https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na legalne saksy

Opracowała Beata Busz
Redakcyjny dyżur dotyczący legalnej pracy za granicą spotkał się z dużym zainteresowaniem. Większość dzwoniących czytelników deklarowało chęć wyjazdu "od zaraz".

     Dla wielu zainteresowanych saksami barierą nie do pokonania okazywał się wiek, a także nieznajomość języków obcych, nawet w stopniu komunikatywnym. Dzwoniących czytelników głównie interesował legalny etat w Niemczech. Na wszystkie pytania odpowiadał JACEK PAŚNIEWSKI, pośrednik pracy w oddziale zamiejscowym Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Bydgoszczy.
     Kierunek: Niemcy
     - Znam język niemiecki, mam wykształcenie ogólnokształcące, chętnie wyjechałabym do pracy w Niemczech. Jakie są możliwości zatrudnienia w tym kraju?
     
- Posiadamy oferty pracy w Niemczech dla piekarzy-cukierników, rzeźników, wykwalifikowanych pracowników budowlanych, cieśli, stolarzy, dekarzy, pielęgniarek, techników analityków medycznych, lekarzy oraz fizykoterapeutów oraz w branży gastronomiczno-hotelarskiej. Kandydaci do pracy nie mogą mieć więcej niż 40 lat, konieczna jest też dobra znajomość języka niemieckiego. Ponadto wymagane jest wykształcenie kierunkowe lub doświadczenie w danym zawodzie, a najlepiej i to, i to. Wyjazd w charakterze "pracownika-gościa" trwa rok, z możliwością przedłużenia o kolejne pół roku.
     - Byłem na trzyletnim kontrakcie w Niemczech i pracowałem jako rzeźnik, ale z wykształcenia nie jestem rzeźnikiem. Czy pomimo to mogę skorzystać z niemieckiej oferty pracy?
     
- Jeżeli okres zatrudnienia w charakterze rzeźnika jest udokumentowany świadectwami pracy, a przerwa w zatrudnieniu nie jest dłuższa niż trzy lata, a do tego dochodzi jeszcze znajomość języka niemieckiego, nie ma przeszkód, aby ubiegał się pan o pracę w charakterze pracownika-gościa. W tym celu należy zgłosić się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy, gdzie otrzyma pan formularz zgłoszeniowy oraz dowie się o pozostałych dokumentach, które trzeba będzie do niego dołączyć. Po złożeniu kompletu dokumentów, czekają pana rozmowy kwalifikacyjne z przedstawicielami niemieckiego urzędu pracy, które odbędą się na przełomie lutego i marca.
     - Mąż pracował 5,6 lat w Niemczech, w branży budowlanej. Nie zna biegle języka, ale potrafi się dogadać. Ma 41 lat i w kraju trudno mu znaleźć zatrudnienie, czy ma szansę znaleźć pracę w Niemczech?
     
- Niestety, pani mąż nie może skorzystać z posiadanych przez nas ofert pracy w Niemczech, gdyż przekroczył już 40 lat. Kryterium wieku jest ściśle przestrzegane. Jednak zdarzają się oferty bez limitu wieku. Z reguły są to prace sezonowe. Na razie nie posiadamy takich ofert, ale można się o nie sukcesywnie dowiadywać, co dwa, trzy tygodnie w placówkach WUP lub w powiatowych urzędach pracy.
     - Prowadzę własną działalność gospodarczą w branży budowlanej, a zatem trudno mi udokumentować doświadczenie zawodowe za pomocą świadectwa pracy. Czy pomimo to mogę ubiegać się o pracę w Niemczech?
     
- Działalność gospodarcza traktowana jest jako staż zawodowy, jeśli jest prowadzona w ramach wyuczonego zawodu.
     - Byłem już w Niemczech, w charakterze pracownika-gościa, ale nie wykorzystałem całego roku, a tylko 2,5 miesiąca. Czy teraz mógłbym wyjechać, aby "dopracować" jeszcze te kilka miesięcy?
     
- Wyjazd w charakterze pracownika-gościa, możliwy jest tylko raz w życiu. Pomimo iż nie wykorzystał pan przysługującego mu limitu czasu, to wyczerpał pan już tę jedyną szansę.
     Pobyt na wyspie
     - Mam wykształcenie w branży turystycznej, znam dobrze język niemiecki i angielski. Czy znalazłaby się dla mnie jakaś praca za granicą?
     
- Mamy oferty pracy w branży hotelarsko-gastronomicznej na wyspie Jersey w Wielkiej Brytanii. Adresowane są one do osób w wieku 22-30 lat, które udokumentują posiadane kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe w branży gastronomiczno-hotelarskiej oraz wykażą się dobrą znajomością języka angielskiego. Angielscy pracodawcy poszukują kelnerów, barmanów, kucharzy oraz pomocy kuchennych, pokojowych, a także osób do obsługi porządkowej hotelu i recepcji. Dokumenty, w tym druk zgłoszeniowy wypełniony w języku angielskim, można składać tylko do 6 stycznia. 2003 r. Wybrani kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę ze stroną brytyjską. Osoby, które się zakwalifikują, już w marcu wyjadą do pracy na 6-7 miesięcy.
     - Czy z oferty pracy za granicą może również skorzystać bezrobotny nie zarejestrowany w urzędzie pracy?
     
- Jeżeli spełni wymogi stawiane przez zagranicznego pracodawcę, nie widzę żadnych przeszkód.
     Na własną rękę
     - Przez cztery lata pracowałem nielegalnie we Francji. Teraz pracodawca chciałby mnie zatrudnić legalnie i na stałe. Czy jest taka możliwość i jak załatwić formalności?
     
- Nie ma możliwości legalnego wyjazdu do pracy na stałe. Zgodnie z podpisanymi umowami międzyrządowymi, do Francji można wyjeżdżać do pracy sezonowej do 6 miesięcy oraz na roczne staże z możliwością przedłużenia o pół roku. Jeżeli ma pan już konkretnego pracodawcę, który chciałby pana zatrudnić, powinien on złożyć w miejscowym urzędzie pracy "zapotrzebowanie", które następnie jest przekazywane do Biura Przedstawicielstwa Urzędu ds. Migracji Międzynarodowej Republiki Francuskiej w Warszawie "OMI".
     - Mam 30 lat, wkrótce kończy mi się zasiłek dla bezrobotnych, z zawodu jestem sprzedawcą i trochę znam język niemiecki. Czy mogłabym wyjechać do Niemiec jako pomoc domowa lub do opieki nad starszą osobą?
     
- Od początku tego roku istnieje możliwość legalnego zatrudnienia w Niemczech w charakterze pomocy domowej, nawet na okres trzech lat. Jednak do nas trafia niewiele takich ofert. Natomiast można znaleźć sobie takiego pracodawcę na własną rękę. Wówczas, po załatwieniu formalności i spełnieniu wszystkich warunków, uzyskuje się zgodę na zatrudnienie oraz wizę pobytową z prawem do pracy.
     Wysokie kwalifikacje
     - Mam 41 lat, z zawodu jestem pielęgniarką z 20-letnim stażem pracy. Niestety, nie znam żadnego języka obcego, czy pomimo to mogę znaleźć za granicą zatrudnienie w swoim zawodzie?
     
- Mamy oferty pracy dla pielęgniarek w Niemczech i Norwegii. W pierwszym przypadku trzeba mieć jednak mniej niż 40 lat i znać dobrze język niemiecki. Z kolei do Norwegii nie ma kryterium wieku, ale trzeba posługiwać się językiem niemieckim lub angielskim. Dodatkowo kandydatka musi również posiadać dyplom ukończenia 3-letniej pomaturalnej szkoły pielęgniarskiej na podbudowie szkoły średniej lub wykształcenie wyższe.
     Były kiedyś oferty pracy dla pielęgniarek we Włoszech, gdzie znajomość języka nie była wymagana. Jednak, z reguły, na zagraniczny etat w tym zawodzie osoby nie znające języka, chociażby w stopniu komunikatywnym, nie mają szans.
     ----------
     Telefony do Jacka Paśniewskiego, pośrednika pracy w WUP wręcz się urywały. Osoby, którym nie udało się dodzwonić podczas redakcyjnego dyżuru mogą dopytywać o oferty pracy za granicą bezpośrednio w oddziałach Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu, we Włocławku lub w Bydgoszczy.
     

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska