Nadleśnictwo Dąbrowa

Redakcja
Piękno Borów Tucholskich, ich różnorodność i bogactwo przyrodnicze znane są nie tylko w naszym kraju, ale także poza jego granicami. Właśnie na ich terenie położone jest Nadleśnictwo Dąbrowa, jedno z czterech, tworzących Leśny Kompleks Promocyjny "Bory Tucholskie". Wchodzi ono w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Nadleśnictwo Dąbrowa położone jest w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Północna granica nadleśnictwa biegnie na południowy-wschód od miejscowości Lipinki, przez Bąkowo w okolicach Warlubia aż do Wisły. Najdłuższa polska rzeka jest wschodnią granicą, przy czym punkt najdalej wysunięty na południe to miasteczko Gruczno w okolicach Świecia. Na zachodzie obszar nadleśnictwa rozciąga się od miejscowości Miedzno położonej w pobliżu Osia, do Drzycimia i Przysierska na południu.

Regionalizacja przyrodniczo-leśna, która zakłada podział terytorium Polski na 8 krain o odmiennych cechach środowiska naturalnego, przypisuje lasy Nadleśnictwa Dąbrowa do III Krainy Wielkopolsko-Pomorskiej i dwóch jej dzielnic - Borów Tucholskich i Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego.
Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa Dąbrowa wynosi 19,16 tys. ha, z czego 17,6 tys. ha stanowią lasy położone na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie świeckim, w gminach: Jeżewo, Dragacz, Świecie, Drzycim, Osie i Bukowiec oraz w granicach miasta Świecie.
Grunty Skarbu Państwa zarządzane przez Nadleśnictwo Dąbrowa podzielone są na dwa obręby leśne: Dąbrowa (7 997,74 ha) i Laskowice (11 160,04 ha), do których zaliczono 14 leśnictw.
Obręb Dąbrowa: Bursztynowo, Czersk Świecki, Dąbrowa, Kotówka, Kwiatki, Rulewo

Obręb Laskowice: Bedlenki, Bojanowo, Bzowo, Grabowiec, Gródek, Mniszek, Taszewo, Terespol.
Średnia powierzchnia leśnictwa wynosi obecnie 1 368 ha.
Nadleśnictwo prowadzi szeroką działalność w ramach edukacji leśnej i realizacji zadań wynikających z powołania Leśnych Kompleksów Promocyjnych.
W ramach współpracy ze szkołami podstawowymi, gimnazjami i szkołami ponadgimnazjalnymi pracownicy Nadleśnictwa przybliżają tematy z zakresu gospodarki leśnej, ekologii i ochrony przyrody, poprzez takie działania jak zajęcia w terenie, spotkania w szkołach, konkursy, coroczny udział w akcjach tj. Sprzątanie Świata czy Dzień Ziemi.
Jesteśmy współorganizatorami takich konkursów jak:
-"Jestem młodym ekologiem"- wraz ze SP w Lipinkach
- "Las Szansą na zdrowie" wraz z Gimnazjum w Warlubiu
-"Miej serce dla lasu zawczasu" wraz z zespołem szkół w Jeżewie.
Od sześciu lat patronujemy konkurs i wystawę pokonkursową "Leśne klimaty" Jest to konkurs rzeźbiarski organizowany równocześnie z obchodami dnia Świętego Huberta tzw. "Hubertowin".
Na terenie Nadleśnictwa znajduje się ścieżka edukacyjna "Grabowiec" położona na skarpie nadwiślanej, z której rozciąga się malownicza panorama na dolinę Wisły. Trasa ścieżki znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Wisły, biegnie po granicy rezerwatu 'Grabowiec' i w pobliżu projektowanego rezerwatu 'Czarcie Góry'. Miejsce wyjątkowo atrakcyjne pod względem krajobrazowym i florystycznym.
Z inicjatywy dyrekcji Szkoły Podstawowej w Lipinach powstało Centrum Edukacji Ekologicznej. Mieści się tu Izba Przyrodniczo-Leśna i ogród dendrologiczny pełniący rolę "zielonej klasy." Szkoła prowadzi także zajęcia w ramach "Zielonych szkół" posiadając własną bazę noclegową i socjalną.

Ośrodek Edukacji leśnej Dąbrówka powstał W roku 2011 powstał przy nadleśnictwie Dąbrowa Ośrodek Edukacji leśnej "Dąbrówka". W ośrodku znajduje się sala edukacyjna z 55 miejscami do siedzenia, wyposażona w sprzęt multimedialny i komputerowy, książki, atlasy,
Jest także zaplecze socjalne z możliwością przygotowania posiłku.
Na terenie ośrodka znajduje się także wiata rekreacyjna z miejscem na ognisko.
W ośrodka znajdują się liczne instalacje edukacyjne .
Na terenie ośrodka znajduje się ścieżka edukacyjna przystosowana dla różnych grup wiekowych. Ośrodek jest w trakcie tworzenia. W planach jest jeszcze powstanie ogrodów dydaktycznych, nowych instalacji edukacyjnych oraz boiska do siatkówki plażowej i ścieżki zdrowia.
Oferta Ośrodka:
- zajęcia z wykwalifikowaną kadrą leśną
- obiekty edukacyjne: sala edukacyjna, ścieżka edukacyjna przy ośrodku , leśny kącik gier i zabaw
- zadaszone miejsce na ognisko z kijami do kiełbas
- oddaloną od siedziby nadleśnictwa o 15 km, gdzie przejście jej zajmuje od godziny do 3 godzin. Jest to ścieżka na terenie Rezerwatu Grabowiec
- Ścieżka z elementami edukacyjnymi "Rybienkla"
- Gotowe tematy do realizacji bądź przygotowania spotkania zgodnie z wymogami odwiedzających.
- Dla każdej grupy i drobne upominki
- Leśne kino, możliwość podglądania przyrody
- Wiele edukacyjnych: szkółka , obiekty małej retencji, pomniki przyrody, rezerwaty
- Możliwość noclegu w Zielonej Szkole w Lipinkach
Prosimy o wcześniejsze umówienie zajęć w celu ich przygotowania.
Rezerwacji dokonujemy pod podanym nr telefonu bądź drogą mailową.
Najlepsze grupy to do 20 osób. Jesteśmy jednak w stanie przyjąć także grupy "autokarowe"
Zajęcia umawiać można telefonicznie: 52 33187 13
Więcej informacji pod adresem: www.dabrowa.torun.lasy.gov.pl lub https://www.facebook.com/#!/pages/Nadleśnictwo-Dąbrowa-Ośrodek-Edukacji-Leśnej-Dąbrówka

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie