Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 22godz.
  • 43min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Murale będą przedstawiały nazwy ulic w Grudziądzu [wideo]

Jakub Keller
Jakub Keller
Od prawej: Zenon Różycki i Małgorzata Owczarz obok muralu, który powstał w jednym z podwórek przy ulicy Mickiewicza
Od prawej: Zenon Różycki i Małgorzata Owczarz obok muralu, który powstał w jednym z podwórek przy ulicy Mickiewicza Jakub Keller
Oczy mieszkańców Grudziądza cieszyć będą malunki przedstawiające nazwy ulic. To nowy projekt spółki MPGN oraz artystki Małgorzaty Owczarz. Pierwszy z murali zobaczyć możemy przy ulicy Mickiewicza.

- Wrocław ma krasnale, Grudziądz będzie miał murale - mówi żartobliwie o projekcie Zenon Różycki, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami w Grudziądzu. - Budynki i nieruchomości będziemy chcieli wizualizować właśnie przez różnego rodzaju malunki - wyjaśnia już poważnym tonem.

Pierwszy ze wspomnianych murali powstał już w na ścianie jednego z podwórek przy ulicy Mickiewicza 5 w Grudziądzu.

Kaplica w Centrum Grudziądza się sypie. Ksiądz: - To tylko... tynk

- Mural przedstawia średniowieczną wizualizację miasta. Widać bruk, stare cegły, okna i budynki. Są też średniowieczne postacie, o czym świadczą choćby ich stroje - mówi o pierwszym z murali Małgorzata Owczarz, autorka dzieła.

Gdzie zatem będziemy mogli zobaczyć kolejne malunki?

- Zaczniemy od obiektów należących, albo zarządzanych przez naszą spółkę. Będziemy starali się wybierać obiekty, które stoją przy ulicach. Tak aby dzieła powstawały w widocznym miejscu, Malunki będą nawiązywały do obiektu i nazwy ulicy - zdradza Różycki.

Wideo

Komentarze 46

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marek Szajerka

Dziękuje Pani za miłe słowa.

Piszę m.in. dlatego, że wydano np. ponad pół miliona złotych na badania archeologiczne Góry Zamkowej plus kilka milionów zł na ekspozycję ruin oraz budowę wieży widokowej Klimek, będącej swobodną improwizacją w porównaniu z oryginałem. 

Wieża nie była wykreślona z Krajowego Rejestru Zabytków Nieruchomych. Zabytek z rejestru mógł być dokonany za zgodą ministra kultury. Tego nigdy nie uczyniono, chociaż ruiny wieży przykrywała warstwa ziemi. 

Prawidłowo działaniom przy Klimku w l. 2006-2014 odpowiadało określenie:

Odbudowa wieży ze zniszczeń wojennych. Z takiego uzasadnienia zrezygnowano na rzecz swobodnej improwizacji.

 

Czy na takie działanie ten sam organ nadzoru  konserwatorskiego pozwoliłby prywatnemu właścicielowi zamku pokrzyżackego w Rogóźnie?

 

W przypadku murale przy Mickiewicza 3/Murowa 24 to samo podejście.

 

W przypadku ruin Zamku Wysokiego było ciche przyzwolenie na usunięcie niektórych  fragmentów odsłoniętych murów oraz ceglanych ganków w 2014 r. Takie działanie było możliwe, gdyż jest to teren należący do Magistratu.

 

MPGN to już inny podmiot.

 

Działania urzędników wg staropolskiego porzekadła:

 

" Co wolno wojewodzie to nie Tobie ..."

Podobnie jest z literatura przedmiotu. Honorowana jest tylko zasadniczo ta, która jest w Rocznikach Grudziądzkich, ewentualnie w Kalendarzach Grudziądzkich. Społeczny wysiłek członków Koła Miłośników Dziejów Grudziądza, utrwalony w Biuletynach Koła Miłośników Dziejów Grudziądza, to już dla niektórych ta gorsza kategoria literatury przedmiotu.

Pozdrawiam Państwa. Marek Szajerka, członek KMDG.

G
Gość
W dniu 29.04.2018 o 18:43, Marek Szajerka napisał:

Dla porównania proszę o przeczytanie informacji z tego Katalogu o Górze Zamkowej. "Ruiny zamku krzyżackiego: Wieża „Klimek” Relikty architektury zamku wysokiego odkryte w 1889 r. (studnia zamkowa) oraz w l. 2008-2009 Relikty architektury zamku odkryte w sezonie badawczym 2014 29.10.1936 A/1404 26.02.2010 A/1554 25.02.2015 A/1676" Tam pamiętano o aktualizacji a jaka jest przyczyna 60 letnich zaniedbań? Przecież po 1958 r.  literatura przedmiotu została wzbogacona.  Warszawiacy szczycą się porównaniem Mostu Bramy Krakowskiej  na Placu Zamkowym do mostów Bramy Toruńskiej i Bocznej w Grudziądzu. Nie Toruń czy inne miasto wprowadza najstarsze zabytki architektury Starej Warszawy do XIII w. a własnie Grudziądz.W 1930 r. profesor Politechniki Warszawskiej Oskar Sosnowski udowadniał, że Stara Warszawa jest odwzorowaniem planu Grudziądza. Zachowane mosty, dwa w Grudziądzu i jeden w Warszawie , udowadniają słuszność tezy prof O.Sosnowskiego.To jest ważny punkt dla promocji Grudziądza. Prezes Zenon Różycki zrobił bardzo dobry i odważny moim zdaniem krok do promocji  Mostu Bramy Bocznej. Ponieważ właśnie MPGN uczyniło bardzo wiele dla udostępnienia tego mostu turystom.Dla osób niezorientowanych przypominam, że ta znana z literatury przedmiotu Brama Boczna była bezpośrednio pod jezdnią ul. Mickiewicza. Jej fundamenty zostały odsłonięte ok. 2002 r.Przęsło mostu jest pod chodnikiem. Na nim wtórnie zbudowano ścianę baszty Bramy Bocznej. Dlatego jest ta pewność, że Brama św. Chrystiana powstała wcześniej. Zapewne w XVI w. straciła definitywnie funkcję komunikacyjną na rzecz Bramy Bocznej, dlatego zniknęła na setki lat ze świadomości grudziądzan i nie ma o niej informacji w inwentarzach XVI-XVIII w.Jako ciekawostkę podam, że nie można wejść do jej środka, ponieważ  obecnie wejście do niej jest w mieszkaniu, w podłodze pokoju, pod dywanem. Osobiście byłem w środku tej bramy kilkanaście lat temu. Domy w dawnym parchamie, czyli międzymurzu,  przy ul. Murowej, bezpośrednio nad Strugą Młyńską, zasklepioną  murowanym kanałem  w ok. 1810 r., powstały po 1872 r. Część wschodnia kamienicy przy ul Mickiewicza 3/Murowa 24 powstała w 2 poł. l. 80 XX w. Jej część zachodnia do wysokości parteru pochodzi z XIII-XIV w.

Podziwiam Pana wiedzę.

Pozdrawiam

Marzena

M
Marek Szajerka

Dla porównania proszę o przeczytanie informacji z tego Katalogu o Górze Zamkowej.

 

"Ruiny zamku krzyżackiego: Wieża „Klimek” Relikty architektury zamku wysokiego odkryte w 1889 r. (studnia zamkowa) oraz w l. 2008-2009 Relikty architektury zamku odkryte w sezonie badawczym 2014 29.10.1936 A/1404 26.02.2010 A/1554 25.02.2015 A/1676"

 

Tam pamiętano o aktualizacji a jaka jest przyczyna 60 letnich zaniedbań? Przecież po 1958 r.  literatura przedmiotu została wzbogacona. 

 

Warszawiacy szczycą się porównaniem Mostu Bramy Krakowskiej  na Placu Zamkowym do mostów Bramy Toruńskiej i Bocznej w Grudziądzu. Nie Toruń czy inne miasto wprowadza najstarsze zabytki architektury Starej Warszawy do XIII w. a własnie Grudziądz.

W 1930 r. profesor Politechniki Warszawskiej Oskar Sosnowski udowadniał, że Stara Warszawa jest odwzorowaniem planu Grudziądza. Zachowane mosty, dwa w Grudziądzu i jeden w Warszawie , udowadniają słuszność tezy prof O.Sosnowskiego.

To jest ważny punkt dla promocji Grudziądza. Prezes Zenon Różycki zrobił bardzo dobry i odważny moim zdaniem krok do promocji  Mostu Bramy Bocznej. Ponieważ właśnie MPGN uczyniło bardzo wiele dla udostępnienia tego mostu turystom.

Dla osób niezorientowanych przypominam, że ta znana z literatury przedmiotu Brama Boczna była bezpośrednio pod jezdnią ul. Mickiewicza. Jej fundamenty zostały odsłonięte ok. 2002 r.

Przęsło mostu jest pod chodnikiem. Na nim wtórnie zbudowano ścianę baszty Bramy Bocznej. Dlatego jest ta pewność, że Brama św. Chrystiana powstała wcześniej. Zapewne w XVI w. straciła definitywnie funkcję komunikacyjną na rzecz Bramy Bocznej, dlatego zniknęła na setki lat ze świadomości grudziądzan i nie ma o niej informacji w inwentarzach XVI-XVIII w.

Jako ciekawostkę podam, że nie można wejść do jej środka, ponieważ  obecnie wejście do niej jest w mieszkaniu, w podłodze pokoju, pod dywanem. Osobiście byłem w środku tej bramy kilkanaście lat temu. Domy w dawnym parchamie, czyli międzymurzu,  przy ul. Murowej, bezpośrednio nad Strugą Młyńską, zasklepioną  murowanym kanałem  w ok. 1810 r., powstały po 1872 r. Część wschodnia kamienicy przy ul Mickiewicza 3/Murowa 24 powstała w 2 poł. l. 80 XX w. Jej część zachodnia do wysokości parteru pochodzi z XIII-XIV w.

J
Jakub
W dniu 14.04.2018 o 23:16, Marek Szajerka napisał:

Miastom, ulicom też się zmienia nazwy. Nazwa Brama św. Chrystiana funkcjonuje od ok. 30 lat. Uważam, że treść tego murale to strzał w dziesiątkę. Założyciel Grudziądza biskup Chrystian zasłynął między innymi tym, że wykupywał od Prusów dzieci skazane na śmierć. Następnie zakładał dla nich szkoły. Grudziądz słynął też z wysokiego poziomu szkolnictwa. Nauczycielem Mikołaja Kopernika w Toruniu był grudziądzanin, w Grudziądzu kształcił się wybitny humanista z XVI w. Jan Dantyszek, pochodzący z Gdańska. Za sprawą biskupa Chrystiana zapewne Grudziądz jest kolebką powszechnej oświaty na terenie obecnej Polski. Już na przełomie XIX/XX w. profesor Antoni Karbowiak z Krakowa stwierdził, że to biskup Chrystian jest prekursorem powszechnej oświaty. Warto również dodać, że w tym miejscu zaczyna się zwiedzanie najstarszych ceglanych fortyfikacji w Polsce, z ok. 1222 r. Zostały one zbudowane zapewne przez ks. Henryka Brodatego we współpracy z biskupem Chrystianem, Od cegły, jako grudy wywodzi się nazwa Grudziądza. W XIII w. nie było słowa cegła.O tym, że Grudziądz posiada jedne z najstarszych murowanych fortyfikacji w Polsce, pisał ponad pół wieku temu profesor Michał Walicki.Na koniec, nie mam nic wspólnego z podpowiadaniem tematu murale, ani wskazywania dla niego miejsca.

Tak trzeba kochać miasto by go rozumiec ,nie można być tylko urzędnikiem wszystkim robiącym ,,coś ,,dlla Naszego Miasta Brawo

M
Marek Szajerka

Dla ścisłości ostatnia aktualizacja danych o murach obronnych z 26.10.1958 r., czyli w tym roku minie 60 lat od dokonania aktualizacji.

M
Marek Szajerka

Szanowni Państwo,

proszę przeczytać informację z oficjalnego katalogu zabytków na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony i Ewidencji Zabytków o murach miejskich w Grudziądzu:

 

"Fragmenty średniowiecznych murów miejskich, w tym: Wieżyczka wodna przy Trynce Brama Wodna 27.03.1935 nr rej. dawnego woj. toruńskiego: A/151/67 26.10.1958 nr rej. dawnego woj. toruńskiego: A/425/139"

 

Ostatni wpis sprzed 60 lat.

Gdzie informacja o najstarszych mostach murowanych w Polsce, bram Toruńskiej i Bocznej z 1 poł. XIII w.j. Ten wpis świadczy o oficjalnym postępie badań nad architekturą średniowiecznego Grudziądz.

 

MKZ  zapewne najskuteczniej konserwuje stare zapisy urzędowe o zabytkach Grudziądza, dokonane w okresie II RP i w PRL, które nie służą promocji miasta i oddają palmę starszeństwa zabytków innym miasto w regionie.

 

Dokumentacja mówi sama za siebie. Nic ująć, nic dodać.

 

MKZ nie wie, że w zasadzie w przypadku obwodu murów obronnych, zachował się on prawie w całości, tylko nie ma bram Bocznej , Toruńskiej i Kwidzyńskiej. Zachowały się tylko ich  fragmenty, które można wyeksponować, montując szklane tabliczki informacyjne. Unikatem jest 10 m długość mur z krenelażem w piwnicy przy ul. Murowej 28. Czasami turystów prowadzą tam przewodnicy.

G
Gość
W dniu 14.04.2018 o 08:06, Robert napisał:

Nigdy nie było takiej nazwy Brama Chrystiana w Grudziądzu. Została wymyślona współcześnie, przez co zafałszowano historię.

Napewno nie jest to nazwa pierwotna ,lecz,, znalazca zwyczajowo ma prawo nazwać obiekt a ten wpisuje się do Grudziądza ,przez ok 30 lat  mówiono  Brawo Murale .

M
Marek Szajerka

Decyzje służb konserwatorskich powinny być jednakowe dla podmiotu miejskiego i innych podmiotów. Improwizacja przy odbudowie wieży Klimek świadczy o tym dobitnie. Obiekt wpisany był do Krajowego Rejestru Zabytków Nieruchomych przed II wojną światową i nigdy nie został z niego wykreślony.  To co zrobiono z odtworzeniem wejścia do wieży, nie uwzględnieniem okna od strony zachodniej nie ma nic wspólnego z prawną ochrona tego zabytku.

 

Czyżby jakiś z urzędników ochrony zabytków chciał się przypomnieć, że istnieje i jest bardzo ważny? Warto zrobić bilans sukcesów i porażek Miejskiego Konserwatora Zabytków od ponownego utworzenia etatu MKZ na początku XXI w. 

Łatwo wydawać instrukcje i zalecenia innym podmiotom.

G
Gość
W dniu 28.04.2018 o 10:37, Krystek napisał:

Murale okazały się nielegalne, konserwator nic nie wiedział :D Różycki milczy bo nie wie jak wytłumaczyć taką wtopę :D

 

Jak zostanie prezydentem , zatynkowane i zamalowane muralami zostanie wszystko , łącznie z oknami ,żeby ludziska nie widzieli nas....ch kup przez kundli. 

G
Gość

Zamalować też spichrze, co tam jakaś konserwa(tor) ;)

G
Gość

Bardzo ładne, interesujące dla zwiedzających

G
Gość

Nie no wtopa jak cię mogę,

K
Krystek

Murale okazały się nielegalne, konserwator nic nie wiedział :D Różycki milczy bo nie wie jak wytłumaczyć taką wtopę :D

J
Jakub

Brawo ,jak coś dobrego ciekawego dla Grudziądza to nie lepiej gdyby dalej było tam śmietnisko ,a mural to dobra inicjatywa ..Wreszcie uznano ,po ok 30 latach że to jednak brama może w innych sprawach też doczekamy sie zmiany zdania,mamy wiele ciekawostek więc trzeba je promować,a nie zakrywać

J
Jakub

Brawo ,jak coś dobrego ciekawego dla Grudziądza to nie lepiej gdyby dalej było tam śmietnisko ,a mural to dobra inicjatywa ..Wreszcie uznano ,po ok 30 latach że to jednak brama może w innych sprawach też doczekamy sie zmiany zdania,mamy wiele ciekawostek więc trzeba je promować,a nie zakrywać

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3