Nie ma jeszcze najnowszych danych, ale jest szansa, że w nowy rok weszliśmy ze stopą bezrobocia poniżej 17 proc. Czy uda się ją utrzymać, a może obniżyć?
- W najbliższych miesiącach stopa bezrobocia może wzrosnąć z uwagi na zakończenie umów o pracę, które często są zawierane do końca danego roku - informuje Ireneusz Baranowski, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy.
Mimo tego możliwego skoku - wskazują na to statystyki - sytuacja na grudziądzkim rynku pracy się poprawia - od stycznia 2014 do listopada stopa bezrobocia spadła o prawie 5 proc.
Pieniądze z Unii Europejskiej się liczą
Z finansowanego m.in. przez pracodawców Funduszu Pracy nasz pośredniak na aktywizację bezrobotnych otrzyma ok. 14 mln zł. - Wpłynęła już do nas decyzja w tej sprawie - twierdzi Tomasz Pacuszka, dyrektor PUP-u.
Te pieniądze zostaną wykorzystane na organizację szkoleń, staży czy doposażenie przez pracodawców miejsc pracy. Pieniądze z Funduszu Pracy to jednak kropla w morzu potrzeb, dlatego pracownicy "pośredniaka" od wielu lat pozyskują unijne wsparcie na walkę z bezrobociem. W tym roku zdobycie kolejnych pieniędzy może być jednak trudniejsze.
Dlaczego? Ponieważ formalnie zakończyła się stara perspektywa finansowa UE, a nowa jeszcze na dobre nie wystartowała. W związku z tym jeszcze nie wiadomo, kiedy zostaną ogłoszone pierwsze konkursy na dofinansowanie tzw. "miękkich" projektów, do których należy aktywizacja zawodowa bezrobotnych.
Tomasz Pacuszka jest jednak optymistą. - Do czerwca będziemy realizować rozpoczęte już projekty unijne i przygotowywać się do konkursów z nowego budżetu UE -przekonuje szef PUP-u.
Dyrektor liczy, że kwoty będą porównywalne
Dyrektor pośredniaka szacuje, że mimo okresu przejściowego między budżetami UE, w ciągu całego roku urząd pracy będzie dysponował w sumie ok. 30 milionami złotych.
W zakończonym właśnie roku ta kwota wyniosła ponad 32 miliony złotych, z czego prawie 18 mln zł pochodziło z puli unijnej. Reszta to środki z Funduszu Pracy oraz rezerwy, którą dysponuje ministerstwo pracy i polityki społecznej.
Podobnie jak wcześniej, w tym roku z powodu braku pieniędzy PUP nie będzie finansował: studiów podyplomowych oraz stypendiów za podjęcie dalszej nauki.
A na co wystarczyło pieniędzy w ubiegłym roku? M.in. 1.810 bezrobotnych wzięło udział w stażach, a 634 osoby pracowały w ramach robót publicznych. Pieniądze wydano także między innymi na szkolenia oraz doposażanie stanowisk pracy.
Czytaj e-wydanie »