 14-latki z Bydgoszczy nie znalazły pogromcy! W zaledwie 4 lata działalności klubu już drugi raz ekipa Krzysztofa Janika sięgnęła po złoty medal.

MUKS WSG bez problemów przebrnął przez fazę grupową. Pierwszego dnia pokonał BAT Sierakowice 73:50. Podobnie było w spotkaniu z WKK Wrocław 78:46. Najbardziej wymagający był MLKS Rzeszów (później brązowy medalista). Co prawda, podobnie jak w poprzednich meczach, do przerwy MUKS miał przewagę 19 pkt., ale kolejne kwarty to remis i przegrana 5 pkt. (63:49). Warto jednak dodać, że nasz skład był rotowany, a maksymalny czas gry jednej zawodniczki to 25 minut.

W półfinale MUKS WSG zagrał z Żakiem Nowy Sącz. Mając w pamięci wygraną z półfinału po walce 78:55 nasz zespół nie zlekceważył ekipy z Małopolski. W 1. kwarcie wyrobił sobie dużą przewagę 24:6 i ostatecznie wygrał 74:58. W 2. półfinale Trójka Żyrardów ograła MLKS 67:49 i to gospodynie były w finale przeciwnikiem zespołu znad Brdy.

Gospodynie bez szans

W niedzielę w hali panowała atmosfera godna finału. Trybuny zapełnili fani miejscowego zespołu, a także rodzice naszych zawodniczek, sympatycy drużyny oraz inne zespoły, które rywalizowały o mistrzowski tytuł. Od początku ekipa Krzysztofa Janika bardzo dobrze broniła i wykorzystały dużą część wypracowanych sytuacji pod koszem. Po 1. kwarcie prowadziła różnicą 11 pkt. W 2. części gry udało się powiększyć przewagę do 14 pkt. Gorąco zrobiło się w 4. kwarcie, gdy to po kilku decyzjach sędziów nasz zespół zaczął tracić przewagę, jednak końcówka znów należała do MUKS WSG i ostatecznie mecz skończył się wynikiem 86:60.

Bardzo dobre zawody rozegrała Natalia Gwizdała, która zaliczyła 16 pkt. i 16 zb. Na wyróżnienie zasługują przede wszystkim Aleksandra Szymańska, Natalia Błaszczak, Natalia Gwizdała, Magdalena Błysz i Weronika Papiernik. Oczywiście, na pochwałę zasłużyły wszystkie zawodniczki, które miały ogromny wkład w ten triumf.

Deszcz nagród

Po ostatnim gwizdku sędziego na ławce wybuchła ogromna radość, polały się szampany, a zawodniczki i trenerzy odbierali gratulacje. Podczas uroczystego zakończenia turnieju organizatorzy nagrodzili najlepsze koszykarki. W bydgoskim zespole za najlepszą uznano Błysz. Do pierwszej piątki nominowano Szymańską, a MVP całych mistrzostw została Papiernik, która oprócz pamiątkowej statuetki i koszulki otrzymała zestaw kina domowego.

Po przyjeździe do Bydgoszczy późnym wieczorem koszykarki przywitało wielu rodziców oraz osób związanych z klubem. Nie obyło się bez oblewania szampanem, wspólnych śpiewów i podziękowań.

Zarząd klubu dziękuje za pomoc: Urzędowi Miasta Bydgoszczy, wydziałowi promocji i sportu oraz edukacji, Urzędowi Marszałkowskiemu, Wyższej Szkole Gospodarki, firmom Supravis i ALL4OFFICE, Justynie Bonieckiej z bydgoskiej BORPY, dyrektorowi ZS nr 26 Leszkowi Gozdkowi, dyrektorom SP nr 25, nr 38, nr 46 oraz nr 57, Jerzemu Nowakowskiemu, Wiesławowi Fiszce, Maciejowi Mackiewiczowi, Grzegorzowi Skibie, Józefowi Rogackiemu, Zarządowi MMKS Katarzynki Toruń i trenerom Tomaszowi Urbanowi i Zbyszkowi Ordonowi za wypożyczenie Marty Wieczyńskiej, dyrektorowi BKS Chemik Grzegorzowi Ibronowi, KPZKosz, trenerom Beacie Ołdak, Paulinie Zalewskiej, Krzysztofowi Janikowi, Radosławowi Janikowi i kierownikowi Rafałowi Bejtka oraz zawodniczkom i ich rodzicom.