W ramach projektu „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych” w naszym regionie powstało niedawno 16 nowych rezerwatów.
Po podpisaniu przez dr Ewę Patalas, regionalną dyrektor ochrony środowiska w Bydgoszczy, zarządzenia o ustanowieniu 4 nowych rezerwatów, w województwie kujawsko-pomorskim mamy 110 rezerwatów przyrody o powierzchni 10009,56 ha.
Ale tegoroczny plan przewiduje ustanowienie w sumie 19 chronionych obszarów o całkowitej powierzchni 540 ha. Brakuje więc jeszcze trzech.
Nowe rezerwaty to: Dolina Rzeki Mątawy, Uroczysko Nasiegniewo im. dr Wiesława Cyzmana, Zbocza Brdy i Zbocza Dybowskie.
Ustanowienie nowych rezerwatów, które obejmą najcenniejsze obszary przyrodnicze, to efekt uzgodnień, opinii i wielomiesięcznej pracy wielu osób, a przede wszystkim specjalnego zespołu ds. wyznaczania rezerwatów przyrody składającego się z przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Dolina Rzeki Mątawy
To rezerwat leśny na powierzchni 23,00 ha (otulina 36,40 ha) w gminie Jeżewo, powiat świecki, na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa.
W rezerwacie chodzi o zachowanie zróżnicowanych i unikatowych fitocenoz (zbiorowisk roślinnych) leśnych, ochronę wysięków wód i źródlisk, zachowanie ukształtowania i zasobów doliny rzeki Mątawy oraz zachodzących w niej procesów przyrodniczych.
Unikatowe fitocenozy leśne tego obszaru to łęgi jesionowo-olszowe i źródliskowe lasy olszowe na obrzeżu dominujących olsów porzeczkowych, poprzez fragmenty grądów subatlantyckich graniczących w tym regionie z subkontynentalnymi oraz zboczowymi, a także z żyzną i kwaśną buczyną niżową.
W tym miejscu dolina rzeki Mątawy, szczególnie od strony zachodniej, obfituje w liczne wysięki wód i źródliska z bogatą florą mchów i wątrobowców, co szczególnie podnosi jej walory przyrodnicze i krajobrazowe.
Rezerwat jest miejscem gniazdowania bielika, puszczyka, łabędzia krzykliwego, żurawia, zimorodka, gągoła oraz dzięciołów: czarnego, zielonego i dużego.
Uroczysko Nasiegniewo
Nosi imię dr Wiesława Cyzmana. To rezerwat leśny na powierzchni 38,91 ha (otulina 63,03 ha) w gminie Fabianki, powiat włocławski, na terenie Nadleśnictwa Włocławek.

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze
W uroczysku znajdują się cenne zbiorowiska leśne - grądy i łęgi wraz z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin.
Obszar stanowi kompleks leśny położony na zróżnicowanym pod względem rzeźby terenie wąskich terasach zalewowych. Występują tu łęgi wiązowo-jesionowe, natomiast w miejscach, gdzie terasy rozszerzają się, rozwija się łęg olszowo- jesionowy. W pozostałej części występują lasy grądowe, z czego największą powierzchnię zajmuje grąd subkontynentalny.
Wyjątkową cechą uroczyska jest również rosnący na dużej powierzchni las klonowo-lipowy.
Na terenie rezerwatustwierdzono 554 gatunków flory naczyniowej, a wśród nich kilka osobliwości regionalnych oraz kilkanaście rzadkich i chronionych w skali kraju, jak kukułka szerokolistna, kruszczyk szerokolistny, kopytnik pospolity, wawrzynek wilczełyko.
Zbocza Brdy
Ten rezerwat leśny ma 10,65 ha (otulina 13,76 ha), a położony jest w gminie Osielsko, powiat bydgoski, w Nadleśnictwie Żołędowo.
Cel ochrony: zachowanie cennego przyrodniczo i krajobrazowo grądu na zboczach doliny rzeki Brdy.
Szczególne walory przyrodnicze i krajobrazowe stanowią zbocza doliny rzecznej z drzewostanem grądowym oraz występującymi okazami cisa pospolitego, wprowadzonego ex situ w ramach projektu POIŚ pn. „Reintrodukcja cisa pospolitego na terenie RDLP w Toruniu”.
Zbocza Dybowskie
Rezerwat leśny utworzono na powierzchni 44,97 ha (otulina 52,56 ha) w gminach Solec Kujawski i Wielka Nieszawka, w powiatach bydgoskim oraz toruńskim, na terenie Nadleśnictwa Cierpiszewo.
Chodzi o zachowanie cennych przyrodniczo i krajobrazowo zespołów roślinnych: łęgów, grądu zboczowego, świetlistej dąbrowy i występujących wzdłuż skarpy wiślanej unikatowych zbiorowisk stepowych z runem złożonym z gatunków kserotermicznych (ciepłolubnych).
Występuje tu kilkadziesiąt gatunków roślin objętych ochroną gatunkową, a także ginących lub zagrożonych, tj. zdrojówka rutewkowata, kokorycz pełna, śnieżyczka przebiśnieg, kokorycz pusta, lilia złotogłów i kopytnik pospolity.