Gminne uroczystości dożynkowe odbyły się w sobotę, 7 września, które zainaugurowała msza odprawiona w miejscowej kaplicy. Po mszy korowód dożynkowy przeszedł na boisko, gdzie rozpoczęła się część oficjalna, czyli tradycyjny obrzęd dzielenia się chlebem.
Starostowie dożynek, Anna Dolna i Gracjan Murek, przekazali burmistrzowi Sępólna Waldemarowi Stupałkowskiemu i przewodniczącemu rady miejskiej Arturowi Juhnke bochen chleba wypieczony z mąki z tegorocznych zbóż. Gospodarze sprawiedliwie go pokroili i obdarowali nim mieszkańców.
Podziękowania dla społeczności wiejskiej
Dożynki to najważniejsze święto rolników, ale też sadowników, działkowców i pszczelarzy, którym należą się podziękowania za ich trud pracy na roli i zebrane plony. Jest to też okazja do wspólnej zabawy i wyrażania radości z powodu zakończonych żniw. Za całoroczną pracę wszystkich gospodarzy włodarze szczególnie uhonorowali:
Annę Dolną i Gracjana Murka (starostów dożynek),
Justynę i Michała Nikel z Niechorza,
Brygidę i Tomasza Hoppe z Wałdówka,
Wojciecha Szreder z Lutowa,
Szymona Urbańskiego z Chmielnik.
Z kolei Małgorzata Barłóg z Włościborza została odznaczona Orderem Serca -Matkom Wsi. Order przyznaje Zarząd Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Krajowa Rada Kół Gospodyń Wiejskich.
Czytaj też:
Święto plonów zwieńczyły występy artystyczne. Na scenie zaprezentowały się grupy folklorystyczne i rozrywkowe: Zespół Dziecięcy „Modraki” z Lutowa, „Lutowianie”, „Czadersi” z Suchorączka i Studio Piosenki Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie.
Całości towarzyszyło wiele atrakcji, jak np. stoiska kulinarne i z rękodziełem, wystawa wieńców dożynkowych, przejażdżki bryczką, zabawy i animacje dla dzieci, w tym piana-party. Oko cieszyły dożynkowe witacze przygotowane przez mieszkańców, a także wystawa archiwalnych zdjęć pokazująca, jak wyglądało Lutówko sprzed lat.
Na dożynkach pojawiła się też grupa protestujących rolników na czele z Romanem Niemczykiem. W korowodzie dożynkowym poruszali się maszynami rolniczymi z transparentami "Dożynki to święto rolnika, nie polityka" czy "Bez nas będziecie głodni, nadzy i trzeźwi".
Sylwetki starostów dożynek
Anna Dolna – prowadzi wraz z mężem Grzegorzem gospodarstwo rolne w miejscowości Włościbórek o powierzchni 220 hektarów. Gospodarstwo jest nastawione na produkcję materiału siewnego zbóż i ziemniaków. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane i wyposażone w specjalistyczne obiekty służące przechowalnictwu. Pani Anna aktywnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich we Włościborzu. Angażuje się w prace na rzecz lokalnej społeczności i sołectwa. Jej pasją jest projektowanie ogrodów i ich realizacja. Jest mamą 9-letniego Ksawerego i 6-letniej Nadii.
Gracjan Murek – prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 20 ha i pomaga w gospodarstwie rodziców. Młody ambitny rolnik prowadzi produkcję zwierzęcą oraz roślinną z nastawieniem na chów bydła opasowego. W chwili obecnej stado liczy 58 sztuk, ale pan Gracjan dąży do powiększenia stada i posiadanego areału gospodarstwa. Jego gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane. Pasją pana Gracjana jest piłka nożna – jest zawodnikiem drużyny LZS Lutówko. Zawsze służy swoją pomocą, angażując się w pracę na rzecz społeczności i sołectwa.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Brzozowski demonstruje, czym obdarzyła go natura! Nie próżnuje na bezrobociu
- Legendarny dziennikarz TVP opisuje zachowanie Smaszcz. Włos jeży się na głowie
- Wieniawa "zlitowała się" nad biednymi warszawiakami. Ciąg dalszy cyrku z wynajmem
- Córka Solorza miała tropić jego jachty! Oto, na co wydał ponad MILIARD złotych