Spis treści
- Najlepszy mecz
- Najgorszy mecz
- Najładniejsza bramka
- Najlepsza interwencja
- Najlepszy zawodnik
- Najlepszy bramkarz
- Najlepszy obrońca
- Najlepszy pomocnik
- Najlepszy napastnik
- Największe odkrycie
- Największe rozczarowanie
- Największe zaskoczenie
- Największe sensacje
- Najlepsi strzelcy
- Najwięcej bramek zdobytych przez drużynę
- Najwięcej asyst
- Najwięcej strzałów w światło bramki
- Najwięcej żółtych kartek w jednym meczu
- Najwięcej żółtych kartek ogółem
- Najwięcej podań w jednym meczu
Najlepszy mecz
Spotkanie w grupie G dostarczyło nam niesamowitych wrażeń i zwrotów akcji. Serbowie prowadzili już 3:1, by ostatecznie tylko zremisować. Kapitalną bramką popisał się Vincent Aboubakar:
Obu drużyn niestety nie zobaczymy już na mundialu w Katarze.
Najgorszy mecz
Urugwaj - Korea Południowa 0:0
Dość powiedzieć, że w całym spotkaniu nie padł ani jeden celny strzał. Pomimo tego, że w obu drużynach wystąpili napastnicy klasy światowej, Luis Suarez, Darwin Nunez czy Son Heung-min. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że nazwiska nie grają.
Najładniejsza bramka
Richarlison (2. bramka w meczu z Serbią):
Najlepsza interwencja
Wojciech Szczęsny (obrona rzutu karnego w meczu z Argentyną):
Najlepszy zawodnik
Wojciech Szczęsny
- 2 obronione rzuty karne
- 18 obronionych strzałów
- 2 czyste konta
Najlepszy bramkarz
Wojciech Szczęsny
32-letni Polak obronił aż dwie jedenastki w fazie grupowej (jedną w meczu z Arabią Saudyjską, a drugą z Argentyną). Do tego miał wiele innych znakomitych interwencji, które w dużym stopniu przyczyniły się do pierwszego od 36 lat awansu Biało-Czerwonych do 1/8 finału.
Najlepszy obrońca
Theo Hernandez (Francja)
Od początku mundialu nie był pierwszym wyborem Didiera Deschampsa. Kontuzja jego brata, Lucasa, spowodowała, że to on występuje w wyjściowej jedenastce Francji. 25-letni lewy obrońca "Trójkolorowych" zdążył już zaliczyć dwie asysty.
Najlepszy pomocnik
Bruno Fernandes (Portugalia)
28-latek to główny kreator gry w zespole Fernando Santosa. Przy jego aktualnej dyspozycji ma zdecydowanie większy wpływ na grę niż Cristiano Ronaldo. Dość powiedzieć, że zdobył już 4 punkty w tzw. klasyfikacji kanadyjskiej (2 bramki + 2 asysty).
Najlepszy napastnik
Kylian Mbappe (Francja)
23-latek jest w kosmicznej formie. Zdobył 3 bramki, do tego zaliczył jedną asystę.
Największe odkrycie
Cody Gakpo (Holandia)
23-letni napastnik zdobył po jednej bramce w każdym z meczów Oranje na tegorocznym mundialu. Czy podtrzyma tą passę w fazie pucharowej?
Największe rozczarowanie
Dania
Półfinaliści ubiegłorocznego EURO nie dość że nie wyszli z jednej z najsłabszych grup na mundialu, to na dodatek w trzech meczach zdobyli zaledwie jedną bramkę...
Największe zaskoczenie
Odpadnięcie Belgii
"Złote" pokolenie, podobnie jak wspomniana wcześniej Dania, zdobyło jedną bramkę w trzech meczach. Jednak w przeciwieństwie do Skandynawów wielu zawodników z pierwszej jedenastki najlepsze lata ma za sobą.
Największe sensacje
1. Porażka Argentyny z Arabią Saudyjską (1:2)
Argentyńczycy pomimo przygniatającej przewagi w pierwszej połowie nie potrafili wyjść na przynajmniej dwubramkowe prowadzenie. W drugiej połowie dostali dwa potężne ciosy, przez co w kolejnych spotkaniach nie mogli już sobie pozwolić na porażki. Co jak wiemy im się powiodło.
2. Porażka Niemiec z Japonią (1:2)
Pierwsza połowa totalnie nie wskazywała na to, że "Niebiescy Samurajowie" mogą odwrócić losy spotkania z mistrzami świata z 2014 roku. Jednak zmiany personalne oraz systemu gry spowodowały, że to właśnie oni cieszyli się z trzech punktów.
Najlepsi strzelcy
- Cody Gakpo (Holandia)
- Kylian Mbappe (Francja)
- Alvaro Morata (Hiszpania)
- Marcus Rashford (Anglia)
- Enner Valencia (Ekwador)
Wszyscy wymienieni wyżej zawodnicy mają po 3 bramki, z tym że jeden z nich (Enner Valencia) nie poprawi już swojego dorobku. Ekwador bowiem nie awansował do dalszej fazy.
Najwięcej bramek zdobytych przez drużynę
9 - Anglia i Hiszpania
Synowie Albionu szczególnie zaimponowali skutecznością w starciu z Iranem, gdzie zdobyli 6 bramek. Wyczyn La Roja był jeszcze bardziej imponujący. W spotkaniu z Kostaryką zafundowali rywalom aż 7 goli.
Najwięcej asyst
Harry Kane (Anglia, 3)
Najwięcej strzałów w światło bramki
Niemcy - 24. Czerwoną latarnią w tej klasyfikacji jest ekipa Czesława Michniewicza, która w trzech spotkaniach oddała zaledwie cztery celne strzały. Tylko co z tego, skoro to my, a nie nasi zachodni sąsiedzi jesteśmy w 1/8 finału MŚ.
Najwięcej żółtych kartek w jednym meczu
11 - w starciu Serbii ze Szwajcarią. To najwięcej od finałowego starcia Hiszpanii z Holandią w 2010 roku, kiedy żółtych kartek było w sumie 12, ale wówczas odbyła się dogrywka.
Najwięcej żółtych kartek ogółem
Arabia Saudyjska (14): Abdulelah Al-Amri (2), Abdulelah Al-Malki (2), Saud Abdulhamid, Nawaf Al-Abed, Ali Al-Bulayhi, Salem Al-Dawsari, Ali Al-Hassan, Mohamed Al-Owais, Saleh Al-Shehri, Hattan Bahebri, Abdullah Madu, Hassan Tambakti.
Najwięcej podań w jednym meczu
1000 - tyle podań wymienili piłkarze Hiszpanii w spotkaniu z Kostaryką (7:0). Żadna inna drużyna w historii MŚ nie miała ich tak wiele w ciągu jednego meczu bez dogrywki.
