https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka i słowo

(jot) Fot. Z materiałów Fp
Jutro w Bydgoszczy rozpocznie się Festiwal MAEO. Usłyszymy muzykę dawną i współczesną Europy Środkowej i Wschodniej, muzykę bizantyjską i islamską.

     Miłośnicy festiwalu spotkają się w Bydgoszczy już po raz trzynasty. I spotykać się będą aż do 26 września, od jutra. Hasło festiwalu brzmi: "Muzyka i słowo wobec sacrum w kulturze świata zachodniego i wschodniego". Co tym razem przygotowała Filharmonia Pomorska?
     Od Góreckiego po Edgara Poe
     
Festiwal zainauguruje dzieło jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów Henryka Góreckiego, którego twórczość należy do najoryginalniejszych zjawisk w muzyce światowej przełomu XX i XXI wieku. Będzie to Kantata "Salve Sidus Polonorum". _Drugie dzieło, które usłyszymy jutro, to Dzwony Rachmaninowa, symfonia skomponowana w 1913 r. z inspiracji dekadenckiego Edgara Alana Poe, angielskiego powieściopisarza i poety, nie stroniącego od tematów dotykających śmierci, kochającego grozę.
     Oba dzieła zostaną wykonane przez bydgoskich symfoników, Chór Filharmonii Narodowej oraz uznanych polskich śpiewaków z Bożeną Harasimowicz-Has na czele. Całość poprowadzi Tadeusz Wojciechowski.
     Zapraszamy w piątek, na godzinę 19, do Filharmonii Pomorskiej.
     Rosyjska muzyka cerkiewna
     
Inauguracja festiwalu w piątek, kolejny koncert - "Złoty wiek muzyki niderlandzkiej i włoskiej" - już następnego dnia, w sobotę. W niedzielę natomiast usłyszymy europejską muzykę sakralną i świecką IX-XVI w., w wykonaniu Hortus Musicus z Estonii. Weekendowe koncerty rozpoczną się o godz. 19, w FP.
     Wyjątkowym dniem będzie środa - 10 września w murach bydgoskiej filharmonii brzmieć będą bowiem dźwięki rosyjskiej muzyki cerkiewnej. Na estradzie stanie rewelacyjny moskiewski Męski Chór Prawosławny, który tworzy czternastu wokalistów wybranych z grona najlepszych, profesjonalnych śpiewaków moskiewskiej cerkwi. Muzycy śpiewają pieśni religijne sprzed wieków i te, które powstały w ubiegłym stuleciu. Chór poprowadzi Gieorgij Smirnow, dyrygent, śpiewak i badacz dawnej tradycji śpiewów cerkiewnych. Zapraszamy na godz. 19.
     W czwartek, 11 września, odbędzie się koncert upamiętniający drugą rocznicę ataku terrorystów na Stany Zjednoczone. Usłyszymy _III Symfonię pieśni żałosnych _Góreckiego. Początek koncertu - godz. 19.
     Chorały gregoriańskie
     
Kolejny piątek - 12 września - upłynie pod znakiem chorałów gregoriańskich w wykonaniu braci dominikanów z Krakowa, zakonników, którzy mają na swoim koncie już sześć płyt. W tym jedną - "In Nativitate Domini" - uhonorowaną nominacją do Fryderyka 2002. W sobotę - 13 września - zapraszamy na koncert Narodowej Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Chóru z Wilna, w wykonaniu których usłyszymy__m. in. Te Deum PObydwa muzyczne spotkania rozpoczną się o godz. 19 w bydgoskiej filharmonii.
     Natomiast w niedzielę, 14 września - już w Mogilnie i o godz. 17 w przepięknym klasztorze benedyktynów - zagra Capella Bydgostiensis i zaśpiewa Collegium Vocale. Tego dnia będziemy mogli przenieść się duchem w czasy średniowiecza, renesansu i baroku.
     We wtorek - 16 września - wracamy do Bydgoszczy i do sali koncertowej FP, aby usłyszeć monumentalne oratorium _Stworzenie świata _Haydna z tekstem według Raju utraconego Miltona. Dzieło wykonają Poznańskie Słowiki przygotowane przez Stefana Stuligrosza oraz Capella Bydgostiensis. W roli solistów wystąpią: Bożena Harasimowicz, Ryszard Minkiewicz i Józef Frakstein.
     Wirujący derwisze
     
Na 19 września, na godz. 21, Filharmonia Pomorska przygotowała koncert muzyki _fado
, czyli nostalgicznych, poetyckich pieśni zwanych inaczej "portugalskim bluesem". Fado są zawsze - lub tylko - śpiewane po portugalsku i od połowy XIX wieku zachowały czystość gatunku. Pieśni przepełnione melancholią i namiętnością wykona Patricia Rodrigues Ensemble z Portugalii, rzecz jasna. To w piątek. W sobotę natomiast...
     20 września czeka nas oratorium _Eliasz _Mendelssohna w wykonaniu niemieckiego chóru. Bydgoską orkiestrę symfoniczną i solistów poprowadzi Rudolf Tiersch z Frankfurtu nad Odrą. Początek koncertu - godz. 19. Trzy dni później, bo we wtorek 23 września, na estradę bydgoskiej filharmonii wyjdą wirujący derwisze z Turcji. Spotkanie ze State Classical Music Choir of Konya rozpocznie się o godz. 19.
     Zakończenie festiwalu zaplanowano na 26 września, również na godz. 19. Podczas tego piątkowego wieczoru dane nam będzie wysłuchać _Requiem _Verdiego. Koncert ten Filharmonia Pomorska chce zadedykować nieżyjącemu już Andrzejowi Szwalbemu, swojemu wieloletniemu szefowi, organizatorowi pierwszych festiwali MAEO.
     Poważne rozmowy
     
W ramach Festiwalu MAEO odbędzie się także Kongres Muzykologiczny, w którym wezmą udział naukowcy z wiodących ośrodków uniwersyteckich w Europie i USA. Między 10 a 14 września rozmawiać będą o problemach sacrum w perspektywie estetycznej, źródłowo-historycznej i antropologiczno-kulturowej. Z kolei slawiści, podczas sesji 6 i 7 września, zajmą się tematem "Słowiańszczyzna wobec sacrum".
     

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska