https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na świeckim cmentarzu spoczywają 20-letni, a nawet młodsi Rosjanie. Nie możemy być na to obojętni!

Agnieszka Romanowicz [email protected] tel. 52 33 15 376
sxc.hu
- Mogę być pierwszym Polakiem, którego apel o poszanowanie grobów radzieckich żołnierzy podało radio Zet. Dzwoniłem do nich tuż po smoleńskiej tragedii - wspomina Józef Szydłowski ze Świecia.

- Ogromnie poruszyła mnie wtedy solidarność Rosjan z Polakami, ich współczucie, chęć niesienia pomocy - tłumaczy Józef Szydłowski. - Było mi wstyd za nas Polaków, że tak źle traktujemy cmentarze radzieckie. W większości są zaniedbane, często niszczone. Zadzwoniłem więc do radia Zet, żeby prosić rodaków o uszanowanie ofiary, jaką Rosjanie złożyli na polskiej ziemi.

W ostatnich dniach podpisało się pod tym wielu znakomitych Polaków: Andrzej Wajda, Adam Daniel Rotfeld z Polsko-Rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych, arcybiskup Józef Życiński, a także polscy naukowcy, m.in. Karol Modzelewski. Proszą oni, żeby 9 maja - gdy Rosja będzie świętować 65. rocznicę zakończenia II wojny światowej - Polacy złożyli na grobach ich żołnierzy znicze i kwiaty.

Przecierali szlak dla NKWD

Szydłowski zachęca do tego świecian za pośrednictwem telewizji kablowej TV CSW, gdzie prowadzi program pn. "Spacery z historią". Dziejami Świecia interesuje się od dziecka. - Armia Czerwona miała tu trudne walki. Brakowało im już sprzętu, więc na pierwszy front wysłali chłopców z odległych republik radzieckich.Wyciągali ich z obozów lub jednostek karnych. Oni szli na śmierć, mieli tylko przetrzeć szlak dla NKWD - opowiada Szydłowski.

W Świeciu przy ul. Hallera pochowano 778 żołnierzy Armii Czerwonej. - Ci chłopcy mieli po 20 lat, a nawet mniej. Zginęli w walce. Nie możemy być na to obojętni! - grzmi Szydłowski i dodaje, że jest prawicowcem. - Nie chcę być podejrzewany o polityczną motywację - wyjaśnia. - Poczucie troski o ich cmentarz mam jako cywilizowany człowiek, a przede wszystkim Polak - akcentuje i przypomina, że jesteśmy narodem szczególnie szanującym zmarłych. -Wyróżniamy się tym na mapie świata każdego 1 listopada - dorzuca Szydłowski.

Liczy się zwykły człowiek

Według niego, w niedzielę na cmentarz przy ul. Hallera przyjdzie więcej świecian niż w latach ubiegłych. - Po tragedii w Smoleńsku coś się w nas zmieniło - uważa. - Przestajemy patrzeć na Rosjan przez pryzmat Kremla, skupiamy się na zwykłych ludziach i słowiańskiej duszy, która łączy nasze narody.
Widać to także na świeckim cmentarzu. W ostatnich dniach został uprzątnięty, wyblakłe gwiazdy odzyskały soczystość czerwieni, a wejścia do nekropolii strzeże solidna brama.

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jerzy ze Świecia
Jak prawicowiec wytłumaczy nam okupację, którą urządzili Polakom Rosjanie? Podobno pan Szydłowski zna historię. Dla mnie, skoro możemy składać kwiaty na radzieckich grobach, nazistowskim też się to należy. Wielu hitlerowców nie służyło na wojnie z własnej woli tak, jak Rosjanie.
j
ja
Od kilku lat zapalam ,tam świeczki.Nie trzeba mi było pojednania przez tragedię smoleńską.
J
Jan III
a w Toruniu, przed laty, radni - trepy, usunęli pomnik żołnierzy Armii Radzieckiej (ten z gwiazdą)...młodych żolnierzy, którzy polegli za wyzwolenie naszego kraju...możecie przypomnieć nam ich nazwiska...a może jeszcze fotki tych oszołomów ?
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska