Polska Izba Przemysłu Chemicznego działa na polskim rynku od ponad 35 lat i reprezentuje m.in. producentów chemii bazowej, przetwórców tworzyw sztucznych, producentów nawozów mineralnych, przedsiębiorstwa działające w obszarze rafineryjnym i petrochemicznym, a także firmy zajmujące się instalacjami czy logistyką i projektowaniem na potrzeby branży chemicznej. Organizacja skupia przedsiębiorstwa Skarbu Państwa, firmy prywatne w tym mikroprzedsiębiorstw, a także przedstawicielstwa zagranicznych przedsiębiorstw. Branża chemiczna jest dziś jedną z najważniejszych gałęzi polskiego przemysłu i boryka się wieloma problemami.
Branża chemiczna potrzebuje wsparcia, żeby mogła konkurować
– Na przykład, jeśli chodzi o producentów nawozów sztucznych, to mamy do czynienia z bardzo trudnym rynkiem krajowym, ale i zagranicznym. Tani import, m.in. z Białorusi i Rosji, utrudnia konkurowanie firmom. Wiemy, że Rosjanie nie mogąc sprzedawać gazu ziemnego ze względu na sankcje, sprzedają go np. jako nawozy, a więc produkty przetworzone z gazu. Rosja zarabia, ale na trochę innym produkcie i w ten sposób finansuje swój reżim i działania wojenne na Ukrainie – mówił dr Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, w studiu Polska Press podczas XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Okazuje się też, że niektóre firmy powiązane z osobami znajdującymi się na listach sankcyjnych, prowadzą działania w kierunku obchodzenia nałożonych ograniczeń.
– Nasza organizacja również prowadzi działania w zakresie ochrony rynku przed takimi działaniami. Problemem są też niskie cła antydumpingowe. Tanie produkty z Chin zalewają Europę i producenci europejscy nie mają przestrzeni do konkurowania – stwierdził dr Tomasz Zieliński.
Dziennikarz Strefy Biznesu pytał o to, czy wobec tego polska chemia jest jeszcze konkurencyjna. Prezes dr Tomasz Zieliński zauważył, że to pytanie należy postawić szerzej i zastanowić się, czy europejska chemia jest jeszcze konkurencyjna.
– Niestety, traci konkurencyjność, choć wielu przedsiębiorcom udaje się jeszcze konkurować. Trudno konkurować z kimś, kto w każdym momencie jest w stanie obniżyć ceny. Działalność w Europie stała się bardzo droga. Koncerny przeniosły się m.in. do Azji, gdzie jest taniej prowadzić działalność. Dziś trudno powiedzieć, jaka będzie sytuacja finansowa branży pod koniec roku, choć obserwujemy, że sytuacja się ustabilizowała. Widzimy np., że branża farmaceutyczna odbija, a rynek tworzyw sztucznych jest na niskim poziomie, ale stabilnym. Z kolei wielkim wyzwaniem jest produkcja nawozów, w związku z inwazją produktową z kierunku rosyjskiego i białoruskiego. Ten rok pokazuje jednak, że dla branży jest światełko w tunelu – stwierdził dr Zieliński.
Zaznaczył, że należy też spojrzeć na szerszy kontekst, bo chemia jest branżą globalną i multidyscyplinarną. Nie tylko agresja Rosji na Ukrainę na nią wpływa, ale też wszelkie przetasowania inwestycyjne w USA, na Bliskim Wschodzie czy w Azji.
Manifest Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego
Polska Izba Przemysłu Chemicznego wydała manifest, w którym znalazły się najważniejsze postulaty i propozycje legislacyjne dotyczące ochrony i odbudowy branży. Manifest dotyczy 6 zagadnień: ochrony rynku, transformacji energetycznej, zrównoważonej chemii, gospodarki cyrkularnej, sprzyjających regulacji i przyszłości polskiej chemii.
– W każdym z tych obszarów mamy masę postulatów. Przed nami prezydencja Polski w Radzie Europejskiej, to ważny moment, dlatego będziemy też adresować kluczowe postulaty do instytucji unijnych. Chcemy zwrócić uwagę na to, jakich działań potrzebuje branża chemiczna, żeby się odbić. A to będzie miało przełożenie właściwie na każdy produkt, z którym mamy styczność. Działania są konieczne, bo istnieje duża obawa, że inni producenci przejmą rynki krajowe i będą dyktować ceny, a to jest olbrzymie zagrożenie. Musimy chronić polski i europejski rynek przed zalewem tanich produktów, które są bardzo często produkowane bez poszanowania zasad ochrony środowiska naturalnego. Już teraz spotykamy się z pozytywnym odbiorem naszego manifestu – powiedział dr Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, w studiu Polska Press.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Co się stało z Anną Lewandowską? Włosy, jakby piorun w rabarbar strzelił i litry potu
- Edyta Górniak może odetchnąć z ulgą. Paulla Ignasiak wygląda już teraz jak Rozenek
- Ludzie martwią się o Kasię Kowalską. Ma siniaki i zadrapania, wychwycili coś jeszcze
- Straszny nałóg niszczył jej życie. Ewa Skibińska wyjawia smutną prawdę