- To największe przedsięwzięcie naszego uniwersytetu - mówi prorektor prof. Włodzimierz Karaszewski.
- Miałem okazję przebywać w znakomitych ośrodkach badawczych i nigdy nie sądziłem, że kiedyś będę mógł także moim współpracownikom w Toruniu zaproponować pracę na tak doskonałej aparaturze - mówi prorektor prof. Andrzej Tretyn. Profesor jest szefem jednego z projektów wyznaczonych do realizacji w nowym centrum.
Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK wyrośnie przy wydziale chemii na Bielanach. Na supernowoczesnym sprzęcie, w sterylnych warunkach, w laboratoriach na 4 tys. m będą pracować chemicy, fizycy, biolodzy i medycy.
Jak podkreśla koordynator przedsięwzięcia prof. Jerzy Lukaszewicz, wszystkie projekty centrum są użyteczne dla gospodarki. Ma nadzieję, że podobnie, jak tomograf optyczny wymyślony w instytucie fizyki, też znajdą swoich producentów.
Część z projektów trwa już w tej chwili, ale na razie w ciasnych pomieszczeniach uniwersyteckich pracowni. Prof. Bogusław Buszewski, wraz ze swoim zespołem, pracuje nad nowymi metodykami wczesnego wykrywania chorób nowotworowych. Może już nawet pochwalić się opracowaniem testu, który w kwadrans wygrywa bakterię Helicobakter pylori.
Być może dzięki badaniom kolejnego zespołu - prof. Andrzeja Tretyna - na rynek trafią nowe antybiotyki.
Prof. Wiesław Nowak z zespołem będą m.in. szukali nowych metod diagnozowania choroby Parkinsona, Alzheimera, schizofrenii i innych psychoz.
Z kolei prof. Alina Borkowska, realizująca ostatni projekt, zamierza zająć się np. opracowaniem nowoczesnych technik terapii neuropsychologicznej u chorych po udarach mózgu i operacjach i kardiochirurgicznych.
Centrum ma być oddane do użytku w październiku 2012 r. Wartość projektu to ponad 71 mln zł, z czego większość - prawie 50 mln zł - uniwersytet otrzymał z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostała część to wkład własny uniwersytetu.
Czytaj e-wydanie »