Tuczno ma bardzo bogatą historię. Znajdują się tutaj: neogotycki kościół z końca XIX wieku, pałac - dziś siedziba szkoły o prawie 155-letniej tradycji oraz budynki po byłej cukrowni. Działalność tego przedsiębiorstwa znacznie wpłynęła na rozwój tej miejscowości.
- Nasi uczniowie są wnukami i prawnukami ludzi, którzy tam pracowali. Dziś cukrowni już nie ma. Ktoś musi zebrać pamiątki związane z tym miejscem. Jeśli tego nie zrobimy, przepadną - tłumaczyła nam przeszło pół roku temu Aleksandra Deolecka-Geppert, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Tucznie.
Regiopedia.pl - wszystko o regionie
Pracownicy szkoły postanowili utworzyć muzeum.Na ten cel wygospodarowano w strych. Nauczyciele stworzyli projekt "Tu moje miejsce, tu jest mój dom" i uzyskali dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Pracownicy szkoły, nauczyciele, uczniowie, a także byli i obecni mieszkańcy Tuczna mocno zaangażowali się w to, by dla muzeum zdobyć jak najwięcej pamiątek.
- Udało nam się dotrzeć do autorów książki "Tuczno, szkice z kujawskiej wsi", a przede wszystkim spotkać w Warszawie z wnuczką Justyny Wichlińskiej - dawnej właścicielki Tuczna, panią Elżbietą Morawską. Od niej otrzymaliśmy cenne pamiątki rodowe, mnóstwo fotografii i ogrom wiadomości historycznych - relacjonuje Magdalena Krajewska. To pod jej kierunkiem oraz Małgorzaty Krzosek i Danuty Florczak uczniowie tworzą okolicznościową publikację pt. "Tuczno-kujawska wieś".
15 czerwca nastąpi wielkie otwarcie muzeum. Nauczyciele za naszym pośrednictwem zapraszają wszystkich zainteresowanych.
Czytaj e-wydanie »**