Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Chełmnie bogatsze o kolekcję pocztówek sprzed stu lat

Monika Smól
Monika Smól
Kolekcja pocztówek wzbogaciła zbiory Muzeum Ziemi Chełmińskiej.
Kolekcja pocztówek wzbogaciła zbiory Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Muzeum Ziemi Chełmińskiej
Muzeum Ziemi Chełmińskiej wzbogaciło się o kolekcję ciekawych kartek z Bajerza i Bruków Unisławskich z około 1915 roku .

- Po raz ósmy, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, zostaliśmy obdarowani przez darczyńcę cennym dla nas nabytkiem - podkreśla Ewa Gerka, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmińskiej.

I - tym razem- dziękuje Janinie Śmigielskiej, dyrektor Banku Spółdzielczego w Chełmnie, która już po raz drugi była fundatorem przedmiotów.

W poprzednich latach muzealne zbiory powiększyły się o panoramę miasta, odznaczenia, mapki czy stare pocztówki.

- Rozmawiałyśmy już nawet z Anną Grzeszną-Kozikowską, że na dziesięciolecie, czyli za dwa lata, przygotujemy wystawę czasową tych podarunków - dodaje Ewa Gerka.

Zanim cenny przedmiot trafi do muzeum, poprzedzają go poszukiwania. Najpierw pracownicy działu naukowego szukają pamiątek związanych z Chełmnem i powiatem chełmińskim - zazwyczaj w internecie, a potem - osoby prywatnej lub instytucji, która - w ramach mecenatu - kupi ten przedmiot dla muzeum.

- Przez te osiem lat nie mieliśmy problemów ze znalezieniem sponsorów - informuje pani dyrektor. - Zawsze kogoś udało się naszym paniom pozyskać. Są to instytucje lub biznesmeni. Niektórzy z nich zastrzegają sobie jednak anonimowość.

Wiemy, że wśród fundatorów są: dwukrotnie Bank Spółdzielczy w Chełmnie, Małgorzata i Maciej Kaszuba - właściciele firmy „Elterm”, Krystyna Zawadzka - właścicielka apteki przy ul. Grudziądzkiej, Piotr Madej - były radny powiatowy, biznesmen czy Jerzy Drążkowski - także chełmiński biznesmen.

- Dary przekazywane są zawsze podczas uroczystości z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, tuż przed apelem pamięci - informuje Ewa Gerka. - Jeśli darczyńca chce być anonimowy to nie przekazuje nam w tym miejscu podarunku tylko wcześniej, a tam tylko pokazujemy nowy nabytek i prezentujemy o co wzbogaciły się nasze zbiory.

Dlaczego właśnie tego dnia odbywa się przekazywanie darów? Pani dyrektor wyjaśnia, że to bardzo ważny moment w dziejach Polski.

Wartość zakupionych prezentów waha się od kilkuset nawet do ponad 2 tys. złotych.

Muzeum Ziemi Chełmińskiej także w ramach corocznego budżetu ma fundusze na powiększanie ilości posiadanych eksponatów.

- Kupujemy książki, zabytkowe przedmioty - wskazuje dyrektor Gerka. - Pamiątki ze swoich domów - lub pozostające po bliskich - przekazują również mieszkańcy.

Dyrektor podkreśla, że nie najważniejsza jest wartość podarunków.

- Przede wszystkim chodzi o to poczucie, że warto wspólnie zadbać o dziedzictwo narodowe i pokazanie, że wszyscy mogą w tym współuczestniczyć - informuje Ewa Gerka. - Chcieliśmy, by stało się to tradycją, dlatego wprowadziliśmy taki zwyczaj. Wcześniej, za dyrektora Jerzego Kałdowskiego, tradycją były „Niedziele w muzeum”. Wówczas również chętni przekazywali dary dla naszej placówki.

Niedziele te były tematyczne. Jeśli poświęcone były braciom Raszeja to zazwyczaj mieszkańcy dzielili się pamiątkami dotyczącymi właśnie tych osób.

- Ponadto, w tym zakresie wspiera nas też Fundacja Muzeum Ziemi Chełmińskiej - informuje pani dyrektor. - Dwie osoby przekazały nam duży zastrzyk gotówki. Nie można nam wprawdzie dedykować jednego procentu, ale radzimy sobie w inny sposób. Utrzymujemy się z wpłat od indywidualnych darczyńców, ze składek członków, także prowadzimy drobna działalność. Angażujemy się w organizację różnych imprez, na przykład Chełmińskie Wieczory Organowe czy zainaugurowany w tym roku Festiwal Nine Hills. Staramy się więc pozyskiwać fundusze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska