Beowulf postanawia rozprawić się z bestią. Przygody wojownika można oglądać na ekranie Adrii w filmie "Beowulf".
"W bajecznych czasach okrytych nutą historii, pełnych bohaterów i potworów, przygód, męstwa, złota i chwały, pewien wyjątkowy człowiek o imieniu Beowulf zjawia się nagle, aby ocalić starodawne duńskie królestwo przed zniszczeniem z rąk piekielnego stwora. W nagrodę ten legendarny ponad- dwumetrowy wiking, kipiący zuchwałą pewnością siebie i ambicją, otrzymuje koronę królewską..."
Jego imię znają w całym królestwie, a jego niezrównane męstwo i wyjątkowe czyny wychwalane są w pieśniach po tym jak przybywa, aby wybawić z opresji króla Hrothgara, w którego królestwie siał zniszczenie Grendel. To bezwzględny potwór torturujący i pożerający królewskich poddanych, przez którego mieszkańcy żyją w ciągłym strachu.
Uwolniwszy królestwo od tej dzikiej bestii, Beowulf zdobywa sławę i bogactwo. Żyje wśród przepychu i wszechogarniających pokus. To, czy mądrze poradzi sobie ze swoją świeżo zdobytą potęgą, na zawsze zadecyduje o jego losie jako wojownika, zwycięzcy, przywódcy, męża, a przede wszystkim człowieka.
23 października 1731 roku księga "Beowulf" została częściowo zniszczona w pożarze w bibliotece Cotton Library, gdzie znajdowała się największa kolekcja literatury średniowiecznej.
"Beowulf" to najstarszy znany epos w literaturze angielskiej. Nieznany jest jego autor. Akcja poematu toczy się w VI wieku, co stwierdzono na podstawie wspomnianej w nim bitwy. Tą potwierdzają źródła historyczne. Chociaż wydarzenia mają miejsce głównie w Danii, historię tę opowiadali Anglosasi w północnej Anglii dwieście lat później. Anglosasi nie uważali się za Brytyjczyków, ale za wikingów, a wszyscy bohaterowie pochodzili ze Skandynawii.
Utwór do mnie nie przemówił
- Sam utwór poetycki kompletnie do mnie nie przemówił. Pamiętam, że musiałem go przeczytać w szkole średniej i nic nie zrozumiałem, ponieważ napisany został w języku staroangielskim - przyznaje Robert Zemeckis, reżyser. - To było jedno z tych okropnych zadań domowych. Nigdy później nie wróciłem już do niego myślami, nie sądziłem, że może nadawać się na interesującą opowieść. Jednak kiedy przeczytałem scenariusz Neila Gaimana i Rogera Avary'ego, wpadłem w zachwyt.
"Beowulf"- pisze J. R.R. Tolkien - to nie opowieść o młodym bohaterze, który pokonuje potwory, ani o starym królu, który umiera, walcząc ze smokiem, ale opowieść o człowieku, który - kiedyś młody i niezwyciężony - zmierza świadomie ku własnej tragicznej śmierci.
Pracując ze scenarzystami nad rozwojem akcji, Zemeckis zaczął badać głębiej zagadnienie.
- Kiedy scenariusz tak mnie zaintrygował, wróciłem do tego utworu i przeczytałem go ponownie - mówi dalej Zemeckis.
- Rozmawiałem też z uczonymi zajmującymi się Beowulfem i zagłębiłem się w legendę. Wiele spośród motywów, jakie występują w Beowulfie, zostało zaczerpniętych z Biblii: bohaterska męcząca podróż człowieka, walka dobra ze złem oraz cena chwały.
- Polecieliśmy z Rogerem do Meksyku, gdzie Roger wynajął od znajomego dom na cały tydzień - mówi Gaiman. - Był to tydzień kompletnego szaleństwa. Obłożyliśmy się tłumaczeniami "Beowulfa": wszystkimi, jakie udało nam się znaleźć, w tym takimi z wersją w języku staroangielskim po jednej stronie i angielskim tłumaczeniem po drugiej. Podłączyliśmy swoje komputery i zaczęliśmy pisać jak szaleni. Wrócili do domu ze scenariuszem, który przeczytał Zemec-kis i zaczął nad nim pracę.