Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na razie deszczu nie brakuje, ale warto wodę zatrzymać. Nawodnienia jeszcze się przydadzą

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Eligiusz Sławinowski uważa, że dziś w uprawie warzyw niezbędny jest system nawadniania
Eligiusz Sławinowski uważa, że dziś w uprawie warzyw niezbędny jest system nawadniania Lucyna Talaśka-Klich
Do 20 lipca br. potrwa nabór wniosków o pomoc na inwestycje w nawadnianie gospodarstw. Chociaż ostatnio wody na polach nie brakuje, to warto pamiętać, że susza może powrócić.

- Z pomocą doradców z ODR-u w Mogilnie udało się nam złożyć wniosek o wsparcie na nawadnianie - mówi Eligiusz Sławinowski, który prowadzi rodzinne gospodarstwo w Sierakowie (gm. Jeziora Wielkie) nastawione głównie na produkcję warzyw.
Jego zdaniem zmiany klimatu sprawiły, że rolnicy mają coraz większe problemy z niedoborami wody, więc warto zadbać o nawadnianie.

Od suszy do podtopień

Podczas Krajowych Dni Pola w Minikowie naukowcy zwracali uwagę, że pomimo ostatnich - nawet sporych - opadów deszczu, susza będzie do nas powracać. I może być tak, że coraz częściej okresy suszy będą przeplatać się z okresami podtopień, powodzi. Dlatego tak ważne jest rozsądne gospodarowanie wodą.

- Bez wody nie ma rolnictwa! - zauważył Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. - Nawet jeżeli się poprawiło i deszcze sprawiły, że w tej chwili nie ma suszy glebowej, to absolutnie nie powinno ani uspokajać, ani odwodzić od spraw związanych z gospodarowaniem wodą!

Zdaniem ministra nie można działać krótkowzrocznie: - Gospodarowanie wodą jest zadaniem na pokolenia. Trzeba nauczyć się wodę zatrzymywać, wykorzystywać ją do nawodnień...

Dodał, że realizowane programy trzeba kontynuować.

Wsparcie na nawadnianie

Do 20 lipca 2020 r. trwa nabór wniosków na operacje dotyczące nawadniania w gospodarstwie - przypomina ARiMR. Jest to drugi nabór w ramach tego obszaru - „Modernizacji gospodarstw rolnych”. Pierwszy termin przyjmowania wniosków zakończył się w listopadzie 2019 r, a do Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR wpłynęło wówczas 111 wniosków o przyznanie pomocy. Obecnie trwający nabór rozpoczął się 21 lutego 2020 r. Dotychczas (stan na 07.07.2020 r.) rolnicy z naszego województwa złożyli 100 wniosków, przy czym należy spodziewać się, że ostateczna ich liczba będzie większa.

O tę pomoc - jak podaje ARiMR - może wystąpić rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 ha i nie większe niż 300 ha, prowadzący działalność zarobkową w ramach produkcji zwierzęcej lub roślinnej, o czym ma świadczyć wykazany przychód w wysokości co najmniej 5 tys. zł, odnotowany w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku. Konieczna jest także obecność w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Jolanta Sobecka, dyr. Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR poinformowała, że rolnicy z tegoż województwa najczęściej planują inwestycje polegające na wykonaniu nowego ujęcia wód podziemnych oraz zakupie infrastruktury nawadniającej: - Część wniosków dotyczy zmiany systemu nawadniania na bardziej precyzyjny i prowadzący do uzyskania znacznych oszczędności wody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska