Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na rowerze trasą zabytkowych świątyń Kujaw

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Strzelcach. Trzeba go obejrzeć koniecznie
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Strzelcach. Trzeba go obejrzeć koniecznie Dominik Fijałkowski
Lato trwa, więc ruszamy na kolejną wycieczkę rowerową po Kujawach. Do przejechania mamy jakieś 60 kilometrów po asfaltowych drogach. Nie zabraknie miejsc, które warto zwiedzić.

A oto przebieg trasy: Inowrocław (okolice mostu na Noteci) - Tupadły - Niemojewko - Markowice - Wymysłowice - Rzadkwin - Strzelce - Trląg - Janikowo - Gorzany - Kościelec - Dziarnowo - Batkowo - Inowrocław (nowa część Solanek).
Strat w okolicach mostu na Noteci, przy stanicy kajakowej ZHR. Na samym końcu ul. Poznańskiej.

Most najlepiej pokonać prowadząc rower. Tak będzie bezpieczniej, bo ruch aut jest tutaj spory. Zaraz za mostem przechodzimy przez jezdnię (po pasach) i już na rowerach kierujemy się do Tupadeł, a dalej, drogą na Strzelno. Po otwarciu obwodnicy Inowrocławia ruch pojazdów znacznie tutaj zmalał, więc jazda szosą powinna być spokojna. Przy wyjeździe z Tupadeł skręcamy w prawo na Niemojewko. Droga ta zaprowadzi nas do Markowic i Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw, czyli dawnego zespołu klasztornego, wpierw karmelitów trzewiczkowych, a potem, do 2013 roku, oblatów. Wewnątrz obejrzymy m. in. XV-wieczną figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Ruszamy dalej, na Wymysłowice. Droga znajduje się przy klasztorze, obok parkingu. Z Wymysłowic kierujemy się na Ciechrz, a stamtąd na Rzadkwin. W tej miejscowości warto rzucić okiem na kościół św. Rocha wybudowany pod koniec XIX wieku i znajdującą się obok plebanię. W Rzadkwinie jest też zespół dworski z XIX wieku.

Wsiadamy na rowery. Kierujemy się do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 255. Jedziemy w prawo do Strzelc. Pierwsza pisana wzmianka o tej miejscowości pochodzi z XII wieku. Tu także warto zatrzymać się na kilka chwil, by obejrzeć drewniany kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny (XVII wiek). I znów ruszamy w drogę. Do Trląga, jednej z najstarszych wsi na Kujawach. Jej największym zabytkiem jest pochodzący z drugiej połowy XIV wieku kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Oczywiście zachęcamy do podjechania pod tę budowlę i obejrzenia jej z bliska.

Kontynuujemy wycieczkę kierując się z Trląga do Janikowa. Do miasta wjeżdżamy ul. Powstańców Wielkopolskich. Następnie ul. 1 Maja przejeżdżamy obok dworca kolejowego, mając go po lewej. Przekraczamy obwodnicę miasta i jedziemy na Węgierce. Nie wjeżdżamy jednak do tej wsi, tylko na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, na Gorzany, z których jest już niedaleko do Kościelca.

W Kościelcu koniecznie trzeba obejrzeć kościół św. Małgorzaty. To romańska budowla z przełomu XII i XIII z elementami renesansowymi, które zaprojektował Jan Baptysta Quadro, ten sam, dzięki któremu Poznań ma zabytkowy ratusz na swej starówce.
Czas wracać do Inowrocławia. Z Kościelca, za przejazdem kolejowym, kierujemy się w prawo do Dziarnowa. Mijamy jeszcze Batkowo. Pokonujemy tory magistrali kolejowej. Do Inowrocławia wjeżdżamy ul. Batkowską. Prowadzi nas do skrzyżowania z ul. Rabińską. Jedziemy w lewo, aż do nowej części Solanek, gdzie kończymy naszą wycieczkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska