Miłośnicy dawnych dziejów będą mogli uczestniczyć w dziewięciu dużych imprezach zakończonych wrześniowym Festynem Archeologicznym na terenie MA w Biskupinie.
Jakie atrakcje przed nami? Zobacz w galerii:
Osada w Biskupinie została odkryta wiosną 1933 roku przez nauczyciela z nieistniejącej już szkoły (jej budynek nadal istnieje) w Biskupinie, Walentego Szwajcera. Znajdujące się na słynnym dziś półwyspie pole należało wtedy do Antoniego Jerchy. Odkrycie było możliwe dzięki wykonanym rok wcześniej pracom pogłębienia pobliskiej rzeki Gąsawki. Stan wody w jeziorze Biskupińskim obniżył się o kilkadziesiąt centymetrów. Dzięki temu odsłoniły się ułożone ukośnie pale wbite w brzegi półwyspu.
Z początku Szwajcer myślał, że są dachy zatopionych domów sprzed tysięcy lat. Zauważył też, że A. Jercha, właściciel pola kopał doły, w których znajdowały się zarówno konstrukcje z drewna, jak i fragmenty ceramicznych naczyń oraz przedmioty z brązu.
Walenty Szwajcer jesienią 1933 roku poinformował Józefa Kostrzewskiego, profesora z Uniwersytetu Poznańskiego. Ten przyjechał do Biskupina. Kiedy zobaczył co udało się znaleźć do tej pory, zdecydował o jak najszybszym rozpoczęciu prac archeologicznych...
Tak rozpoczęła się historia najsłynniejszego rezerwatu archeologicznego w Polsce i miejsca, które co roku przyciąga na Pałuki setki tysięcy turystów.
Odkryta wtedy osada pochodzi z epoki brązu i żelaza. Co ciekawe, archeolodzy odkryli, że większość drewna, które użyto do jej budowy pochodziła ze ścinki zimowej przełomu 738/737 roku p.n.e, a więc ma już około 2700 lat.
Obecnie Muzeum Archeologiczne w Biskupinie to nie tylko wspomniana wyżej, odkryta przed wojną osada obronna na półwyspie, ale także rekonstrukcje: obozowiska łowców i zbieraczy (sprzed około 10 tys. lat), osada pierwszych rolników (ok. 6 tys. lat), groby skrzynkowe (datowane na V wiek p.n.e.), wioska piastowska (z X - XI wieku) i oczywiście Chata Pałucka (pochodzi z XVIII/XIX wieku). Ta ostatnia to obiekt etnograficzny wpisany do rejestru zabytków.
Jest także zwierzyniec, w którym możemy obejrzeć zwierzęta zbliżone do ras pierwotnych, w tym koniki polskie i owce wrzosówki.
Więcej na temat biskupińskich atrakcji oraz praktyczne informacje dla zwiedzających na stronie: www.biskupin.pl
- Oto wyjątkowe widoki na Pałukach sprzed 20 lat! Dawny powiat żniński z lotu ptaka
- TOP 10 największych jezior w powiecie żnińskim. Znasz je wszystkie? [zdjęcia]
- Co robić w Polsce wiosną? 37 najlepszych atrakcji na wiosenne weekendy
- 10 najpiękniejszych miejsc w Żninie widzianych przez satelitę Google Earth [zdjęcia]
