Na nowej płycie Grzegorz Turnau z przyjaciółmi śpiewa o...

  Na nowej płycie Grzegorz Turnau z przyjaciółmi śpiewa o Inowrocławiu i Kujawach [wideo]

  Zbigniew Politowski

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Na nowej płycie Grzegorz Turnau z przyjaciółmi śpiewa o Inowrocławiu i Kujawach [wideo]
  Nową płytę Grzegorz Turnau poświęcił Inowrocławiowi i Kujawom.
  Na nowej płycie Grzegorz Turnau z przyjaciółmi śpiewa o Inowrocławiu i Kujawach [wideo]
  W ostatni weekend lipca, w scenerii inowrocławskich tężni solankowych po raz szósty odbył się koncert urodzinowy Grzegorza Turnaua i jego przyjaciół, czyli Inowrocławska Noc Solannowa. Tegoroczna "Noc" miała szczególny charakter, bowiem zbiegła się z promocją najnowszej płyty krakowskiego barda pt. "INO. Grzegorz Turnau i przyjaciele". Krążek zawiera utwory poświęcone Inowrocławiowi i Kujawom.

  Przeczytaj również: Inowrocław. Grzegorz Turnau i przyjaciele, czyli VI Inowrocławska Noc Solannova [zdjęcia].

  Skąd to przywiązanie Grzegorza Turnaua do naszego miasta? To sentyment i ciepłe wspomnienia z dzieciństwa. Jako mały Grześ przyjeżdżał tu na wakacje do babci i dziadka, którzy mieszkali w willi przy ulicy Sienkiewicza w dzielnicy zdrojowej. We wkładce, jaka towarzyszy albumowi "INO" tak pisze na ten temat: "Mój pradziadek ze strony Mamy, doktor Stanisław Kaczkowski, urodził się na Podolu w 1873 roku. Do Inowrocławia przybył w roku 1921, obejmując stanowisko ordynatora oddziału ocznego Szpitala Powiatowego. W okresie wojny i okupacji pracował w Siedlcach. Po zakończeniu wojny powrócił do Inowrocławia. Pracował jako lekarz przez 55 lat. Przyjmował pacjentów również w domowym gabinecie przy ulicy Sienkiewicza 35. Dom ten stał się rodzinną przystanią po tragedii Powstania Warszawskiego. Tam przeprowadzili się - po tułaczce - moi Dziadkowie. Tam prawie do końca życia mieszkała moja ukochana Babcia Hania - Anna Kaczkowska, z domu Weil. Jako przybysz z Krakowa, tam spędziłem w latach 70. najbardziej rozkoszne i beztroskie chwile dzieciństwa. Do tamtego domu wracam myślą w chwilach niepewności. Cieniom wszystkich moich Bliskich dedykuję tę frywolną płytę, z nadzieją, że przy niektórych piosenkach chcieliby zatańczyć."  Na najnowszym krążku barda, wydanym przez EMI Music Poland znajduje się 13 nagrań, w tym 10 piosenek. Są to utwory: "Kino Bałtyk", "Stacyjka Zdrój", "Piosenka pakoska", "Passcaglia na odejście", "Dziewica" z Kruszwicy", "Co się powinno", "Bossanova Solannowa", "Q-jawiak", "In Novo Wladisław" i "Skąd mogłem wiedzieć". Większość pięknych tekstów do muzyki Turnaua napisał jego nadworny "tekściarz" Michał Rusinek, pisarz, tłumacz, sekretarz noblistki Wisławy Szymborskiej. Dwa utwory są dziełem Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, twórców legendarnego "Kabaretu Starszych Panów".

  W rejestracji utworów udział wzięli: Anna Maria Jopek, Natalia Kukulska, Dorota Miśkiewicz, Maciej Stuhr, Jacek Wójcicki i Zbigniew Zamachowski. Zestaw utworów uzupełniają trzy monologi - fragmenty listów Stanisława Przybyszewskiego w interpretacji Wojciecha Malajkata.
  Artystom na płycie towarzyszy zespół wybitnych instrumentalistów, m.in. gitarzyści Jacek Królik i Marek Napiórkowski, Robert Majewski - trąbka, Leszek Szczerba - saksofon oraz Inowrocławska Orkiestra Kameralna "Pro Arte" pod dyrekcją Michała Nesterowicza. Nagrania zrealizowano w kilku studiach, m.in. w Krakowie, Warszawie i Niepołomicach.

  Trzy z wymienionych utworów - "Bossa nova solannowa", "In Nowo Wladislaw" i "Kino Bałtyk" znalazły się na wydanej kilka lat temu płycie Grzegorza Turnaua pt. "11:11".

  Płyta "INO" została na razie wytłoczona w niewielkiej liczbie egzemplarzy, jako swoisty suwenir dla miasta, dla celów promocyjnych. W sprzedaży ukaże się najprawdopodobniej za kilka miesięcy.
  Inowrocławia

  Udostępnij
  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej