https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie Centrum Onkologii, UKW i UMK będą współpracować na rzecz pacjentów

(AS)
Opracowanie:
Zgoda buduje. Od lewej: prof. Bernard Mendlik, rektor UKW, prof. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii i prof. Andrzej Tretyn, rektor UMK
Zgoda buduje. Od lewej: prof. Bernard Mendlik, rektor UKW, prof. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii i prof. Andrzej Tretyn, rektor UMK Tomasz Czachorowski
W piątek odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego między Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego oraz Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Z korzyścią dla pacjentów.

Chodzi o zacieśnienie współpracy w obszarze nowoczesnych technologii medycznych, wspierających rozwój innowacyjnych metod diagnostycznych, terapeutycznych i edukacyjnych.

Projekt zakłada powstanie w Bydgoszczy Centrum Medycyny Translacyjnej i Nowoczesnych Technologii - miejsca, które połączy świat nauki z praktyką kliniczną, przynosząc wymierne korzyści pacjentom.

Moment podpisania listu intencyjnego między centrum a oboma uniwersytetami
Moment podpisania listu intencyjnego między centrum a oboma uniwersytetami
Tomasz Czachorowski

Chory człowiek beneficjentem

Profesor Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii, omówił założenia inicjatywy:

„Celem jest skrócenie drogi między powstaniem innowacji a wdrożeniem jej do praktyki klinicznej. Chcemy, aby pomysły naukowców mogły jak najszybciej służyć pacjentom. To wymaga wspólnych badań, odpowiednich procedur i współpracy. Pacjenci powinni mieć prawo do korzystania z nowoczesnych osiągnięć technologicznych w najkrótszym możliwym czasie. W gruncie rzeczy chodzi o to, żeby beneficjentem tej współpracy, tego co w tej chwili tworzymy, był chory człowiek."

Centrum Onkologii dysponuje zaawansowanymi technologiami diagnostycznymi, jak nowoczesne techniki obrazowania komórek nowotworowych czy chirurgia robotyczna. Dzięki nowemu projektowi technologie te będą rozwijane i integrowane z najnowszymi osiągnięciami naukowymi.

To pomysł oddolny

Profesor Adam Kola, prorektor ds. nauki UMK, podkreślił wyjątkowy charakter projektu: - Pomysł to efekt oddolnej inicjatywy naszych pracowników, którzy już od dawna współpracują w ramach medycyny spersonalizowanej. Połączenie potencjału trzech instytucji przynosi efekt synergii, co pozwoli na szybkie wdrażanie innowacyjnych rozwiązań dla pacjentów.

Zadowolenia nie kryli także rektorzy obu uniwersytetów.

Rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn: - Prowadzimy badania podstawowe, które będziemy mogli wdrażać poprzez ten projekt i dzięki współpracy z UKW, który jest również uniwersytetem szeroko profilowym, stanowimy bardzo dużą bazę naukowo-badawczą.

Rektor UKW, prof. Bernard Mendlik: - Nasze możliwości w zakresie inżynierii, informatyki i sztucznej inteligencji doskonale uzupełniają potencjał UMK i Centrum Onkologii. Wiemy doskonale, że tylko w ramach współpracy projektowej, współpracy w realizacji pomysłów, jesteśmy w stanie się rozwijać, każdy na swoim uniwersytecie, ale wszyscy razem dla regionu. Zgoda buduje.

Chcą leczyć glejaki i neuroblastomy

W ramach projektu zaplanowano utworzenie zespołów badawczych zajmujących się nowoczesnymi technologiami, takimi jak np. medycyna nuklearna a w szczególności radiofarmacja.

Dr Paweł Waśniowski z Zakładu Medycyny Nuklearnej Centrum Onkologii wyjaśniał:
- Chcemy rozwijać diagnostykę i leczenie glejaków oraz neuroblastomy. Dzięki współpracy z uniwersytetami będziemy w stanie od podstaw syntezować cząsteczki, znakować je izotopami, a następnie testować zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i klinicznych.

Profesor Tretyn przyznał, że UMK pozyskał 14 milionów złotych na powstanie Centrum Badań Klinicznych, a podpisanie listu intencyjnego zwiększa jeszcze siłę przebicia w staraniach o kolejne pieniądze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska