MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mundur mundurowi równy? Tak w 2023 roku zarabiają strażacy, policjanci, żołnierze zawodowi i WOT na Kujawach i Pomorzu!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Praca w służbach mundurowych to najbardziej pożądana praca w Polsce. Gwarantuje stałą pensję i dodatki. Zaglądamy do portfeli strażaków, policjantów, żołnierzy zawodowych i WOT na Kujawach i Pomorzu.
Praca w służbach mundurowych to najbardziej pożądana praca w Polsce. Gwarantuje stałą pensję i dodatki. Zaglądamy do portfeli strażaków, policjantów, żołnierzy zawodowych i WOT na Kujawach i Pomorzu. 13SBOT
Praca w służbach mundurowych to najbardziej pożądana praca w Polsce. Gwarantuje stałą pensję i dodatki. Zaglądamy do portfeli strażaków, policjantów, żołnierzy zawodowych i WOT na Kujawach i Pomorzu. Na jaką pensję i dodatki mogą liczyć na początku kariery i po awansach? Która z tych służb jest najlepiej opłacana?

Pensje żołnierzy, policjantów i strażaków budzą duże emocje, a zwłaszcza dodatki, które otrzymują.

Wypłaty bez ZUS, czyli więcej zostaje w kieszeni

Nie odprowadzają składek na ubezpieczenia społeczne, gdyż emerytury otrzymują z Ministerstwa Obrony Narodowej (żołnierze) czy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (policjanci i strażacy). Z ich pensji brutto odliczane są tylko podatek dochodowy i składka zdrowotna. W praktyce oznacza to, że w ich kieszeniach zostaje więcej pieniędzy z pensji brutto niż pracownikom spoza mundurówki.

Dodatki za noszenie munduru

Takie dostają dodatki, jak m.in. stażowy, służbowy (funkcyjny) oraz za stopień, a ponadto: mundurówkę, nagrodę roczną (tzw. trzynastkę) czy różne świadczenia w ramach systemu socjalnego.

W przypadku żołnierzy może to być również tzw. mieszkaniówka czy specjalny dodatek za udział w misjach zagranicznych.

Nowy dodatek "antyemerytalny" dla służb mundurowych

Od 1 marca 2023 roku obowiązuje ustawa, która wprowadziła dodatek "antyemerytalny" dla funkcjonariuszy służb mundurowych, m.in. dla strażaków, policjantów i żołnierzy.

Nowe miesięczne świadczenie po 15 latach służby rozpoczyna się od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc. Po osiągnięciu 32 lat wysługi emerytalnej będzie też wliczane do podstawy wymiaru emerytury.

Tak zarabiają strażacy, policjanci i żołnierze w 2023 roku

Na jaką pensję i dodatki (szczegóły dotyczące poszczególnych służb) mogą liczyć na początku kariery i po awansach strażacy, policjanci, żołnierze zawodowi i WOT na Kujawach i Pomorzu. Potrzebują do pracy? Która z tych służb jest najlepiej opłacana? Dowiecie się w poniższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska