Pensje żołnierzy, policjantów i strażaków budzą duże emocje, a zwłaszcza dodatki, które otrzymują.
Wypłaty bez ZUS, czyli więcej zostaje w kieszeni
Nie odprowadzają składek na ubezpieczenia społeczne, gdyż emerytury otrzymują z Ministerstwa Obrony Narodowej (żołnierze) czy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (policjanci i strażacy). Z ich pensji brutto odliczane są tylko podatek dochodowy i składka zdrowotna. W praktyce oznacza to, że w ich kieszeniach zostaje więcej pieniędzy z pensji brutto niż pracownikom spoza mundurówki.
Dodatki za noszenie munduru
Takie dostają dodatki, jak m.in. stażowy, służbowy (funkcyjny) oraz za stopień, a ponadto: mundurówkę, nagrodę roczną (tzw. trzynastkę) czy różne świadczenia w ramach systemu socjalnego.
W przypadku żołnierzy może to być również tzw. mieszkaniówka czy specjalny dodatek za udział w misjach zagranicznych.
Nowy dodatek "antyemerytalny" dla służb mundurowych
Od 1 marca 2023 roku obowiązuje ustawa, która wprowadziła dodatek "antyemerytalny" dla funkcjonariuszy służb mundurowych, m.in. dla strażaków, policjantów i żołnierzy.
Nowe miesięczne świadczenie po 15 latach służby rozpoczyna się od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc. Po osiągnięciu 32 lat wysługi emerytalnej będzie też wliczane do podstawy wymiaru emerytury.
Tak zarabiają strażacy, policjanci i żołnierze w 2023 roku
Na jaką pensję i dodatki (szczegóły dotyczące poszczególnych służb) mogą liczyć na początku kariery i po awansach strażacy, policjanci, żołnierze zawodowi i WOT na Kujawach i Pomorzu. Potrzebują do pracy? Która z tych służb jest najlepiej opłacana? Dowiecie się w poniższej galerii.
