W grudniu tego roku kończy się posługa kardynała Józefa Glempa jako prymasa Polski. W związku z tym prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza wyszedł z pomysłem, aby w naszym mieście stworzyć ekspozycję, upamiętniającą jego działalność duszpasterską w tej roli. Zaproponował, aby zebrać wszystkie pamiątki związane ze sprawowaną funkcją prymasa w celu godnego ich wyeksponowania i udostępnienia zainteresowanym. Prymas - przypomnijmy - jest Honorowym Obywatelem Inowrocławia.
Przy placu Klasztornym
Pomysł ten omawiano podczas wizyty Jego Eminencji w Inowrocławiu. Prymas, choć zakłopotany, pozytywnie odniósł się do tego projektu. Rozmowy na ten temat będą kontynuowane. Wstępnie wybrano już miejsce, w którym muzeum prymasowskie miałoby się mieścić. To dawne pomieszczenia Muzeum im. J. Kasprowicza przy pl. Klasztornym, stanowiące obecnie własność komunalną.
Dodajmy, że w gmachu tym miałaby również powstać stała ekspozycja poświęcona dziejom kopalni soli. Zapoznając dostojnego gościa ze swoim zamysłem, inowrocławski prezydent pokazał mu także nowoczesne pomieszczenia Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza i zapoznał z planami rewitalizacji centrum miasta.
Kraina dzieciństwa i młodości
Ksiądz prymas jest mocno związany z Kujawami i ziemią mogileńską. Przypomnijmy, że jego matka, Salomea de domo Kośmicka pochodziła z Podbielska, a jej grób znajduje się na mogileńskim cmentarzu. Prymas urodził się w Inowrocławiu, dzieciństwo spędził we wsi Rycerzewko, a do szkoły chodził Kościelcu. Od roku 1951 rodzina Glempów mieszkała na krótko w Chabsku, a następnie w Stawiskach koło Mogilna.
W latach 50. ksiądz Józef Glemp jako kleryk i późniejszy diakon związany był z parafią farną pw. Św. Jakuba w Mogilnie, gdzie została odprawiona jego msza prymicyjna. Kardynał J. Glemp jest honorowym obywatelem Inowrocławia i Mogilna.
Kilka lat temu w Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku i w Szkole Podstawowej w Kościelcu utworzono stałe ekspozycję poświęcone życiu i działalności duszpasterskiej prymasa Polski.