Multikulturowość i nieszablonowa edukacja w Sępólnie. Tak działa Stowarzyszenie "Dorośli - Dzieciom" z Erasmus +

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Stowarzyszenie Dorośli-Dzieciom w Sępólnie bierze udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „The Key to Connection”
Stowarzyszenie Dorośli-Dzieciom w Sępólnie bierze udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „The Key to Connection” Nadesłane
Stowarzyszenie Dorośli-Dzieciom w Sępólnie bierze udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym. Organizacja gości również nowych. kolejnych wolontariuszy zza granicy.

Elisa i Caina z Portugalii oraz Fatima z Azerbejdżanu to nowi wolontariusze, którzy pojawili się w sępoleńskim Stowarzyszeniu Dorośli-Dzieciom. We wrześniu do Sępólna przyjedzie Federica z Włoch, Murad z Azerbejdżanu i Giorgi z Gruzji. Stowarzyszenie od 2005 roku realizuje projekt Europejskiego Korpusu Solidarności z Erasmus+. Obecność młodzieży zza granicy w tak małym mieście, jest bardzo cenna.

- Ważnym aspektem tego programu jest udział w życiu lokalnej społeczności. Chcemy też, by i ona włączała się w ich życie. Wolontariusze dzielą się ze społecznością lokalną częścią swoich kultur i tradycji, dzięki czemu promują różnorodność kulturową – ideę tolerancji, przyjaźni i sprzeciwu wobec postaw ksenofobicznych, co dziś jest niezmiernie istotne – podkreśla Daniel Wargin, koordynator projektu.

Na co dzień obcokrajowcy pracują w różnych gminnych instytucjach, prowadzonych lub współprowadzonych przez Stowarzyszenie Dorośli-Dzieciom: Warsztacie Terapii Zajęciowej, Świetlicy Terapeutycznej i Centrum Małego Dziecka i Rodziny.

O wolontariuszach Erasmus + z poprzednich lat więcej znajdziesz tutaj

The Key to Connection” i taniec w świecie wirtualnym

Organizacja bierze ponadto udział w ciekawym, międzynarodowym projekcie edukacyjnym dla dzieci i młodzieży.

- Niektórzy ludzie uczą się lepiej, zapamiętują szybciej, kiedy je widzą, inni - kiedy słyszą, a jeszcze inni kiedy przekaże się informacje w aktywny sposób, np. podczas zajęć ruchowych. To właśnie edukacja kinestyczna, czyli poprzez ruch - mówi Daniel Wargin o realizowanym właśnie projekcie „The Key to Connection” (klucz do odnalezienia) z programu Erasmus+.

Projekt rozpoczął się jeszcze w 2019 roku i dobiega końca. Bierze w nim udział osiem organizacji z czterech krajów: Łotwy, Grecji, Bułgarii i Polski. Jedną z nich jest sępoleńskie stowarzyszenie. Druga to Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” z Torunia. Każdy kraj reprezentują dwie organizacje. Jedna specjalizująca się w działaniach edukacyjnych (w tym edukacji pozaformalnej), druga, która skupia swoje działania wokół tańca, ruchu, choreografii. Stowarzyszenie Dorośli-Dzieciom należy do tej pierwszej.

- W każdym z krajów obie organizacje współpracują w tworzeniu ciekawych programów edukacyjnych w oparciu o ruch i improwizację taneczną i zapraszają lokalną młodzież do udziału w zajęciach warsztatowych. W Sępólnie odbyły się dwa tego typu spotkania prowadzone przez Martę Zawadzką oraz Małgorzatę Skusa. Obie panie swoim profesjonalnym podejściem i ciekawymi metodami, próbowały zmotywować uczestników do działania, ruchu, tańca, ale również refleksji nad zależnością między tańcem a procesem uczenia się – wyjaśnia Daniel Wargin.

Jak zapowiada, we wrześniu i październiku w Sępólnie odbędą się kolejne warsztaty dla sępoleńskiej młodzieży oparte o taniec improwizowany.

- W projekcie zaplanowane były spotkania w każdym z krajów partnerskich, niestety pandemia zniweczyła piękne plany i projekt. Po pierwszym spotkaniu na żywo w Bułgarii, przeniósł się w świat wirtualny. Być może trudno wyobrazić sobie zajęcia taneczne w wirtualnym świecie, ale…dla chcącego nic trudnego. Nie chcąc rezygnować z dobrego pomysłu na działania edukacyjne, główni organizatorzy (organizacja LAUKKU z Łotwy z trenerkami Ilze Zirina i Ieva Grundsteine na czele) stworzyła znakomite warunki, żeby i w wirtualnym świecie zrealizować zamierzone cele. Przez kilka miesięcy przedstawiciele wszystkich organizacji spotykali się w on-line’owym świecie i poprzez ruch i długie dyskusje wypracowywali metody pracy z młodzieżą, które będzie można wykorzystać po powrocie do „normalności” – podsumowuje Wargin.

Oprócz wspomnianego szkolenia w Bułgarii i warsztatów dla młodzieży, odbyło się również jeszcze jedno spotkanie na żywo. Od 19 do 23 sierpnia jeden przedstawiciel każdego kraju partnerskiego wziął udział w tzw. job shadowing, który polega na obserwacji pracy innej organizacji. I tak osoby z Łotwy, Polski, Grecji i Bułgarii spotkały się w miejscowości Rauna na Łotwie przez kilka dni brały udział w spotkaniach z przedstawicielami organizacji zajmujących się edukacją przez ruch, ale również sami prowadzili warsztaty ruchowe dla tamtejszych dzieci i młodzieży.

Zdjęcia z warsztatów „The Key to Connection” sępoleńskiego Stowarzyszenia Dorośli-Dzieciom:

Czarnek zapowiada HIT!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie