https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu świętuje 80. urodziny

Janusz Brodziński
przekazuje dyr. Janinie Sikorskiej obraz, pędzla art. plast. Doroty Kuczma z Bydgoszczy, przedstawiający przedwojenny widok zabytkowego Pałacu Mieszczańskiego - obecnej siedziby muzeum
przekazuje dyr. Janinie Sikorskiej obraz, pędzla art. plast. Doroty Kuczma z Bydgoszczy, przedstawiający przedwojenny widok zabytkowego Pałacu Mieszczańskiego - obecnej siedziby muzeum Marta Pietrzak
Inowrocławskie Muzeum im. Jana Kasprowicza hucznie i bardzo uroczyście obchodzi swoje 80. urodziny.

Chociaż w placówce przy ul. Solankowej 33 w Inowrocławiu znaleźć można obrazy Wyspiańskiego, Fałata, Wyczółkowskiego, Boznańskiej, Axentowicza oraz inne dzieła wybitnych polskich artystów, to Muzeum im. Jana Kasprowicza jest jednak przede wszystkim skarbnicą sztuki związanej z Kujawami.

Znajduje to wyraz nie tylko w bogatych zbiorach wytworów materialnej i duchowej kultury tego regionu, od czasów prehistorycznych aż po dzieła twórców dzisiaj żyjących, ale także w zasięgu, kierunkach i adresatach codziennych, współczesnych działań tego muzeum.

Przeczytaj również: Inowrocław. Imieniny Jana Kasprowicza, czyli wielki zjazd rodziny kujawskiego poety

Nic więc dziwnego, że 80-lecie tej placówki uroczyście obchodzone przez 15-osobowy zespół pracowników muzeum, stało się również świętem jego przyjaciół, osób i środowisk, z których rolą i potrzebami się ta działalność splata. Wyrazem tego była np. obecność na uroczystości jubileuszowej licznego grona dyrektorów szkół, menedżerów innych instytucji, członków rady społecznej muzeum, współpracowników oraz przedstawicieli władz powiatowych i wojewódzkich, indywidualnych sympatyków. Wyrażali oni uznanie i szacunek dla ważnej roli, jaką muzeum spełnia w życiu różnych generacji regionalnej społeczności.

Uroczyste spotkanie rozpoczęło się pogodnym koncertem włocławskiego zespołu muzycznego Camerata. Następnie dyrektor Janina Sikorska nakreśliła krótki zarys dziejów i najważniejszych wydarzeń w życiu swej placówki. Wśród zabierających głos znajdowali się poseł Grzegorz Roszak, starosta Tadeusz Majewski, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Rafał Szczerkowski, a wśród obecnych - przybyli z Gniezna emerytowani proboszczowie inowrocławskich parafii, kanonicy ks. Antoni Balcerzak i ks. Tadeusz Kościelny. Były kwiaty, życzenia i gratulacje, okolicznościowe adresy, symboliczne upominki.

Po części uroczystej zaproszono gości na wystawę poświęconą zasłużonemu dla badań archeologicznych na naszym terenie i jednemu z głównych współtwórców Muzeum Regionalnego Kujaw Zachodnich, pierwszemu konserwatorowi zabytków odrodzonej po zaborach Polski, prof. Zygmuntowi Zakrzewskiemu, o którego roli i zasługach ciekawie opowiedział muzealny archeolog Marcin Woźniak.

Wyświetl większą mapę

Dwupokojowe mieszkanie czeka na Ciebie. Wchodzisz do gry?"

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lucjan
No nie wiem czy tak hucznie. Dość skromne i kameralne te obchody - żeby nie powiedzieć przygaszone... z większą pompą obchodzono rozpoczęcie a później zakończenie remontu obecnego budynku muzeum... ach ten pamiętny pochód, pan Jacek Olech w białym garniturze... to było coś a teraz jakby powietrze uszło i tylko ludowy starosta przybył... a przecież organizatorem pierwszego muzeum były władze miasta - i tak powinno chyba zostać. A swoją drogą w tym roku mija 35 lat od chwili przejęcia przez muzeum domu Kasprowiczów w Szymborzu i 85 rocznica śmierci Wielkiego Syna Kujaw - może jakieś obchody??? Do grudnia jest jeszcze trochę czasu...
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska