Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Czyżkówku boją się o swoje zdrowie

Redakcja
Czyżkówko
Czyżkówko Google Maps
Chodzi o fabrykę, która znajduje się w sąsiedztwie bloków

Lokatorzy bloku przy ul. Wyrzyskiej boją się, że działalność usytuowanego w ich okolicy przedsiębiorstwa może wpłynąć na stan ich zdrowia. Dyrekcja firmy uspokaja, że nie ma żadnego niebezpieczeństwa.

Mieszkańcy Czyżkówka zauważyli, że od kilku miesięcy w powietrzu wyczuć można zapach substancji podobnej do farby. - Po naszych obserwacjach doszliśmy do wniosku, że wydobywa się on z pobliskiego zakładu produkującego kontenery - relacjonuje pan Krzysztof. - Nie wiemy, czy te substancje są szkodliwe dla naszego zdrowia i boimy się, że za kilka lat mogą spowodować jakieś choroby.

Mieszkańcy interweniowali już w tej sprawie w Bydgoskim Centrum Zarządzania Kryzysowego i w Wydziale Zintegrowanego Rozwoju Urzędu Miasta. - Firma kilkukrotnie w ostatnich miesiącach była kontrolowana przez pracowników odpowiedniego wydziału - tłumaczy Anna Strzelczyk-Frydrych z Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej ratusza. - Na nasz wniosek swoją kontrolę przeprowadził też Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. W jej trakcie inspektorzy ustalili, że obiekt w obecnym stanie technicznym nie stwarza zagrożenia. Kolejną pracownicy naszego urzędu przeprowadzą w najbliższym czasie pod kątem przestrzegania wymogów ochrony środowiska.

Na tym obszarze obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który uchwalony został w 2009 roku. Wynika z niego, że wspomniane przedsiębiorstwo zlokalizowane jest na terenie zabudowy produkcyjnej, składów i magazynów. Posiada również wszelkie wymagane pozwolenia.

Przedsiębiorstwo Pol-Osteg działa przy ul. Filtrowej od niemal 30 lat. Wcześniej, w miejscu, w którym znajdują się bloki, rósł las. Dopiero kilka lat temu deweloper wykupił działkę i wybudował tam budynki wielorodzinne.

Do tej pory właściciele firmy otrzymywali skargi od mieszkańców dotyczące jedynie hałasu. Jak mówi nam jedna z pracownic zakładu, dyrekcja opracowała specjalny program jego ograniczania. - W grudniu 2014 roku dla instalacji zlokalizowanej przy ul. Filtrowej została wykonana analiza uciążliwości dla środowiska w zakresie emisji pyłów i gazów, która stanowiła załącznik do wniosku o wydanie pozwolenia na ich wprowadzanie do atmosfery - wyjaśnia Łukasz Górniak, dyrektor zakładu. - Przeprowadzona ocena wykazała, że wielkości emitowanych substancji i sposób ich wprowadzania nie powodują przekroczeń dopuszczalnych wartości ich stężeń w powietrzu poza terenem zakładu. W związku z powyższym, działalność firmy nie ma negatywnego wpływu na środowisko i zdrowie okolicznych mieszkańców.

Pogoda na dziś, wideo: TVN Meteo Active/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska