https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te przedmioty mogą zniknąć ze szkół! MEN rozważa kolejne zmiany w planie lekcji - rewolucja w szkołach!

Magdalena Walczak-Grudzka
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
MEN szykuje kolejne zmiany w szkołach. Z planów lekcji mogą zniknąć biologia, chemia i geografia czy również fizyka! Ma je zastąpić jeden przedmiot - przyroda. Jak informuje "Rzeczpospolita", taka rewolucyjna reforma w szkołach podstawowych jest rozważana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2026 roku. Czytaj więcej.

Spis treści

Takie zmiany w szkołach planuje MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej ma kolejne pomysły na reformy w szkołach i wprowadza kolejne zmiany w szkolnictwie. Część z nich weszła już w życie - jak między innymi nowa podstawa programowa czy odejście od obowiązkowych prac domowych.

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty, zmiana podstawy programowej, nowe legitymacje szkolne, rezygnacja z ocen z niektórych przedmiotów, koniec z zadaniami domowymi, mniej lektur obowiązkowych, brak przedmiotu "Historia i Teraźniejszość" w klasach I szkół ponadpodstawowych, obowiązek szkolny dla uczniów z Ukrainy - to tylko niektóre zmiany wprowadzone w szkołach w Polsce.

Jak podkreślała wielokrotnie Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji narodowej, żadne zmiany nie będą podejmowane "bez konsultacji ze środowiskiem".

To Cię teraz może zainteresować

Te przedmioty mogą zniknąć ze szkół - to może być rewolucyjna zmiana!

Ze szkół podstawowych mogą zniknąć takie przedmioty, jak biologia, geografia, chemia, a nawet fizyka. Ministerstwo Edukacji Narodowej rozważa zastąpienie ich jednym przedmiotem - przyrodą - z którego lekcje odbywają się obecnie tylko do 4. klasy szkoły podstawowej.

Biologia, chemia i geografia mogą zniknąć z planów lekcji. Po reformie edukacji planowanej na 2026 r. te przedmioty mają być zastąpione przez jeden przedmiot: przyrodę - informuje "Rzeczpospolita". - Możliwe, że wydłużymy okres nauczania tego przedmiotu na kolejne lata. O szczegółach będziemy mówić wkrótce, przedstawiając ramowe plany nauczania - mówiła Katarzyna Lubnauer cytowana przez "Rzeczpospolitą".

Ministerstwo rozważa połączenie przedmiotów przyrodniczych, które są interdyscyplinarne, w jeden przedmiot, który przekazywałby nie tylko wiedzę teoretyczną i książkową, ale także dawał możliwość obserwacji i przeprowadzania doświadczeń i eksperymentów.

O takie zmiany, rozważane teraz przez MEN, od lat postuluje Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych. Zdaniem ekspertów przyroda jako połączenie przedmiotów takich jak biologia, chemia, geografia czy nawet fizyka powinna być nauczana przynajmniej do szóstej klasy szkoły podstawowej zaś rozdzielenie tych przedmiotów - ich zdaniem - jest optymalne najwcześniej w siódmej klasie, a najlepiej dopiero w szkole ponadpodstawowej.

Dodatkowo pomysł MEN połączenia przedmiotów przyrodniczych w jeden może pomóc w rozwiązaniu problemu braków kadrowych w szkołach.

Duże zmiany w szkołach w Polsce - oto plany Ministerstwa Edukacji Narodowej

MEN nieustannie pracuje nad reformą szkolnictwa w Polsce. Niektóre ważne zmiany już obowiązują w szkołach. Sprawdź:

W nowym roku szkolnym 2024/2025 w polskich szkołach szykują się duże zmiany. Niektóre z pomysłów Ministerstwa Edukacji Narodowej budzą kontrowersje. Duże zmiany w szkołach w Polsce - zobacz teraz w naszej galerii >>>>>

Ważne zmiany w szkołach od września 2024. Nie tylko nowa pod...

Czytaj więcej na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej: KLIKNIJ TUTAJ

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska