MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gminne Przedszkole nr 1 w Sępólnie Krajeńskim oficjalnie nosi imię "Krajenka". Oto zdjęcia z uroczystości nadania nazwy

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Uroczystości nadania Gminnemu Przedszkolu nr 1 w Sępólnie Krajeńskim imienia "Krajenka" (13.06.2024)
Uroczystości nadania Gminnemu Przedszkolu nr 1 w Sępólnie Krajeńskim imienia "Krajenka" (13.06.2024) Marcin Misiak
„Krajenka” – takie imię nadano Gminnemu Przedszkolu nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Sępólnie Krajeńskim. Oficjalnie nazwę tę nosi placówka od 13 czerwca, co upamiętniać będzie odsłonięta tablica i nowe logo. - Ważne jest dla nas, aby dzieci, które tak szybko stają się dorosłymi, nigdy nie czuły się mniej ważne, tylko dlatego, że żyją z dala od wielkich miast. Mamy im do zaoferowania znacznie więcej – zaznacza dyrektorka Grażyna Guguła.

Przedszkole na Nowym Rynku jest najstarszym w mieście. Zostało utworzone w 1920 roku z inicjatywy Anny von Bothe, mieszkającej w pobliskich Trzcianach. Przed wojną w budynku funkcjonowała ochronka prowadzona przez siostry zakonne dla dzieci z rodzin ubogich, bezdomnych, a także dla wszystkich mieszkańców Sępólna Krajeńskiego potrzebujących pomocy. Patronem był ksiądz Grudziński.

Edukacja regionalna - przynależność do Krajny

Obecnie przedszkole opiekuje się grupą ponad 150 dzieci. Powierzono mu zadania w zakresie integracji dzieci z niepełnosprawnościami i zdrowych.

- Do tego przedszkola chodziło wiele pokoleń mieszkańców. Wartości, które promujemy w naszym przedszkolu, to właśnie miłość do rodziny, miejsca, w którym mieszkamy - do regionu Krajna, miłość do ojczyzny oraz dbałość o tradycje. Bliższą przygodę z edukacją regionalną przedszkolaki rozpoczęły w roku szkolnym 2022/2023, kiedy to wdrożyliśmy innowację pedagogiczną „Krajna - mój mały wielki świat”. Ważne jest dla nas, aby dzieci, które tak szybko stają się dorosłymi, nigdy nie czuły się mniej ważne, mniej obdarowane, nie miały kompleksów z powodu życia z dala od wielkich miast. Mamy do zaoferowanie im znacznie więcej – tożsamość i identyfikację z miejscem, w którym żyją - podkreśliła dyrektorka GP nr 1 Grażyna Guguła.

Kilka miesięcy temu przedszkole uruchomiło nowoczesną salę ruchu i doświadczania świata. 13 czerwca 2024 roku to kolejny ważny dzień dla placówki, bowiem tego dnia na przedszkolnym skwerze odbyło się oficjalne nadanie imienia „Krajenka”. Autorką zwycięskiej nazwy jest wychowanka Marcelinka Tumanik.

Ze wspólnym wnioskiem o nadanie imienia Gminnemu Przedszkolu nr 1 w Sępólnie, do organu prowadzącego, czyli gminy Sępólno Krajeńskie, wystąpiła Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców przedszkola. Stosowny wniosek 9 kwietnia b. r. złożyła dyrektorka placówki. Rada Miejska jednogłośnie podjęła uchwałę o nadaniu nazwy.

Podczas uroczystości akt nadania imienia trafił do rąk dyrekcji. Odsłonięto tablicę upamiętniającą nadanie nazwy „Krajenka” GP nr 1 w Sępólnie. Dokonali tego burmistrz Waldemar Stupałkowski, kujawsko – pomorski kurator oświaty Joanna Rek i dyrektorka przedszkola Grażyna Guguła. Tablicę poświęcił ks. prałat Henryk Lesner.

- Najstarsze przedszkole w naszej gminie wreszcie doczekało się imienia - jakże trafnego, jeśli chodzi o działalność edukacyjną, wychowawczą i opiekuńczą. To przedszkole bardzo dba o kultywowanie historii i tradycji, o wszystko to, co związane jest z Krajną i patriotyzmem – powiedział burmistrz Waldemał Stupałkowski.

Nowe logo, hymn i taniec

Warto też wspomnieć o nowym logo przedszkola, którego autorem jest Szymon Suchomski, absolwent placówki. Widać na nim dwójkę dzieci w krajeńskich strojach, bawiących się pod lipą – tą samą, która od dziesiątek lat rośnie na placu budynku.

- Hasło „Krajna – mój mały wielki świat” stało się nie tylko inspiracją pedagogiczną, ale też inspiracją do nadania przedszkolu tej pięknej nazwy. „Krajenka” oddaje naszą lokalna tożsamość i wspólnotę z Krajną. Logo przedszkola jest jednym z pierwszych symboli, dzięki któremu będziemy rozpoznawalni w środowisku lokalnym. Widzimy na nim dzieci w strojach ludowych, symbolizujące nasze dzieci, które odnajdują się w kulturze i tradycjach regionalnych Krajny. Niebieskie barwy to Krajna. Lipa w centrum jest sercem nasze przedszkola. Korzenie ukazane w logo przypominają, że mimo otwartego świata dzieci powinny pamiętać o swoich korzeniach i utożsamiać się z naszym pięknym regionem – przybliżyły symbolikę przedstawicielki rady pedagogicznej Justyna Wysocka i Karolina Suchomska.

Specjalnie dla placówki stworzony został też hymn przedszkola, a także przy współpracy z panią Bożeną Ostachowską-Kozerą, taniec „Krajniaczek”. Tekst nawiązuje do wychowanków, a układ choreograficzny opiera się na elementach tańców ludowych.

Czytaj też:

Historyczne wydarzenie dla społeczności uświetniły występy artystyczne dzieci. Przedszkolaki recytowały wiersze i zatańczyły wspomnianego „Krajniaczka”. Odśpiewały również nowy hymn przedszkola.

Po oficjalnej części można było obejrzeć krajeńską izbę pamięci, którą przygotowała w swoich progach placówka. Kącik regionalny tworzą przedmioty związane z Krajną: ceramika, bieżniki, serwety, obrusy i stroje z haftem krajeńskim oraz inne artefakty życia codziennego, a także fotografie. Mają one walor edukacyjny, wspomagający poznanie przez najmłodsze pokolenie historii przodków.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gminne Przedszkole nr 1 w Sępólnie Krajeńskim oficjalnie nosi imię "Krajenka". Oto zdjęcia z uroczystości nadania nazwy - Sępólno Krajeńskie Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska