MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na narty do Szczyrku

Maciej Kamiński
Tak się szusuje na stokach Szczyrku.
Tak się szusuje na stokach Szczyrku. fot. Internet
Szczyrk to najbardziej znana miejscowość wypoczynkowa Beskidu Śląskiego i drugi po Zakopanem ośrodek narciarski kraju.

Leży w głębokiej dolinie, otoczonej od północy grupą górską Klimczoka (1119 m n.p.m.), a od południa najwyższą górą Beskidu Śląskiego po stronie polskiej Skrzyczne (1257 m n.p.m.).

Duża ilość polan i hal umożliwiła budowę wielu kolejek i wyciągów, przez co Szczyrk jest bogaty w infrastrukturę narciarską. Do dyspozycji narciarzy jest tu 60 km nartostrad o różnym stopniu trudności, w tym 10 km sztucznie naśnieżanych i 3 km oświetlanych. Cztery trasy mają homologację FIS. Tam często odbywają się zawodu pucharu świata oraz mistrzostw Polski, jak trasa zjazdowa ze Skrzycznego, slalom na Beskidku, Golgota, Bieńkula. Dla lubiących akrobacje na desce wybudowano halfpipe. Są też cztery skocznie narciarskie.

Nie tylko na Skrzycznem
Urządzenia i trasy narciarskie ulokowano w trzech rejonach: północne stoki Skrzycznego (Centralny Ośrodek Sportu), Małe Skrzyczne i Malinówka (Górniczy Ośrodek Narciarski); poza tym trzy wyciągi działają na Beskidzie (850 m npm), po dwa na Kotarzu (964 m npm), na przełęczy Salmopolskiej (934 m npm), na Czyrnej (600 m npm) i na Palenicy (680 m npm).

Wyciągi położone są na różnej wysokości - od 460 m do 1001 m npm. Najdłuższa trasa - 5 300 m , a różnica wzniesień sięga prawie 950 m. Zainstalowano na nich 25 armatek śnieżnych. Połwa to trasy dla średnio zawansowanych narciarzy, początkujący też mają gdzie pojeździć i ci wytrawni też.

GON położony na wysokości od 600 (Czyrna) do 1211 m n.p.m. (Małe Skrzyczne), dzięki ilości 13 wyciągów narciarskich i 11 tras zjazdowych stanowiących całość, jest w Polsce "kultowym" ośrodkiem uprawiania sportów zimowych. Dla snowboarderów przygotowano halfpipe na Hali Pośredniej i trasy licencjonowane przez ISF (Międzynarodową Federację Snowboardingu).

COSobejmuje tereny położone na północno-zachodnich stokach Skrzycznego, opadających spod szczytu przez halę Jaworzyna, polany Hondraski i Doliny do centrum Szczyrku. Ośrodek wyposażony jest w dwuosobowy wyciąg krzesełkowy i wyciągi orczykowe.

Na narciarzy czekają cztery trasy narciarskie; trzy z nich zaczynają się na samym szczycie. Mogą oni korzystać z krzesełkowej kolejki linowej z dwuosobowymi krzesełkami, przewożącej 1200 osób na godzinę. I odcinek: Szczyrk-Jaworzyna, długość 1592 m, różnica poziomów 406 m, II odcinek: Jaworzyna-Skrzyczne, długość 1181 m, różnica poziomów 296 m.

Wyciągami orczykowymi
wjedziemy na Skrzyczne i inne trasy narciarskie - na Beskidzie i Przełęczy Salmopolskiej. Na stokach narciarze korzystają z kart magnetycznych, do których można załadować dowolną ilość punktów; jeden punkt kosztuje 10 gr. Niektóre wyciągi mają wejścia komercyjne, bez kolejki, ale dwukrotnie droższe.
Przy dolnej stacji kolei linowej COS i wyciągach GON-u są szkółki narciarskie. Za naukę indywidualną trzeba zapłacić 40 zł/godz., w większej grupie po 20 zł od osoby, uczestnicy szkółki jeszcze mniej.

Jak dojechać
Do Szczyrku własnym autem dojedziemy przez Bielsko-Białą lub Żywiec (to tylko 20 km) albo od strony Wisły i Ustronia przez przełęcz Salmopolską. Z samego Bielska do Szczyrku odchodzi też codziennie około 30 autobusów. Jest gdzie się zatrzymać i zjeść, bo restauracji, barów, pizzerii, hoteli, pensjonatów tu pod dostatkiem. Własne schronisko ma PTTK.

Na miejscu można wypożyczyć same narty albo też z butami, ale uważajmy na ceny, bo różnice w różnych wypożyczalniach są znaczne - od 30 do 45 zł za parę nart na dobę.

Zanim wybierzemy się na narty do Szczyrku warto skontaktować się z miejscowym punktem Informacji Turystycznej, tel. 033 817 82 39, albo zajrzeć na strone internetową: www.szczyrk.com.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska