https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najciekawsze miejsca do odwiedzenia w Kujawsko-Pomorskiem. Zobacz top listę

Marek Weckwerth
Krzywa Wieża w Toruniu
Krzywa Wieża w Toruniu Marek Weckwerth
Jakie miejsca na Kujawach i Pomorzu zasługują na szczególną atencją turystów? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, może poza wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO toruńską starówką i Borami Tucholskimi, w których utworzono Rezerwat Biosfery UNESCO.

Odpowiedź nie jest łatwa ze względu na nagromadzenie w naszym regionie (wbrew pokutującym stereotypom, że niewiele ciekawego można tu zobaczyć) wielu atrakcji przyrodniczych, kulturowych i architektonicznych.

W największym skrócie - najpierw pojawił się skandynawski lądolód, który piętrząc zwały ziemi i nanosząc ogromne ilości głazów ukształtował krajobraz. Ten wzbogaciły jeszcze wody topniejącego lodowca, żłobiąc doliny rzek (z Pradoliną Toruńsko-Eberswaldzką i Doliną Dolnej Wisły na czele), wypełniając niecki jeziorami (największe jest Gopło).

Potem przyszli ludzie zostawiając po sobie materialne świadectwa różnych kultur, by wspomnieć o megalitycznej z 3000 - 2200 lat p.n.e (okolice Izbicy Kujawskiej czy łużyckiej sprzed 1300 do około 400 lat p.n.e. (Biskupin).

Od I do III wieku naszej ery mieszkali tu pochodzący ze Skandynawii Goci i Gepidzi (Odry, Leśno).

Później tereny te zawojowały plemiona słowiańskie, z których na naszych ziemiach wyłonili się jako najsilniejsi Polanie i Pomorzanie. Zwłaszcza tym pierwszym, budującym podstawy państwa polskiego, zawdzięczamy najstarsze romańskie kościoły i klasztory (przede wszystkim Mogilno, Strzelno, Kruszwica, Inowrocław, Trzemeszno).

Na kształt regionu wpłynęła mocno historia i architektura pogranicza polsko - krzyżackiego, które kształtowało się bardzo dynamicznie i wykuwało w ogniu wojen od XIII do XV stulecia. Stąd mnogość gotyckich zamków i kościołów, z których wiele zostało zniszczonych i ograbionych podczas potopu szwedzkiego (druga poł. XVII w.).

Koniec XVIII wieku przyniósł Rzeczypospolitej jeszcze większe nieszczęście - rozbiory. Nasz region podzielony został między Prusy a Rosję, co odbiło się m.in. w zachowanej do dziś architekturze miast i wsi - bogatszej w części niemieckiej. Ale to po stronie rosyjskiej narodziło się pierwsze prawdziwe uzdrowisko w naszym regionie - Ciechocinek.

Zachęcam do obejrzenia zdjęć 10 miejsc w naszym regionie zasługujących naszym zdaniem na szczególne uznanie turystów.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Genio

Powiedzmy sobie szczerze.

Jest jedna atrakcja w województwie - Toruń.

Tylko to miasto jest magnesem, który powodować może że przyjeżdżaja tu ludzie. Nie oszukujmy się. Biskpupin czy Chełmno choć oba miejsca wartościowe to one są jedynie punktami odwiedzin "po drodze".

Reszta propozycji z artykułu to mozno naciągane atrakcje, a bydgoska wenecja trudno nazwać atrakcja nawet dla bydgoszczan.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska