Nasz rozmówca poszukiwał miejsca dla rocznego synka. Obie babcie chłopca nadal pracują i nie ma z kim zostawić malucha, gdy żona wróci do pracy.
W mieście działają tylko prywatne punkty opieki
- Próbowałem zapisać dziecko do któregoś z punktów - to się nazywa klub malucha. Wszystkie działające w Brodnicy - są oczywiście prywatne. Już nie chodzi o to, ile trzeba zapłacić za opiekę. Jak jest dobra, to się z tym nie dyskutuje. Ponadto wychodzi taniej niż opiekunka. Niestety. Nie udało mi się. Tam, gdzie chciałem zapisać roczne dziecko - znalazłem dwa takie punkty w Brodnicy, nie było wolnych miejsc. Może przybędzie więcej prywatnych? A może warto uruchomić taki miejski żłobek? Dzieci rodzi się sporo, byłaby praca dla wychowawców.
O wyjaśnienie sytuacji - szczególnie w zakresie utworzenia miejskiego punktu - zwróciliśmy się do magistratu.
- Z inicjatywy prywatnego przedsiębiorcy, planowane jest uruchomienie żłobka w Brodnicy w maju 2018 r. - mówi Hanna Osińska z biura zdrowia i pomocy społecznej UM w Brodnicy.
Będzie żłobek, ale w przyszłym roku
- Z wstępnych informacji wynika, że docelowo w żłobku będzie 50 miejsc. Podmiot prywatny przystąpił do konkursu ubiegając się o fundusze europejskie.
Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie jego wyników nastąpi w listopadzie bieżącego roku.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
- Jak wynika z informacji uzyskanych od osoby planującej przedsięwzięcie uruchomienia żłobka w Brodnicy - wynik konkursu nie będzie miał wpływu na powołanie żłobka. Ewentualne dofinansowanie ze środków unijnych przełoży się na niższy koszt opłaty żłobkowej - dodaje pani Hanna.
Przypomnijmy, że w Brodnicy funkcjonował kiedy żłobek przy ul. Wyspiańskiego - jako placówka służby zdrowia, przekazany samorządowi gminnemu. Został on jednak zlikwidowany ponad 20 lat temu.
Za mało dzieci - zbyt dużo pracowników
- Powodem likwidacji była zbyt mała liczba dzieci (na 70 miejsc było w końcowym okresie 6-7 dzieci a kadry ponad 20 osób). Likwidacja żłobka nie spowodowała zaniechania usług opieki nad dzieckiem w wieku do 3 lat, gdyż w Przedszkolu im. M.Konopnickiej (wówczas Przedszkole nr 9) utworzono dla tych dzieci oddział „młodszoprzedszkolny” - w tym samym budynku. Pozostałe pomieszczenia przeznaczone zostały na potrzeby przedszkola i Warsztatu Terapii Zajęciowej. Od czasu obowiązywania ustawy - 2011 r. prowadzenie takiego oddziału przez przedszkole publiczne stało się niemożliwe - wyjaśnia Anna Kupczyk z biura oświaty magistratu.
INFO Z POLSKI 9.11.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju