Celem polskiej obecności na EXPO 2017 w Astanie jest też pogłębienie dwustronnej współpracy naukowej, w szczególności w takich obszarach jak czyste technologie węglowe, nowoczesne technologie wydobywcze, technologie związane z biomasą i wytwarzaniem energii, innowacyjne maszyny i urządzenia górnicze, digitalizacja rynku energii, czy też rewitalizacja terenów poprzemysłowych.
- Będziemy promować wizerunek Polski jako kraju nowoczesnego, umiejętnie czerpiącego ze swych tradycji, szanującego uniwersalne wartości i aktywnie angażującego się w ważne dla społeczności międzynarodowej inicjatywy. Państwa, którego najważniejszym zasobem są ludzie, ich kreatywność i pozytywne cechy: otwartość, serdeczność, gościnność, silne poczucie tożsamości narodowej, pracowitość, poszanowanie wartości rodzinnych – mówi Andrzej Stefański, Komisarz Generalny.
Tak Polska promuje się za granicą. Zobacz pawilon na EXPO 20...
W polskim pawilonie na parterze powstała dwukondygnacyjna ekspozycja podzielona na strefy. Na piętrze znajdują się pomieszczenia konferencyjno- biurowe oraz polska restauracja, promująca kandydaturę Łodzi do organizacji Międzynarodowej Wystawy EXPO w 2022 roku.Polska ekspozycja obejmuje łącznie ok. 1000 m2 zlokalizowanych na dwóch poziomach. Na pierwszym znajduje się główna część wystawy, przy czym ze względu na umieszczenie części ekspozycji na antresoli.
Ekspozycja w pawilonie składa się z pięciu głównych stref: Wejście, Technologie, Las, Odpoczynek oraz Regiony.
W strefie Wejścia i Technologii zwiedzający zapoznają się z czystymi technologiami węglowymi – dotyczącymi m.in. zgazowywania węgla, czy tzw. błękitnego węgla oraz spalania biomasy. Widowisko multimedialne opowie o węglu, jako elemencie cyklu przepływu energii w przyrodzie. W tej części ekspozycji zostaną zaprezentowane także zaskakujące przykłady rewitalizacji terenów poprzemysłowych – służące celom kultury, turystyki czy rekreacji.
Strefa Las prezentować będzie piękno i bogactwo przyrodnicze polskich lasów oraz ich rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla. W tej części ekspozycji znajdują się ekrany dotykowe z elementami interaktywnymi dla najmłodszych gości polskiej ekspozycji. Naciskając przyciski, będą mogli m.in. posłuchać głosów leśnych zwierząt i poczuć zapachy kojarzące się z lasami.
W strefie Odpoczynek znajdą się siedziska oraz kompozycje interaktywne dla dzieci. Po dotknięciu wybranych punktów ekspozycji wyzwalane będą impulsy świetlne, akustyczne lub wizualne. W tej części znajduje się także scena, na której prezentowane będą występy i prezentacje artystyczne.
Polski pawilon na EXPO w Kazachstanie: