https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na zakopiańskiej Olczy

EDMUND KOZŁOWSKI
Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku przygotowuje wielką wystawę połączoną z sesją wspomnieniową pt. "Ksiądz profesor Hieronim Feicht - kapłan, muzykolog, kompozytor".

Urodzony w Mogilnie ks. Hieronim Feicht uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich muzykologów. Jego postać przybliżyć ma właśnie przygotowywana wystawa.

Na zakopiańskiej Olczy

Z NOTKI BIOGRAFICZNEJ

Ks. prof. Hieronim Feicht, jeden z największych polskich muzykologów i kompozytor, badacz muzyki dawnej, średniowiecza i renesansu, członek Zgromadzenia Księży Misjonarzy urodził się 22 października 1894 r. w Mogilnie. Był wykładowcą historii polskiej muzyki na Uniwersytecie Warszawskim, pracował w sekcji historii sztuki PAN i prowadził seminaria na Uniwersytecie Poznańskim. Był wiceprezesem Związku Kompozytorów Polskich. Pracował na KUL w Lublinie, gdzie powierzono mu zorganizowanie Instytutu Muzyki Kościelnej przy Wydziale Teologicznym. W 1961 r. otrzymał nominację na profesora zwyczajnego. Zmarł w Warszawie 31 marca 1967 r.

Wśród naszych Czytelników zapewne nie są szerzej znane losy księdza Feichta w okresie okupacji. W tym czasie duchowny przebywał w przysiółku Olcza, położonym we wschodniej części Zakopanego. Znalazł się tam już 1 lipca 1939 r. Przebywał w Domu Zdrowia dla księży, w niedużej parafii góralskiej. Jak pisze ks. Kazimierz Śmigiel, bał się Niemców i nie angażował się politycznie. Jako kapłan pomagał w duszpasterstwie parafialnym. Pełnił w tym czasie funkcje organisty, grając często podczas nabożeństw w kaplicy przy Domu Zdrowia, która pełniła funkcje świątyni parafialnej. Z tego czasu pochodzą jego opracowania muzyczne, nieszporów, mszy, pieśni religijne zebrane w zbiorze znajdującym się do dziś w posiadaniu olczańskiej parafii.

Wśród góralskiej młodzieży

Ksiądz Hieronim w czasie wolnym odwiedzał górali. Lubił przebywać wśród młodzieży. Uczył tajnie góralską młodzież łaciny i języka francuskiego. W efekcie tych zajęć kilkoro uczniów ks. Feichta ukończyło liceum, a niektórzy z nich konserwatorium muzyczne czy stomatologię.

Prace badawcze

Ks. prof. Hieronim Feicht posiadający już w owym czasie znaczny dorobek naukowy, podczas pracy w Olczy kontynuował swe badania. Zainteresował go folklor góralski. Napisał między innymi pracę z pogranicza folkloru muzycznego tego regionu, "Olczańskie pieśni religijne i obrzędowe", zamieszczone w piśmie "Ruch Muzyczny" wyd. w Krakowie w 1947 r.
Ksiądz Hieronim Feicht przebywał w Olczy do 30 listopada 1945 r., a potem objął placówkę duszpasterską w Oporowie, dziś dzielnicy Wrocławia.

Wybrane dla Ciebie

Starocie z PRL poszukiwane przez kolekcjonerów - mogą okazać się prawdziwym skarbem

Starocie z PRL poszukiwane przez kolekcjonerów - mogą okazać się prawdziwym skarbem

Takie są emerytury po waloryzacji w Niemczech. Zobacz tabelę zysku

Takie są emerytury po waloryzacji w Niemczech. Zobacz tabelę zysku

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska