W trudnych chwilach potrzebna jest nam rozmowa, pomyślałem, dlatego wybrałem dla Państwa wyłącznie rozmowy, dobre wywiady. Tłumaczmy sobie rzeczywistość, niech mądrzy rozmówcy, ciekawi ludzie, eksperci, pasjonaci zaproszą nas do swoich światów.
Nie sposób oderwać się od pandemii, kiedy rozpędza się trzecia fala. W moich propozycjach zatem znajdą Państwo dobrą rozmowę z mikrobiologiem drem Tomaszem Ozorowskim, który ma dar mówienia prostym językiem o skomplikowanych sprawach - czytaj artykuł. Ale zaraz potem inne tematy, w tym polityka, która – paradoksalnie – przy medycznych rozważaniach jest dziś niczym wytchnienie po wysiłku. Prof. Ryszard Bugaj, jak to on, nie owija w bawełnę i wychodząc od Daniela Obajtka, a kończąc na trzeszczącej koalicji, sytuację ocenia krótko: „Zrobiliśmy krok w kierunku standardów putinowskich” - czytaj artykuł.
Więcej otuchy znajdziemy w słowach o. Wojciecha Delika, przeora klasztoru dominikanów we Wrocławiu. Dominikanów, którzy z własnej inicjatywy chcą zadośćuczynić ludziom pokrzywdzonym przez duchownego z własnego zgromadzenia. To zupełnie nowa jakość w polskim Kościele, która daje nadzieję, że instytucja ta będzie w stanie wyjść z ewidentnego kryzysu - czytaj artykuł.
Nadziei nie zabrakło też w rozmowie, która na pozór nadziei powinna nie zawierać. Lecz Maria Mazurek nigdy nie pyta o oczywistości i dokładnie tak samo jest, gdy rozmawia z Renatą Połomską, która pracuje w hospicjum św. Łazarza w Krakowie. „Gdy opowiadam, ile radości jest w hospicjum, ludzie patrzą na mnie ze zdziwieniem. Można tu skupić się na drobnych przyjemnościach, na czerpaniu z życia. Na tym polega hospicyjna nadzieja” – mówi jej rozmówczyni, a dalej jest równie niestandardowo - czytaj artykuł.
Dobry weekend to taki, kiedy znajdujemy czas na oderwanie się od codzienności, ostatnio niekolorowej, wybrałem więc dla Państwa również lżejsze tematy. O tym, czy muzyka relaksacyjna naprawdę nas relaksuje, opowiada nam muzykolog, o smaku mikstur Mikołaja Kopernika – autor książki zgłębiający tajemnice astronoma (i medyka, o czym często zapominamy), a o Tomaszu Organku - mówi Tomasz Organek - czytaj artykuł.
Efektownie złożyłoby się, gdybym mógł w tym miejscu do lżejszych tekstów na spokojne popołudnie zaliczyć rozmowę z nowym trenerem piłkarskiej reprezentacji. Jak znam życie jednak – każde słowo Paula Sousy będzie nerwowo analizowane na milion sposobów. Krótko mówiąc: prawdziwy polski kibic nie przepuści okazji, by z Sousą podyskutować w duchu, spokoju więc nie zazna - czytaj artykuł.
Tak, w trudnych chwilach potrzebna jest rozmowa, myślę. Czytajmy dobre wywiady, a nade wszystko – rozmawiajmy sami z bliskimi.
Marek Twaróg
1. Prof. Bugaj: Zrobiliśmy krok w kierunku standardów putinowskich
Dziś zrobiliśmy krok w kierunku takich standardów, gdzie polityka jest swego rodzaju biznesem, działem usług dla ludzkości, w którym usługodawcy, jeśli tylko mogą, to oszukują na wszystkie możliwe sposoby - mówi prof. Bugaj.

Zrobiliśmy krok w kierunku standardów putinowskich
Rozmawiała Dorota Kowalska z Polskatimes
2. Mikrobiolog: Mamy dwa wyjścia. Albo lockdown, albo szczepionki
Jeżeli wciąż brakuje szczepionek, by zaszczepić osoby w zaawansowanym wieku, to szczepienie ozdrowieńców jest po prostu zbyt daleko idącym komfortem - mówi dr Tomasz Ozorowski, mikrobiolog ze szpitala w Gorzowie Wlkp.

Mamy dwa wyjścia. Albo lockdown, albo szczepionki
Rozmowa Natalii Dyjas-Szatkowskiej z Gazety Lubuskiej
3. Wrocławscy dominikanie: Tak, działała u nas sekta, chcemy zadośćuczynić ofiarom
Wrocławscy dominikanie ujawniają: w latach 1996-2000 w ramach naszego duszpasterstwa akademickiego działał intensywny mechanizm przypominający funkcjonowanie religijnej sekty z przemocą fizyczną, psychiczną, duchową, a nawet seksualną. Rozmawiamy o tym z przeorem o. Wojciechem Delikiem

Chrystus jest światłem. Trzeba więc na światło wynieść krzywdę
Artykuł Hanny Wieczorek z Gazety Wrocławskiej
4. Z perspektywy hospicyjnego łóżka wiele rzeczy kompletnie traci znaczenie
Skupiamy się na życiu - mówi Renata Połomska z hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

Z perspektywy hospicyjnego łóżka wiele rzeczy traci znaczenie
Rozmawiała Maria Mazurek z Gazety Krakowskiej
5. Mikołaj Kopernik jest wielką zagadką
Jedną z tajemnic Mikołaja Kopernika jest sprawa Anny Schilling, domniemanej kochanki. Wiemy, że była jego gospodynią; kobieta w nieznanym wieku i nie do końca jasnego pochodzenia - mówi Wojciech Szałkiewicz, rzecznik starostwa powiatowego w Olsztynie, autor książek o Koperniku.

Mikołaj Kopernik to nie tylko wielki astronom, ale i wielka zagadka
Rozmowa Anity Czupryn z Polskatimes
6. Sto lat temu na Śląsku. Plebiscyt kartkowy poprzedził plebiscyt krwi
Górnoślązacy stawali przed urną, dostając do ręki dwie kartki. Jedną z napisem “Deutschland - Niemcy”, drugą z nazwą “Polska - Polen”. Wrzucając jedną z nich do urn, wybierali rzeczywistość, w której - ich zdaniem - będzie się lepiej żyło. Nie zawsze kierując się narodowością i poczuciem własnej tożsamości...
7. Czy muzyka relaksacyjna relaksuje?
Rozmowa z dr. hab. Krzysztofem Stachyrą, muzykoterapeutą, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów oraz Polskiego Stowarzyszenia Terapii Przez Sztukę - o tym, dlaczego muzyka relaksacyjna nie zawsze działa, odgłosy delfinów mogą drażnić, muzyka klasyczna wcale nie uspokaja i czy jogę lepiej ćwiczyć w ciszy.

Czy muzyka relaksacyjna relaksuje?
Rozmowa Magdaleny Nowackiej-Goik z Dziennika Zachodniego
8. Tomasz Organek: Covid dotknął moich emocji
Jak na zbawienie czekam na festiwale i koncerty. Ale z tyłu głowy mam też to, że kilkoro moich znajomych już nie ma na świecie, pamiętam jak ja przeżyłem Covid, wiem, jak to wygląda - mówi Tomasz Organek, muzyk.

Organek: Covid dotknął moich emocji
Rozmawiała Ola Szatan z Dziennika Zachodniego
9. Bohosiewicz: Cieszę się, że kobiety dochodzą do władzy
Przy okazji wydania płyty, na której Sonia Bohosiewicz wykonuje dawne szlagiery Marilyn Monroe, pytamy o rolę kobiet w show-biznesie. „Producentom filmowym wydaje się, że nie ma zapotrzebowania na opowiadanie o świecie z perspektywy kobiety w średnim wieku” - mówi nam Bohosiewicz

Sonia Bohosiewicz: Cieszę się, że kobiety dochodzą do władzy
Rozmowa Pawła Gzyla z Gazety Krakowskiej
10. Najbliższe mecze pokażą wam, jak chcę, żeby grała ta reprezentacja
Oczywiście, że bijemy się o pierwsze miejsce w grupie, nie mamy nawet prawa myśleć, że drugie by nas zadowoliło - mówi przed marcowymi meczami w eliminacjach mistrzostw świata selekcjoner reprezentacji Polski Paulo Sousa.

Sousa: Najbliższe mecze pokażą, jak chcę, żeby grała ta reprezentacja
Rozmowa Huberta Zdankiewicza z Polskatimes
