Widok gniewosza plamistego nie musi przyprawiać Was o palpitacje serca. To niejadowity wąż, który od 1952 roku jest objęty ścisłą ochroną.
Eko-Region także na Facebooku. Dołącz do nas!
Leśnikom zależy na zachowaniu tego gatunku w naszych lasach. Z tej racji, przedłużony zostaje projekt realizowany w latach 2012-2015. Na czym polega? Na kompleksowym rozpoznaniu stanowisk gniewosza plamistego.
Dotychczas zidentyfikowano występowanie węża na ponad 40 lokalizacjach. Pora na ciąg dalszy poszukiwań. Gniewosz plamisty będzie tropiony na obszarze 8,7 tysięcy ha. To teren pięciu leśnictw w składzie Nadleśnictwa Włocławek.
Aby poszukiwania węża były prostsze, zostaną wyłożone szybko nagrzewające się kryjówki, pod które węże chętnie wpełzają. Po wielkim liczeniu, przyjdzie kolej na dokumetację i propozycje działań ochronnych.
Gniewosz plamisty często jest mylony ze żmiją zygzakowatą. Różni ich jednak okrągła źrenica oka.
Przypomnijmy. Wspólna akcja Nadleśnictwa Włocławek i Wojewódzkiego Funduszu w Toruniu w zakresie ochrony gniewosza plamistego zostały uznane za jedne z najlepszych praktyk w zakresie ochrony gatunków w Projekcie LIFE+ „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach leśnych, w tym w ramach sieci Natura 2000 – promocja najlepszych praktyk”.
Źródło: WFOŚiGW w Toruniu
