Obejrzyj: Odkrywamy Bydgoszcz, odcinek 1

Punkt informacyjny dla Ukraińców na dworcu PKP w Inowrocławiu
- Udzielone są tam informacje, w zakresie m.in. zakwaterowania, czy dalszej podróży. Powiat zapewnia transport z dworca do miejsca zakwaterowania - tłumaczy Artur Kisielewicz z inowrocławskiego starostwa.
Tłumaczy, że działania te prowadzone są na polecenie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego przy współpracy z wolontariuszami oraz służbami m.in.: WOT, Strażą Pożarną i Policją.
Obywatele Ukrainy oczekujący na dworcu PKP na transport lub dalszą podróż otrzymają również ciepły posiłek, wodę i możliwość odpoczynku. Punkt jest czynny w godzinach od 7 do 19. W pozostałych godzinach osoby oczekujące na pociąg mogą skorzystać z dworcowej poczekalni, w której przygotowano też miejsce dla matek z dziećmi.
Budynek dworca PKP Inowrocław został tak oznakowany, że wysiadający z pociągu lub wchodzący na teren dworca nie będą mieć problemu z trafieniem do punktu pomocowego.
- Coraz więcej uchodźców przyjeżdża do Powiatu Inowrocławskiego, albo trafia na dworzec w Inowrocławiu żeby kontynuować podróż. Musieliśmy zareagować szybko i punkt informacyjny na dworcu PKP w Inowrocławiu już działa i już korzystają z niego obywatele Ukrainy. Często można spotkać zdezorientowanych Ukraińców, którzy po wielodniowej podróży nie wiedzą, gdzie mogą znaleźć pomoc i zakwaterowanie. Punkt będzie czynny w godzinach, w których przyjeżdżają pociągi ze wschodu - mówi starosta Wiesława Pawłowska.
Już pierwsze godziny funkcjonowania punktu pomocowego potwierdziły jego przydatność. Jeszcze przed otwarciem przed drzwiami punktu informacyjnego czekała pani Oksana – szwaczka z Kijowa.
- Została skierowana na pociąg do Janikowa, gdzie znajdzie pracę w jednej z miejscowych firm. Zaraz po niej w punkcie pomocowym znalazła się Pani Irena, stomatolog z Żytomierza, która uciekła przed wojną wraz z córeczką i matką. Chce zostać w naszym powiecie i tu pracować - opowiada Artur Kisielewicz.
Pierwszymi dyżurującymi osobami, które od razu otaczają opieką nieco zagubionych uchodźców są dziś pani Barbara – doświadczony pracownik Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny i wolontariuszka z Ukrainy Pani Liudmyla.