Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadróż. Powstanie klasa dla najzdolniejszych

Ewelina Kwiatkowska
W podpisaniu umowy brali udział (od lewej) dyrektor ZS Nr 4 Jerzy Misiak, starosta Marek Tyburski i prof. dr hab. Stanisław Chwirot
W podpisaniu umowy brali udział (od lewej) dyrektor ZS Nr 4 Jerzy Misiak, starosta Marek Tyburski i prof. dr hab. Stanisław Chwirot nadesłane
- Nie wiem, jak fizyka może być dla kogoś koszmarem - śmieje się Paweł, tegoroczny maturzysta z Nadroża. - Ten przedmiot to świetna zabawa. Uczniów, którzy zgadzają się z Pawłem jest wielu. Już od przyszłego roku szkolnego licealiści będą mieli możliwość nauki w prestiżowej klasie akademickiej.

Młodzi wielbiciele nauk przyrodniczych od dawna współpracują z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. - Już od kilku lat nasi uczniowie mogą liczyć na pomoc UMK - mówi Piotr Marynowski, nauczyciel fizyki z Zespółu Szkół Nr IV w Nadrożu. - Dzięki uczelni brali udział w rozmaitych wykładach, laboratoriach i festiwalach nauki. Takie spotkania to dla nich świetna okazja do rozwinięcia pasji.

Z myślą o fizykach szkoła postarała się o utworzenie laboratorium przyrodniczego z prawdziwego zdarzenia. - Dysponujemy świetnym zapleczem do badań - potwierdza nauczyciel. - Poza tym, w każdej chwili możemy bez problemy wypożyczyć niezbędny sprzęt z laboratoriów UMK.

- Wydział Fizyki dostrzegł zaangażowanie uczniów, starosty Tyburskiego, no i kadry pedagogicznej - opowiada Marynowski.
Decyzja o powstaniu klasy akademickiej została już przypieczętowana. Umowę odnośnie współpracy podpisali prof. dr. hab. Stanisław Chwirot, dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, starosta rypiński Marek Tyburski oraz dyrektor Zespołu Szkół Nr IV Jerzy Misiak.

- Nasz Uniwersytet pragnie zainteresować młodzież naukami ścisłymi - mówi dr Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jaki interes ma UMK w stworzeniu klasy akademickiej? - Są wielkie szanse na to, że młodzi ludzie rozwiną tu swoje pasje matematyczne, czy fizyczne. Wówczas mogą kontynuować karierę naukową właśnie na naszej uczelni - wyjaśnia Czyżniewski.

Uczniowie klasy akademickiej mogą liczyć na wiele korzyści. - Rzeczywiście, nauka będzie bardzo urozmaicona - tłumaczy Marynowski. - Warsztaty, szkolenia i wykłady to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na naszych przyszłych uczniów. Każdy z nich będzie mógł brać udział w pracach studenckich kół naukowych. UMK zobowiązało się także do wysyłania licealistom materiałów dydaktycznych drogą internetową.

Klasa akademicka, która powstanie w Nadrożu będzie pierwszą tego typu w regionie. Na razie UMK nie planuje otwierania nowych klas w pozostałych szkołach.
Decyzja o współpracy cieszy tym bardziej, że Nadróż jest niewielką miejscowością. - Na pogłębianie zainteresowań zasługują również uczniowie, którzy mieszkają z dala od dużych miast - stwierdza Czyżniewski. - Nasza uczelnia stara się ułatwić im rozwój intelektualny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska