Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok od rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Tak Inowrocław pomagał Ukraińcom

Red
Inowrocław podjął wiele inicjatyw, których celem było niesienie pomocy walczącej Ukrainie i jej obywatelom, którzy z powodu wojny znaleźli się w Polsce
Inowrocław podjął wiele inicjatyw, których celem było niesienie pomocy walczącej Ukrainie i jej obywatelom, którzy z powodu wojny znaleźli się w Polsce UM Inowrocławia
Mija rok od napaści Rosji na Ukrainę. Inowrocławski ratusz przypomina, jak miasto i mieszkańcy pomagali walczącym o swoją niepodległość sąsiadom ze Wschodu.

Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus

od 16 lat

- Uchodźcy od początku wojny, mogli liczyć na dobre serca inowrocławian. W błyskawicznym tempie powstało wiele oddolnych inicjatyw, które przyczyniły się do wsparcia rodzin ukraińskich. Dzisiaj, rok po zaatakowaniu przez Rosję putinowską narodu ukraińskiego, przypominamy, w jaki sposób mieszkańcy z władzami miasta angażowali się w pomoc Ukraińcom - informuje Adriana Szymanowska, naczelnik wydziału kultury i komunikacji społecznej inowrocławskiego ratusza.

Punkt informacyjny dla uchodźców

W Urzędzie Miasta Inowrocławia uruchomiony został Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy. Można było tam uzyskać informacje dotyczące pobytu uchodźców w Polsce. Pracownicy urzędu służyli pomocą także w kwestii m.in.: miejsc noclegowych, zapisu dzieci do przedszkoli i szkół oraz korzystania z opieki medycznej.

Zakwaterowanie dla uchodźców

Miasto koordynowało działania związane z zakwaterowaniem uchodźców. W obiekcie Ośrodka Sportu i Rekreacji, w Zapleczu Socjalno-Noclegowym przy ul. Rakowicza 9, zostały udostępnione pomieszczenia wraz z wyposażeniem dla rodzin ukraińskich.

Ponadto uchodźcy mieszkali w prywatnych punktach zbiorowego zakwaterowania. Dodatkowo Wydział Gospodarki Lokalowej oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej koordynowały zakwaterowanie u osób prywatnych, prowadząc bazę lokali.

Edukacja

Miasto Inowrocław zorganizowało miejsca dla dzieci z Ukrainy w szkołach podstawowych oraz przedszkolach, organizując także lekcje nauki języka polskiego.

Opieka medyczna

Uchodźcy, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską, mieli zapewnioną opiekę medyczną na takich zasadach, jak obywatele Polski. Miasto udostępniło listę placówek, gdzie uchodźcy mogą skorzystać z opieki medycznej. Ponadto każdy obywatel Ukrainy miał możliwość zaszczepić się przeciwko COVID-19 w inowrocławskich punktach.

Punkty zbiórek dla Ukraińców

W mieście działały punkty zbiórek dla Ukraińców:

  • w Hali Widowiskowo-Sportowej. Dary tam przekazywane trafiały na Ukrainę poprzez Międzynarodowy Czerwony Krzyż.
  • w Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza, ul. Jana Kilińskiego 16.
  • w Teatrze Miejskim, organizowany przez KCK.

Przekazanie Ukrainie autobusów wraz z darami

Dwa autobusy spalinowe Solaris Urbino 12 przekazało Miasto Inowrocław i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Inowrocławiu. Autobusy zostały wypełnione darami ze zbiórki zorganizowanej w siedzibie spółki.

Działania informacyjne

W serwisie internetowym inowroclaw.pl została dodana funkcja tłumaczenia wszystkich treści na język ukraiński. Ponadto na stronie internetowej Miasta Inowrocławia została utworzona specjalna zakładka, w której publikowane były wszystkie niezbędne dla uchodźców informacje.

W mieście, na dworcu PKP i na ogrodzeniach budynków szkół, przedszkoli, obiektów sportowych oraz na przystankach autobusowych, umieszczone zostały bannery i plakaty z ważnymi numerami telefonów i przekierowaniem na stronę internetową z zebranymi informacjami.

Solidarni z Ukrainą

W Inowrocławiu pojawiły się symbole solidarności z narodem ukraińskim: tężnia solankowa iluminowana była w kolorze niebieskim i żółtym. W mieście żaczki, pomnik królowej Jadwigi oraz ławeczka gen. Sikorskiego przyozdobione zostały wstążkami w barwach Ukrainy.

Pozostałe informacje

W Urzędzie Miasta Inowrocławia odbywało się nadawanie numeru PESEL dla obywateli Ukrainy.

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski i nie posiadali polskiego numeru telefonu, mogli otrzymać nieodpłatnie w Biurze Obsługi Interesantów i Kontroli Urzędu Miasta Inowrocławia kartę SIM polskiego operatora telefonicznego.

Działania instytucji kultury

Kujawskie Centrum Kultury
KCK zorganizowało zbiórki darów, połączone z koncertami pod nazwą „Protest wyśpiewany”. Na scenie przed inowrocławskim Teatrem Miejskim pojawili się między innymi: Artur Gadowski z zespołu IRA, BIG CYC, Cypis, Poniżej krytyki, Szymon Wydra z CAPRE DIEM, STARA SZKOŁA, 21 GRAM czy Adam Wolski z zespołu GOLDEN LIFE. Ponadto wystąpiły wokalistki sekcji wokalnej KCK oraz przyjaciele z Ukrainy, którzy przybliżyli poezję w swoim ojczystym języku.

Ponadto Kujawskie Centrum Kultury wspólnie z Miastem Inowrocław oraz Rotary Club zorganizowało letnie warsztaty dla dzieci ukraińskich i polskich. Było to projekt, który miał na celu nie tylko wspomaganie rozwoju kulturalnego, ale przede wszystkim integrację obu narodowości.

Od października prowadzone są także zajęcia plastyczne dla dzieci i osób dorosłych z Ukrainy.

Informacja Turystyczno-Kulturalna udzielała informacji uchodźcom, korzystając z bazy danych przygotowanej przez Urząd Miasta Inowrocławia.

Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza
Inowrocławska książnica prowadziła zajęcia języka polskiego dla obywateli Ukrainy.

Ponadto Biblioteka posiada w swoich zasobach książki dla dzieci w języku ukraińskim. W akcję druku książeczek włączyła się inowrocławska drukarnia TOTEM.COM.PL, która przekazała do Oddziału Dla Dzieci „Tajemniczy Ogród”, pozycje literatury dziecięcej Wydawnictwa „Poranek” z Charkowa.

Biblioteka zorganizowała także wyjątkową wystawę poświęconą Ukrainie, prezentującą obrazy dzieci z Charkowa, Kijowa, Lwowa, a także Zaporoża, Winnicy, Drohobycza, Kercza, Odessy i Perejasławia. Wystawa zrealizowana została dzięki uprzejmości Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Będzie można ją ponownie oglądać do 3 marca.

Przez rok, numer PESEL w Urzędzie Miasta Inowrocławia nadano 975 osobom z Ukrainy. W obiekcie OSiR przy ul. Rakowicza nadal przebywają kobiety z dziećmi - łącznie 26 osób. W pozostałych, 13 lokalach zbiorowych na terenie Inowrocławia mieszkają 284 osoby (w tym 136 dzieci). Duża część uchodźców jest już zatrudniona w inowrocławskich firmach.

Aktualnie w szkołach podstawowych (publicznych i niepublicznych) uczy się 189 młodych Ukraińców, a do przedszkoli uczęszcza 80 dzieci tej narodowości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska