Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wsiach szlifują angielski. Pomaga Youngster

es
W ramach ósmej edycji programu Youngster, na dodatkowe zajęcia angielskiego chodzi niemal 5400 uczniów. Inicjatywa jest realizowana także w Kujawsko-Pomorskim.
W ramach ósmej edycji programu Youngster, na dodatkowe zajęcia angielskiego chodzi niemal 5400 uczniów. Inicjatywa jest realizowana także w Kujawsko-Pomorskim. sxc.hu
Uczniowie korzystają z dodatkowych lekcji języka Szekspira. Ich rodzice nie płacą za to ani grosza.

Zerknijmy na statystyki. W tym roku 84 proc. gimnazjalistów zdawało na teście końcowym angielski. Ponad połowa z nich to mieszkańcy wsi i niewielkich miejscowości.

To właśnie do nich jest skierowany Youngster. W ramach ósmej edycji, angielskiego będzie się uczyło niemal 5400 uczniów z terenów wiejskich z całego kraju. Pracuje z nimi 320 nauczycieli.

Kujawsko-Pomorskie? Youngster jest realizowany w następujących placówkach - publicznym gimnazjum w Witowie (Bytoń), Szkole Podstawowej i Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej w Dąbrowej Biskupiej, Zespole Szkół im. gen. Bema i gimnazjum w Dębowej Łące, gimnazjum w Książkach, lipnowskim gimnazjum im. Chłapowskiego, Zespole Szkól i Placówek nr 1 w Świeciu nad Osą oraz w tutejszym gimnazjum, w publicznym gimnazjum w Zbójnie i w gimnazjum w Świętajnie.

Forum Rolnicze Gazety Pomorskiej - specjalistyczne wykłady, informacje merytoryczne oraz dyskusje panelowe.

Sprawdziany? Nie tutaj

Uczestnicy pracują w małych grupach. Są podzieleni na zasadzie znajomości angielskiego. Podczas zajęć nie ma kartkówek i ocen. Jak więc przedstawiają się wyniki? Sprawdźmy efekty poprzedniej edycji.

Uczestnicy programu "Youngster" uzyskali wyższe o ok. 7,5 pkt. wyniki na teście z angielskiego (poziom podstawowy), w porównaniu do uczniów danej szkoły, którzy nie brali w nim udziału.

Chodzi o lepszy start

Youngster jest realizowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. - Od kilku lat przyglądamy się wynikom, jakie na egzaminie gimnazjalnym uzyskuje młodzież z terenów wiejskich - mówi Agnieszka Żeglińska z EFRWP.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

- W przypadku języka angielskiego dysproporcje pomiędzy nimi, a ich rówieśnikami z dużych miast są nadal znaczące. W praktyce oznacza to, że mają oni utrudniony dostęp do szkół ponadgimnazjalnych. Gorsze wyniki na egzaminie mają swoje źródło zarówno w ograniczonym dostępie do szkół językowych, problemach z dojazdem na zajęcia dodatkowe czy rzadszym kontaktem z językiem w praktyce. Realizując program Youngster, chcemy dać młodym osobom pochodzącym ze wsi szansę na lepszy start w dorosłe życie.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska