Ustawa o zakazie propagowania komunizmu już obowiązuje. A to oznacza, że z przestrzeni publicznej powinny zniknąć nazwy dróg, ulic, mostów i placów, upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm. Wśród ulic brzeskich Instytut Pamięci Narodowej zakwestionował nazwy: Hanki Sawickiej, Świerczewskiego, 19 Stycznia i 1. Armii Wojska Polskiego. W wyniku prze prowadzonych konsultacji w Brześciu Kujawskim doszło do zmian nazw ulic: 3 Maja w miejsce dotychczasowej nazwy 19 Stycznia, Zachodnia w miejsce Świerczewskiego, Wojska Polskiego w miejsce 1. Armii Wojska Polskiego. Ulica Hanki Sawickiej została włączona do ul. Królewskiej.
Czytaj także: Strzeż się tych miejsc w regionie! [mapa]
W Lubieniu Kujawskim zdecydowano się na Lipcową zamiast 22 Lipca, Miłą zamiast Nowotki, Jana Pawła II zamiast Generała Popławskiego i Styczniową zamiast 19 Stycznia.
Co dla mieszkańców oznacza zmiana nazw ulic? Mieszkańcy nie mają obowiązku wymiany dokumentów. Wszystkie dokumenty zawierające starą nazwę ulicy (dowody osobiste, prawa jazdy itp.) zachowują swoją ważność. Zmiana nazwy ulicy nie powinna też rodzić problemów z dostarczeniem korespondencji pod dotychczasowy adres.
Ale na przykład mieszkańcy prowadzący działalność gospodarczą powinny wypełnić zgłoszenie aktualizacyjne NIP-3 i dostarczyć do urzędu skarbowego. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej zmianę adresu zamieszkania mogą zgłosić przy najbliższym kontakcie z urzędem skarbowym, np. przy rozliczaniu podatkowym za 2017 rok.
INFO Z POLSKI 14.09.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju