Chociaż w placówce przy ul. Solankowej 33 w Inowrocławiu znaleźć można obrazy Wyspiańskiego, Fałata, Wyczółkowskiego, Boznańskiej, Axentowicza oraz inne dzieła wybitnych polskich artystów, to Muzeum im. Jana Kasprowicza jest jednak przede wszystkim skarbnicą sztuki związanej z Kujawami.
Znajduje to wyraz nie tylko w bogatych zbiorach wytworów materialnej i duchowej kultury tego regionu, od czasów prehistorycznych aż po dzieła twórców dzisiaj żyjących, ale także w zasięgu, kierunkach i adresatach codziennych, współczesnych działań tego muzeum.
Przeczytaj również: Inowrocław. Imieniny Jana Kasprowicza, czyli wielki zjazd rodziny kujawskiego poety
Nic więc dziwnego, że 80-lecie tej placówki uroczyście obchodzone przez 15-osobowy zespół pracowników muzeum, stało się również świętem jego przyjaciół, osób i środowisk, z których rolą i potrzebami się ta działalność splata. Wyrazem tego była np. obecność na uroczystości jubileuszowej licznego grona dyrektorów szkół, menedżerów innych instytucji, członków rady społecznej muzeum, współpracowników oraz przedstawicieli władz powiatowych i wojewódzkich, indywidualnych sympatyków. Wyrażali oni uznanie i szacunek dla ważnej roli, jaką muzeum spełnia w życiu różnych generacji regionalnej społeczności.
Uroczyste spotkanie rozpoczęło się pogodnym koncertem włocławskiego zespołu muzycznego Camerata. Następnie dyrektor Janina Sikorska nakreśliła krótki zarys dziejów i najważniejszych wydarzeń w życiu swej placówki. Wśród zabierających głos znajdowali się poseł Grzegorz Roszak, starosta Tadeusz Majewski, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Rafał Szczerkowski, a wśród obecnych - przybyli z Gniezna emerytowani proboszczowie inowrocławskich parafii, kanonicy ks. Antoni Balcerzak i ks. Tadeusz Kościelny. Były kwiaty, życzenia i gratulacje, okolicznościowe adresy, symboliczne upominki.
Po części uroczystej zaproszono gości na wystawę poświęconą zasłużonemu dla badań archeologicznych na naszym terenie i jednemu z głównych współtwórców Muzeum Regionalnego Kujaw Zachodnich, pierwszemu konserwatorowi zabytków odrodzonej po zaborach Polski, prof. Zygmuntowi Zakrzewskiemu, o którego roli i zasługach ciekawie opowiedział muzealny archeolog Marcin Woźniak.
Dwupokojowe mieszkanie czeka na Ciebie. Wchodzisz do gry?"
Czytaj e-wydanie »