
Odświętnie ubrane panie, eleganccy panowie przeszli korowodem przez Grutę.
(fot. RAS)
Święto plonów w Grucie rozpoczął przemarsz od kościoła do Zespołu Szkół. Tu na boisku w szranki stanęli rycerze Chorągwi Chełmińskiej z Linowa Królewskiego. Turniej obserwowała spora grupa mieszkańców.
Podczas dożynek otwarta została w Urzędzie Gminy w Grucie wystawa obrazów Zbigniewa Smolińskiego. Nową książkę, przy pełnej sali narad w Urzędzie Gminy promował Stanisław Raginiak.
Udała się wyprawa rowerowa malowniczą trasą Gruta - Słupski Młyn - Salno - Dąbrowa Królewska.
Nie zabrakło tradycyjnej mszy dziękczynnej w kościele w Grucie. Mszę św. celebrował ks. Henryk Szczodrowski. Na uroczystości przybył Jan Wyrowiński, wicemarszałek Senatu.
Przeczytaj także: Dożynki w Grucie i Radzyniu Chełm. Będzie sporo atrakcji
Najładniejszy wieniec wykonali mieszkańcy Słupa

Tak prezentował się najładniejsze wieniec dożynkowy.
(fot. RAS)
Mieszkańcy zadbali, aby pięknie wypadł korowód dożynkowy. Grała orkiestra strażacka z Bobrownik. Miał wzięcie blok imprez w parku: turniej piłki siatkowej i podnoszenia ciężarów, przygotowany przez klub "Horyzont". Grały zespoły, m.in. kapela ludowa "Boberki". Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy wygrali mieszkańcy Słupa.
Tłumy (także mieszkańców z rejonu, m.in. z Grudziądza)były na koncercie Natalii Kowalenko w Mełnie (śpiewała piosenki Anny German), a w Grucie grał grudziądzki zespół "Anima". Na koniec była zabawa taneczna przy zespole "Jack".
Powróci wielka bitwa z kampanii wrześniowej 1939 r
Najbliższe atrakcje w gminie to w niedzielę, 8 września rekonstrukcja bitwy z hitlerowcami z 1945 r w Annowie. Początek o godz. 15.
Jakie wydarzenia zostaną odtworzone?
Słynna jest bitwa z kampanii wrześniowej w Annowie. To wieś, gdzie cały dzień 3 września 1939 roku 63. Toruński Pułk Piechoty zwany "Dziećmi Torunia" 4 Dywizji Piechoty Grupy "Wschód" Armii "Pomorze" toczył ciężkie walki z oddziałami XXI Korpusu Niemieckiego.
Mimo oskrzydlenia i dużych strat w sprzęcie i ludziach, po wyparciu polskich oddziałów z Nicwałdu, nie dał się zepchnąć z zajmowanych pozycji.
Jednak, kiedy wyczerpany, po kilkunastu kontratakach i ciężkich bombardowaniach 14. Pułk Piechoty załamał się i rozpoczął odwrót spod Mełna, obawiający się okrążenia dowódca 4 DP płk Niezabitowski wycofał ciągle utrzymujący swoje pozycje pułk toruński na rubież Okonin-Boguszewo.
W tym roku jednak odtworzone zostanie wyzwolenie Annowa spod okupacji hitlerowskiej.
Czytaj e-wydanie »