Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Na radzie okręgu w Toruniu w ruch poszły pięści! Hubert Stys: zostałem uderzony [wideo]

(WG)
Na spotkaniu rady okręgu Chełmińskie w Toruniu doszło do rękoczynów
Na spotkaniu rady okręgu Chełmińskie w Toruniu doszło do rękoczynów sxc.hu
Konflikt szefa i wiceszefa rady okręgu Chełmińskie sięgnął zenitu. - Adam Olender uderzył mnie obydwoma rękami w klatkę piersiową - relacjonuje Hubert Stys, szef okręgu. Tymczasem jego zastępca twierdzi, że nikogo nie uderzył.

Do takiego incydentu doszło na poniedziałkowym spotkaniu rady okręgu Chełmińskie. Hubert Stys, przewodniczący okręgu tak opisuje to zajście na swoim blogu: "Pan Adam Olender uderzył mnie obydwoma rękami w klatkę piersiową. Zdarzenie to nastąpiło przy 11 świadkach (...) Było to mocne uderzenie, po którym nastąpiło jeszcze szarpnięcie za koszulę".

Stys: - Waga spraw na tym posiedzeniu nie była wysoka. Podsumowywałem nasze działania dotyczące planu przestrzennego dla terenów przy Szosie Chełmińskiej i Żwirki i Wigury. W momencie, kiedy nastąpiła przerwa w obradach, pan Olender do mnie doskoczył, zacisnął pięści i wewnętrzną stroną pięści uderzył mnie prosto w klatkę piersiową. Następnie potrząsnął mnie za koszulę lub marynarkę. Uderzenie odczuwam do tej pory, bo boli mnie w klatce.

Szef rady zadzwonił od razu na policję. - To jest już poziom kibolstwa i pałkarstwa z okresu wojennego - mówi Stys .

Czytaj także: Częste skargi na pracę policjantów. W komisariatach pojawią się kamery?

- Nie będę tego komentować - zaznacza Olender. W rozmowie z "Pomorską" podkreśla jednak, że nikogo nie uderzył.

Relacje świadków również się różnią. Lidia Chamarczuk-Mazurek, członek rady okręgu i doradca prezydenta Torunia: - Nic takiego nie widziałam. Nie było żadnej siły. Tak powiedziałam też policji. To wyimaginowana koncepcja pana Stysa. Pan Stys nie powie tego, że podczas całego zebrania nieustannie obraża wszystkich członków rady okręgu. Prowokuje słownie, obraża, insynuuje głupotę.

Spotkaniu przyglądał się radny PO Michał Rzymyszkiewicz. - Od jakiegoś czasu widać eskalację konfliktu - mówi rajca i zaznacza, że konflikt ma podłoże polityczne. Najpierw szefową okręgu była Małgorzata Pociżnicka z prezydenckiego Czasu gospodarzy. - Olender pomógł ją odwołać i powołać w to miejsce Huberta Stysa - tłumaczy Rzymyszkiewicz. - Kiedy dowiedział się o tym poseł Girzyński, zaczął się konflikt w okręgu.

Olender to kierownik giełdy towarowej należącej do miejskiej spółki Urbitor. W 2010 r. startował do rady miasta z listy PiS. Stys zaś jest asystentem społecznym posła Twojego Ruchu (dawnego Ruchu Palikota) Macieja Wydrzyńskiego i chce powalczyć o mandat miejskiego radnego w 2014 r.

- Nie spodziewałem się, że dojdzie do takiej sytuacji - relacjonuje Rzymyszkiewicz. - Podczas przerwy szef i wiceszef rady dyskutowali. To nie były inwektywy. Stys powiedział coś na zasadzie: "ty nie masz racji". A Olender do Stysa, że już nie są na "ty" i żeby się do niego zwracał na "pan". I nagle Olender wystartował do Stysa. Oburącz uderzył go w klatkę piersiową. To nie tylko było widać, ale też słychać, bo wręcz zadudniło. Następnie złapał go za marynarkę i zaczął nim szamotać. Jak go uderzył, to się poderwałem, aby ich rozdzielić. Stys zaczął krzyczeć, że po policję zadzwoni. I tamten go puścił. Można mieć inne poglądy, różne zdanie, ale stosowanie przemocy fizycznej nie mieści się w głowie.

Po wznowieniu obrad Maciej Jaworski, jeden z członków rady, złożył wniosek, by odwołać Olendra z funkcji wiceszefa. Ten przepadł w głosowaniu: cztery osoby były za, cztery przeciw, a jedna się wstrzymała.

Stys skierował list do Zbigniewa Girzyńskiego, szefa PiS w Toruniu z prośbą o podjęcie działań wobec Olendra. - Na sesjach rady okręgu nie byłem w życiu. Nie znam i nie komentuję sprawy - mówi Girzyński. Stys wystosuje również pismo do szefa rady miasta. - Jeśli policja nie zajmie się tą sprawą z urzędu, złożę pozew cywilny przeciw panu Olendrowi - mówi Stys.

Marian Frąckiewicz, przewodniczący rady miasta: - Dotarły do mnie informacje o nieporozumieniu na spotkaniu rady okręgu. Zapoznam się z tą sytuacją.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska