Plac Miłośników Astronomii w Grudziądzu, to znakomite miejsce, aby upamiętniać Mikołaja Kopernika.
O związkach Mikołaja Kopernika z Grudziądzem pisaliśmy wielokrotnie. Dość przypomnieć, że to właśnie w naszym mieście wygłosił on swój słynny traktat "O szacunku monety". Polecamy też tekst: Oto co łączy Grudziądz z wybitnym naukowcem
Od 1972 roku na środku placu Miłośników Astronomii w Grudziądzu góruje pomnik Mikołaja Kopernika dłuta Henryka Rasmusa.
A niedawno do kopernikowskich akcentów na tym placu dołączył mural. Powstał na bocznej, południowej ścianie kamienicy łączącej ul. Starą i Kościelną.
Autorką projektu jest Magdalena Biernat, a wykonawcą prac Marek Fijałkowski, artysta plastyk i nauczyciel.
Przypomnijmy, że uchwałami Senatu RP rok 2023 został ogłoszony rokiem Mikołaja Kopernika, a także Jana Matejki. Grudziądzki mural doskonale łączy obu tych wyjątkowych ludzi: przedstawia Kopernika takiego, jakim namalował go Matejko w latach 1871-73.
- Na naszym muralu spotyka się wizerunek Kopernika zaczerpnięty z obrazu Matejki "Rozmowa z Bogiem" z fragmentem historycznej zabudowy naszego miasta, nieistniejącą Bramą Toruńską. W tle, na niebie umieszczono wspomnienie przełomowego dzieła w dziejach ludzkości, czyli układ heliocentryczny - kopernikański - wyjaśnia Małgorzata Ambrosius-Okońska, prezes Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury.
Powstanie tego malowidła to efekt działań Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury, przy wsparciu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami. Materiały niezbędne do zrealizowania projektu przekazało też Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w którego zasobach jest obraz, którego pełna nazwa brzmi "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem".
Jak wygląda mural z Mikołajem Kopernikiem na placu Miłośników Astronomii w Grudziądzu, zobacz w naszej galerii zdjęć:
Mikołaj Kopernik bohaterem nowego muralu na placu Miłośników...
