Konferencje prasową w sprawie remontów poprowadził dr Patryk Tomaszewski, po raz pierwszy w roli rzecznika prasowego uczelni. Zastąpił tym samym prof. Marcina Czyżniewskiego, który zasiadł w Radzie Uczelni, a więc jednostce sprawującej nadzór nad uniwersytetem.
Największy remont w historii obu budynków
- Budynek rektoratu, obok budynku auli, to jest jeden z najstarszych budynków całego kampusu na bielanach – wyjaśniał prof. Sojak. - Jego budowa zaczęła się jeszcze w latach sześćdziesiątych. I od tamtego czasu był co prawda kilka razy remontowany, ale w żadnym momencie ten remont nie miał takiej skali, jaką będzie miał teraz. Biblioteka jest nieco młodszym tylko budynkiem. Ale też dawno nie remontowanym.
O fundusze na kompleksowy projekt termomodernizacji uniwersytet wystąpił do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o przyznaniu 30 mln zł, co pokryje większość z ponad 55 milionów, na które oszacowano koszt remontu. Resztę uniwersytet zamierza pokryć z własnych pieniędzy, zabezpieczonych obligacjami skarbu państwa.
Skomplikowana operacja logistyczna
- Od strony logistycznej wyłączenie na dosyć długi czas dwóch budynków, które służą nie tylko wspólnocie akademickiej, ale również mieszkańcom naszego miasta, jest kwestią niesłychanie skomplikowaną – przyznaje prorektor.
W drugim kwartale tego roku, rozpoczną się prace remontowe w bibliotece. Początek remont rektoratu planowany jest na przełomie 2025 i 2026.
- Zakładamy, że w obu przypadkach te remonty muszą potrwać minimum 1,5 roku – zapowiada prof. Sojak. - W związku z tym to jest dosyć długi okres, będziemy prosić i mieszkańców miasta, i pracowników Uniwersytetu i całą naszą wspólnotę o wyrozumiałość. To jest duże wyzwanie logistyczne dla nas, ale mamy nadzieję, że że podołamy z dobrym skutkiem dla uniwersytetu, miasta, środowiska i bilansu finansowego naszej instytucji.
Przedmiotem remontu jest w pierwszej kolejności termomodernizacja. Nowe władze UMK szacują że wymiana materiałów izolacyjnych oraz instalacji, a także wprowadzenie nowych rozwiązań skutkujących oszczędnością energii przyniesie kilkaset tysięcy złotych oszczędności rocznie w przypadku obu tych budynków.
- Dosyć poważnie zredukujemy ślad węglowy – przekonuje prof. Sojak. - Po termomodernizacji budynku Wydziału Chemii i kompleksowym remoncie budynku Wydziału Biologii, te dwa obiekty są najbardziej energochłonne.
Nowa kanclerz UMK, Karolina Sokalska, zapewnia, że dzięki remontowi poprawią się warunki pracy w obu obiektach (oprócz ocieplenia, również wentylacja), a także – wskutek przebudowy niektórych pomieszczeń – ułatwiony zostanie dostęp do nich osobom ze szczególnymi potrzebami.
Na czas remontu spora część zbiorów bibliotecznych będzie musiała zostać przeniesiona. Obecnie nie ma jeszcze pewności, w jakie miejsca, bo zbiory są olbrzymie. Biblioteka będzie działać cały czas (za wyjątkiem 3-tygodniowej przerwy), ale na książkę trzeba będzie niekiedy poczekać dłużej niż obecnie. W przypadku rektoratu przenoszenie dokumentacji wiąże się dodatkowo z wymogami RODO.
A co z estetyka budynków, do których przyzwyczaiły się już pokolenia studentów?
- Od strony wizualnej z zewnątrz nie zmieni się nic poza tym, że pewnie wygląd będzie nieco nowocześniejszy – precyzuje prorektor. - Ale struktura fasad zostanie odtworzona, tym bardziej, że niektóre przestrzenie wewnętrzne objęte są ochroną konserwatorską. Pozostaną zatem m.in. oryginalne, zdobione kamykami filary lat siedemdziesiątych.
