Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na jej widok rośnie ciśnienie. Z galerii zobaczysz całą Bydgoszcz

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Wznosi się na Wzgórzu Dąbrowskiego, a z jej tarasu roztacza się najszerszy i najpiękniejszy widok na Bydgoszcz i całą szerokość Pradoliny Toruńsko - Eberswaldzkiej, w której miasto leży.

Jeszcze w 2012 roku na Jej Wysokość można było tylko zazdrośnie popatrzeć, ale właśnie w tymże roku trwały jeszcze prace adaptacyjne na centrum muzealno-edukacyjne, w którym zamierzano prezentować historię dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Pomysł zrealizowano i dziś 45-metrowa wieża ciśnień udostępnia swe podwoje wszystkim chętnym.

To szczególna gratka dla turystów i krajoznawców, miłośników zabytków techniki. No i liczy się ten doprawdy wspaniały widok z galerii na gród nad Brdą...

Jej położenie też jest atrakcyjne - blisko Starego Miasta, z którym - poprzez stromą skarpę - graniczy Szwederowo. To właśnie na Szwederowie znajduje się ów obiekt, a dokładniej na Wzgórzu Dąbrowskiego, z którego w 1794 roku gen. Jan Henryk Dąbrowski poprowadził wojska polskie do ataku na pruski garnizon Bydgoszczy.

Wieża znajduje się w otoczeniu zrewitalizowanego niedawno parku, co tylko dodaje jej uroku, a zwiedzającym asumptu do wędrówki alejkami.

Wieża prezentuje styl neogotycki, aczkolwiek bogato zdobiony najprzeróżniejszymi detalami. Jest dziełem radcy budowlanego oraz architekta Carla Meyera. Wzniesiono ją w latach 1898-1899, a do użytku oddano w roku 1900. Całą skomplikowaną armaturę wodną dla wieży wykonało Technische Bureau für Wasserleitungs und Kanalisations Anlangen w Bydgoszczy.

Budowla wyposażona w stalowy zbiornik o pojemności 1260 m sześciennych dostarczała wodę do domów mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej i do zakładów przemysłowych. I tę funkcję pełniła do roku 1990, po czym wyłączono ją z eksploatacji.

W wieży urządzono stałą ekspozycję dawnych urządzeń służących dostarczaniu wody i wykorzystaniu jej do celów higienicznych. Można więc oglądać drewniane rury wodociągowe, różnego rodzaju wanny, łazienki, piecyki do grzania wody, pralki, wreszcie żetony na wodę z przełomu XIX i XX wieku (dzięki którym nosiwoda dostarczał wodę do mieszkań) czy wodomierze, archiwalne zdjęcia, dokumenty.

Są tu też nowoczesne formy przekazu (kioski multimedialne), w których prezentowane są filmy przedstawiające sposoby pozyskiwania przez ludzi wody, procesy technologiczne uzdatniania wody od czasów najdawniejszych do współczesności. Można także poznać historię bydgoskich wodociągów.

W wieży odbywają się także wystawy cykliczne, wernisaże, koncerty cyklu „Muzyka w zabytkach”.

W dzień powszedni wieżę można zwiedzać w godz. 11-16, w weekend 13-17. Bilet kosztuje 5 zł, ulgowy 2. W czasach niemieckich, gdy Bydgoszcz nazywała się Bromberg, wejście na galeryjkę widokową kosztowało 10 pfenigów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości cenę ustalono na 10 groszy.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska