https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Na jej widok rośnie ciśnienie. Z galerii zobaczysz całą Bydgoszcz

Marek Weckwerth
Wznosi się na Wzgórzu Dąbrowskiego, a z jej tarasu roztacza się najszerszy i najpiękniejszy widok na Bydgoszcz i całą szerokość Pradoliny Toruńsko - Eberswaldzkiej, w której miasto leży.

Jeszcze w 2012 roku na Jej Wysokość można było tylko zazdrośnie popatrzeć, ale właśnie w tymże roku trwały jeszcze prace adaptacyjne na centrum muzealno-edukacyjne, w którym zamierzano prezentować historię dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Pomysł zrealizowano i dziś 45-metrowa wieża ciśnień udostępnia swe podwoje wszystkim chętnym.

To szczególna gratka dla turystów i krajoznawców, miłośników zabytków techniki. No i liczy się ten doprawdy wspaniały widok z galerii na gród nad Brdą...

Jej położenie też jest atrakcyjne - blisko Starego Miasta, z którym - poprzez stromą skarpę - graniczy Szwederowo. To właśnie na Szwederowie znajduje się ów obiekt, a dokładniej na Wzgórzu Dąbrowskiego, z którego w 1794 roku gen. Jan Henryk Dąbrowski poprowadził wojska polskie do ataku na pruski garnizon Bydgoszczy.

Wieża znajduje się w otoczeniu zrewitalizowanego niedawno parku, co tylko dodaje jej uroku, a zwiedzającym asumptu do wędrówki alejkami.

Wieża prezentuje styl neogotycki, aczkolwiek bogato zdobiony najprzeróżniejszymi detalami. Jest dziełem radcy budowlanego oraz architekta Carla Meyera. Wzniesiono ją w latach 1898-1899, a do użytku oddano w roku 1900. Całą skomplikowaną armaturę wodną dla wieży wykonało Technische Bureau für Wasserleitungs und Kanalisations Anlangen w Bydgoszczy.

Budowla wyposażona w stalowy zbiornik o pojemności 1260 m sześciennych dostarczała wodę do domów mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej i do zakładów przemysłowych. I tę funkcję pełniła do roku 1990, po czym wyłączono ją z eksploatacji.

W wieży urządzono stałą ekspozycję dawnych urządzeń służących dostarczaniu wody i wykorzystaniu jej do celów higienicznych. Można więc oglądać drewniane rury wodociągowe, różnego rodzaju wanny, łazienki, piecyki do grzania wody, pralki, wreszcie żetony na wodę z przełomu XIX i XX wieku (dzięki którym nosiwoda dostarczał wodę do mieszkań) czy wodomierze, archiwalne zdjęcia, dokumenty.

Są tu też nowoczesne formy przekazu (kioski multimedialne), w których prezentowane są filmy przedstawiające sposoby pozyskiwania przez ludzi wody, procesy technologiczne uzdatniania wody od czasów najdawniejszych do współczesności. Można także poznać historię bydgoskich wodociągów.

W wieży odbywają się także wystawy cykliczne, wernisaże, koncerty cyklu „Muzyka w zabytkach”.

W dzień powszedni wieżę można zwiedzać w godz. 11-16, w weekend 13-17. Bilet kosztuje 5 zł, ulgowy 2. W czasach niemieckich, gdy Bydgoszcz nazywała się Bromberg, wejście na galeryjkę widokową kosztowało 10 pfenigów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości cenę ustalono na 10 groszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska