Na nich zawsze można liczyć

(maz)
to nasza nadzieja na medal w Londynie
to nasza nadzieja na medal w Londynie Archiwum
Sporty wodne to siła naszego regionu. W minionym roku emocji i medali dostarczali nam kajakarze.

Kto zdobędzie tytuł Sportowca Regionu 2011? Można zgłaszać swoich faworytów!

Od dłuższego czasu to nasi pewniacy. Niemal nie ma dużej, sportowej imprezy, z której przynajmniej jeden z naszych reprezentantów nie przywiózłby medalu.

Nasz numer 1

Rok 2011 należał do Piotra Siemionowskiego. Sprinter Zawiszy jest w grupie sportowców z naszego regionu, którzy mogą pochwalić się naprawdę spektakularnymi sukcesami.

Najpierw, w Belgradzie, zdobył mistrzostwo Europy. Węgra Molnara pokonał o 42 tysięczne sekundy! Za plecami zostawił też mistrza świata Brytyjczyka Mckeevera. Te zawody były jednak tylko "rozgrzewką" przed sierpniowymi mistrzostwami świata w węgierskim Szeged. I tam Siemionowski spisał się na medal. Złoty. Kajakarz Zawiszy został mistrzem świata w olimpijskiej jedynce na sprinterskim dystansie 200 m. W finałowym biegu pokonał Mckeevera oraz ubiegłorocznego wicemistrza globu Niemca Ronalda Rauhe.

Przeczytaj także: Sportowiec Regionu 2011. Oni mogą udźwignąć dużo głosów

Zapewnił sobie olimpijską kwalifikację. Do Londynu też jedzie walczyć o medal i ma duże szanse na pierwsze w polskiej historii kajakarstwa złoto.

Kwalifikację okrasiła medalami

Po medal do Londynu wybiera się również Beata Mikołajczyk. To kolejny sportowy pewniak z regionu. Kwalifikację na IO również zdobyła w Szeged. Zawodniczka UKS Kopernik, wraz z poznanianką Anetą Konieczną, zdobycie kwalifikacji okrasiły brązowym medalem MŚ w K-2 500 m.

Mikołajczyk z medalem wróciła tez z ME. W Belgradzie (w duecie z Konieczną) stanęła na drugim stopniu podium.

Krążki do worka z medalami dorzucali też inni reprezentanci UKS Kopernik. Z brązem z Szeged wrócił Dawid Putto (K-2 na 500 m). Jest kandydatem do K-2 na 200 metrów.

Przed przenosinami do Dojlidy Białystok, kilka pozycji do listy sukcesów bydgoskiego klubu zdążyła jeszcze dopisać Magdalena Krukowska. Została srebrną medalistka mistrzostw świata w K-2 na 200 metrów (razem z Karoliną Nają).

Nadzieja na Rio

W gronie najbardziej obiecujących kajakarek jest z kolei Joanna Bruska. Zawodniczka Zawiszy Bydgoszcz w minionym roku zdobyła dwukrotnie stawała na podium prestiżowych imprez. W Brandenburgu (z gorzowianką Aleksandrą Janicką), wywalczyła w K-2 200 m brązowy medal MŚ juniorek. W mistrzostwach Europy w chorwackim Zagrzebiu, w K-2 500 m wywalczyły tytuł wicemistrzowski. W krajowym czempionacie Joanna zdobyła też trzy złote krążki, w tym dwa na prestiżowej jedynce na 500 i 1000 m. Sięgnęła też w czwórce na 500 m po srebro w młodzieżowych mistrzostwach kraju. Bruska jest nadzieją polskiego kajakarstwa na IO w brazylijskim Rio de Janerio 2016.