Jan Krzysztof Ardanowski, szef resortu rolnictwa wspólnie ze swoim podsekretarzem stanu Ryszardem Kamińskim i p.o. prezesa ARiMR Tomaszem Nowakowskim omówili planowane na 2020 i 2021 rok działania. Minister mówił o obserwowanym przyspieszeniu pracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, "ale nie jest to jeszcze idealne".
- Trzeba w większym stopniu wykorzystywać wszystkich pracowników tej bardzo dużej, największej w Europie agencji płatniczej, możliwości przekazywania elektronicznego wniosków między poszczególnymi oddziałami regionalnymi czy biurami powiatowymi, lepsze zarządzanie zasobami ludzkimi - wymieniał Ardanowski.
Wybrane działania i terminy z harmonogramu naborów PROW 2014-2020:
- Modernizacja gospodarstw rolnych – obszar nawadnianie w gospodarstwie - luty, lipiec, październik 2020 r.
- Modernizacja gospodarstw rolnych obszar d - marzec 2020, styczeń 2021
- Restrukturyzacja małych gospodarstw” ASF - luty 2020
- Premie dla młodych rolników - maj 2020, luty 2021
- Restrukturyzacja małych gospodarstw bez ASF - marzec 2020, luty 2021
- Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej ASF - luty 2020
- Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej bez ASF - czerwiec 2020
- Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych - lipiec 2020
- Przetwórstwo i marketing produktów rolnych - nabór dla rolników wykonujących lub podejmujących działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) oraz nabór tematyczny PKD w zakresie rozpoczynania działalności gospodarczej dotyczącej przetwarzania - wrzesień 2020
Wnioski o wszelkie dopłaty tylko przez internet
- Trwają intensywne prace, które zostaną jeszcze przyspieszone nad wprowadzeniem w nowej perspektywie finansowej wyłącznie wniosków elektronicznych na wszystkie działania, na które będą otwierane nabory - zapowiedział szef resortu rolnictwa.
Ministerstwo chce wyeliminować sytuacje, w których rolnik wypełnia jedynie dane osobowe i składa taki wniosek na początku naboru i zajmuje kolejkę, a ten, kto składa później, bo kompletował dokumenty, może środków nie dostać, tłumaczył minister. Zapowiedział również, że działy informatyczne ARiMR mają zostać wzmocnione.
Decyzja o złożeniu wniosku i inwestowaniu musi być przemyślana
Mówił o tym Ryszard Kamiński, który od grudnia 2019 roku jest wiceministrem, zastąpił na tym stanowisku Ryszarda Zarudzkiego. Wskazywał, że środki nie zawsze są gwarantem sukcesu i konieczność przemyślenia, jak spowodować, by projekt nie był gwoździem do trumny. Jest tu niebezpieczeństwo zbytniego optymizmu.
- Najważniejsze, by każda kolejna decyzja o tym, że składam wniosek, była przemyślana. Potrzebne jest kalkulowanie, przygotowanie siebie do rozwoju gospodarstwa czy firmy to musi być długi proces - podkreślał Kamiński i zachęcał do rozmów z doradcami.
O planowanych działaniach mówił podczas konferencji również Tomasz Nowakocji który pełni obowiązki prezesa ARiMR: - Będziemy w dalszym ciągu usprawniać proces obsługi wniosków w ramach PROW 2014-2020. Cyfryzacja, usprawnienia w procesach obsługi wniosków - dzięki temu jeszcze przyspieszymy w realizacji harmonogramu PROW.
