https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 105. rocznicy powrotu Sępólna Krajeńskiego do macierzy i 80. rocznicy wyzwolenia miasta. Zobacz zdjęcia

Sandra Szymańska
Rocznicę powrotu Sępólna Krajeńskiego do wolnej Polski oraz wyzwolenia miasta uczczono na placu Wolności przy Pomniku Ofiar Walki i Męczeństwa.
Rocznicę powrotu Sępólna Krajeńskiego do wolnej Polski oraz wyzwolenia miasta uczczono na placu Wolności przy Pomniku Ofiar Walki i Męczeństwa. Marcin Misiak
Sępólno Krajeńskie uczciło 105-lecie powrotu miasta do granic Polski, a także 80. rocznicę jego wyzwolenia. Na placu przed Pomnikiem Ofiar Walki i Męczeństwa odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem władz samorządowych, delegacji, pocztów sztandarowych i mieszkańców. - Spotykamy się dziś w sercu naszego miasta, by wspólnie uczcić dwie ważne rocznice, które głęboko wpisują się w historię naszej wspólnoty i naszą tożsamość - podkreślił w swoim wystąpieniu burmistrz Waldemar Stupałkowski.

Obchody 105-lecia powrotu miasta do Polski były wyrazem jedności mieszkańców oraz przypomnieniem o wartościach, które jednoczą kolejne pokolenia. Na mocy postanowień traktatu wersalskiego Sępólno Krajeńskie, tak jak inne tereny Kujaw i Pomorza, po 123 latach zaborów, zostały w styczniu 1920 roku przyłączone do Polski.

Czytaj też:

Powrót Sępólna do granic kraju upamiętniono w piątek, 24 stycznia, na placu Wolności przed Pomnikiem Ofiar Walki i Męczeństwa. Tam odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Władze samorządowe gminy i powiatu sępoleńskiego, delegacje szkół, przedszkoli i innych instytucji, organizacji, mieszkańców oraz harcerzy i służb mundurowych złożyły wiązanki kwiatów, a burmistrz Waldemar Stupałkowski wygłosił okolicznościowe przemówienie.

- 24 stycznia 1920 roku na mocy traktatu wersalskiego Wojsko Polskie generała Józefa Hallera wkroczyło do Sępólna. Był to moment wielkiej radości i nadziei dla naszych przodków. Ulice miasta udekorowane flagami narodowymi i bramami powitalnymi zapełniały się mieszkańcami w odświętnych strojach. Pochód, który przeszedł ulicami miasta, zakończył marsz tu, w tym miejscu na rynku, gdzie wszyscy razem świętowali odzyskanie wolności. Te emocje i wartości przetrwały przez lata - wspomniał włodarz.

Podczas uroczystości przypomniano również wyzwolenie Sępólna Krajeńskiego. 27 stycznia 1945 roku miasto zostało uwolnione spod okupacji hitlerowskiej. Od tych wydarzeń mija właśnie 80 lat.

- 27 stycznia 1945 roku zakończyły się trudne lata niemieckiego terroru. Wspominamy tych, którzy w czasie wojny ryzykowali życie, by walczyć o wolność - dla siebie, swoich rodzin i przyszłych pokoleń. Ich bohaterstwo jest dla nas źródłem inspiracji i przypomnieniem, jak ważne są takie wartości jak demokracja, wolność i sprawiedliwość - powiedział burmistrz Stupałkowski.

Uczestnicy ceremonii minutą ciszy uczcili pamięć wszystkich, którzy poświęcili życie dla wolności obecnego pokolenia, przyczynili się do wyzwolenia miasta, odzyskania niepodległości i odrodzenia państwa polskiego. Przy pomniku zostały zaciągnięte warty honorowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska