Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagły atak zimy w kraju - śnieg, wicher i brak prądu

tvn24, (domi)
fot. sxc
Trudne warunki na drogach, deszcz, a miejscami także śnieg zastał nas w środowy poranek. W całym kraju temperatura obniżyła się do kilku stopni, a dodatkowo chłód potęguje silny i porywisty wiatr osiągający nawet 130km/h. Front ze śniegiem będzie nam towarzyszył do końca tygodnia.

Sytuacja w Lublinie jest najpoważniejsza. Nocą spadło tam kilka centymetrów śniegu. Warunki drogowe są bardzo trudne. Cała Lubelszczyzna boleśnie odczuwa skutki nagłego ataku srogiej zimy.

Na Podlasiu silny wiatr pozbawił prądu co najmniej kilkanaście tysięcy odbiorców. - Uszkodzona została również główna linia 400 kilowoltów zasilająca region. Jak poważna jest awaria i ile może potrwać jej naprawa, na razie nie wiadomo. Prądu nie ma m.in. w okolicach Ełku i Mikołajek, Augustowa, Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Siemiatycz - mówi Andrzej Piekarski rzecznik PGE Dystrybucja Białystok, która to spółka zasięgiem swego działania obejmuje województwo podlaskie i część warmińsko-mazurskiego.

Na północy wiejący wiatr spowodował tzw. cofkę, to znaczy tłoczenie wód z Zalewu Wiślanego i Bałtyku do rzeki Elbląg. Stan wody szybko się podnosi, przekroczył już stan alarmowy i doszło do zalania jednej z ulic miasta.

Silny wiatr z północy zaczął wiać w Elblągu we wtorek wieczorem, ale po kilku godzinach ucichł. Po północy zaczęło ponownie mocno wiać z północy tak, że woda przekroczyła stan ostrzegawczy, a rano - alarmowy. Prognozy, którymi dysponuje wydział zarządzania kryzysowego w Elblągu mówią, że silny wiatr ma się utrzymać do soboty.

Wicher w woj. warmińsko-mazurskim powalił w nocy z wtorku na środę drzewa w okolicach Elbląga oraz na Mazurach w okolicach Giżycka, Ełku, Olecka, Gołdapi. Dyżurny straży pożarnej Łukasz Kowalski powiedział, że lokalnie drogi na Mazurach mogą być nieprzejezdne.

Natomiast strefa intensywnych opadów deszczu ze śniegiem i śniegu przemieszcza się w ostatnich godzinach ze wschodu w głąb kraju. W ciągu nadchodzącej doby ogólna suma opadów deszczu ze śniegiem i śniegu wyniesie od 5 do 30 mm, przy czym miejscami na wschodzie, południu i w centrum, a w czwartek również na zachodzie, samego śniegu spaść może ok. 5 cm, ciężkiego i mokrego, tworzącego na drogach błoto pośniegowe, znacznie utrudniającego jazdę.

Uwaga, w czwartek nadal opady śniegu
W górach i obszarach podgórskich przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 10 cm do 40 cm w szczytowych partiach. W ciągu dnia wiatr będzie słabnąć na południowym-wschodzie kraju. Na pozostałym obszarze porywy osiągać będą do 60-90 km/godz., na Wybrzeżu i wysoko w górach do 100 km/godz., północno-wschodni i północny. Na Bałtyku sztorm 7-10 w skali Beauforta, wiatr w pojedynczych porywach do 120 km/godz.

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na zachodzie kraju opady deszczu ze śniegiem, a w centrum, na wschodzie i w górach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 2 stopni C na wschodzie kraju, do 6 stopni C na zachodzie i Wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny i porywisty, w porywach do 70 km/h, na wschodzie kraju wschodni, na pozostałym obszarze kraju północny. W górach nadal zawieje i zamiecie śnieżne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska