Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabór na modernizację w obszarze D rusza lada chwila. Koronawirus zmieni termin?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/fietzfotos
Jeden z najpopularniejszych naborów z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich rozpocznie się pod koniec marca 2020 r. ARiMR ogłosiła termin, kiedy będzie przyjmowała wnioski w ramach modernizacji gospodarstw rolnych w obszarze D, który pozwala na sfinansowanie zakupu maszyn i urządzeń rolniczych. Jak będzie można dostarczyć dokumenty w obliczu koronawirusa?

Od wtorku 31 marca do piątku 29 maja 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy na „Modernizację gospodarstw rolnych” w obszarze D. Nabór budzi szczególne zainteresowanie zwłaszcza tych, którzy planują zakup urządzeń i maszyn potrzebnych w pracy rolnika.

Aktualizacja 21.03.2020 godz. 7:10: Sam termin naboru wniosków może się jeszcze zmienić. W piątek po południu resort rolnictwa poinformował, że terminy naborów z PROW 2014-2020 będą wydłużane, aby umożliwić beneficjentom kompletowanie dokumentów "w bezpiecznym dla nich okresie". Decyzja jest związana z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Szczegóły powinniśmy poznać w najbliższych dniach.

Jak złożyć wniosek o pieniądze na modernizację, kiedy koronawirus ogranicza kontakt z ARiMR

W normalnych warunkach rolnicy powinni dostarczyć wnioski o przyznanie pomocy na modernizację gospodarstw, w tym przypadku w obszarze D, do oddziałów regionalnych ARiMR, np. za pośrednictwem biur powiatowych. Ale teraz, gdy kontakt pracowników i rolników został ograniczony do minimum?

"We wszystkich jednostkach organizacyjnych Agencji udostępnione zostały wrzutnie lub urny, w których można zostawić dokumenty, wnioski, czy oświadczenia bez konieczności kontaktu z pracownikami Agencji", przypomina ARiMR.

To Cię może też zainteresować

Za pieniądze z modernizacji w obszarze D kupisz maszyny

Spójrzmy na główne warunki, jakie trzeba spełnić, by ubiegać się o wsparcie z tego działania. Mogą o nie wnioskować rolnicy posiadający gospodarstwa, których wielkość ekonomiczna musi być nie mniejsza niż 13 tys. euro i nie większa niż 200 tys. euro. Jest też możliwość wspólnego składania wniosku przez rolników i wówczas te wymogi wyglądają nieco inaczej. "W takim przypadku wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza niż 13 tys. euro, przy czym suma wielkości ekonomicznej wszystkich gospodarstw musi wynosić co najmniej 15 tys. euro, a po zrealizowaniu inwestycji wielkość ekonomiczna gospodarstwa każdego ze wspólnie wnioskujących rolników osiągać wartość co najmniej 13 tys. euro".

Wsparcie przyznawane jest w postaci dofinansowania poniesionych kosztów na realizację danej inwestycji.

Wnioskujący może liczyć na dofinansowanie 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych. Na 60% mogą liczyć młodzi rolnicy i ci wnioskujący razem.

Na jakie inwestycje pieniądze z modernizacji gospodarstw?

  • racjonalizacją technologii produkcji,
  • wprowadzeniem innowacji,
  • zmianą profilu produkcji,
  • zwiększeniem skali produkcji,
  • poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu

Maksymalna kwota wsparcia nie może przekroczyć 500 tys. zł, przy czym w przypadku inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem, lub budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona produkcja zwierzęca - maksymalna wysokość pomocy wynosi 200 tys. zł.

Tradycyjnie wnioski będą ocenione z przyznaniem punktów. Suma uzyskanych punktów będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy.

ARiMR wyjaśnia zmiany w naborze na modernizację w obszarze D

"Od naboru wniosków w 2020 r. w obszarze D w udostępnionym biznesplanie wprowadzona została możliwość importu danych dotyczących działek ewidencyjnych, upraw na działkach ewidencyjnych. Import ww. danych może być dokonywany przez osobę sporządzającą biznesplan z plików csv wygenerowanych z aplikacji eWniosekPlus po sporządzeniu wniosku o płatności obszarowe za 2020 rok. Zaimportowane dane będą wykorzystane następnie do zautomatyzowania określenia wielkości ekonomicznej gospodarstwa uwzględniając wskazane w rozporządzeniu wykonawczym warunki w tym zakresie.

Nowa funkcjonalność biznesplanu zapewniona jest, jako „narzędzie samoliczące”, tj. czynności związane z importem wygenerowanych danych do arkuszy „Działki” oraz „Uprawy” zostaną wykonane automatycznie, po wykonaniu przez użytkowników określonych czynności opisanych szczegółowo w Instrukcji wypełniania biznesplanu, w której zawarto również inne szczegóły dotyczące wprowadzonych zmian i sposobu obsługi dokumentu umożliwiającego skorzystanie z jego nowych funkcjonalności".

Źródło: ARiMR

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska