
Aby deszcz przestał być problemem, eksperci MWiK przebadali każdy opad, jaki spadł w Bydgoszczy w ciągu ostatnich 50 lat. Poznając specyfikę bydgoskiej deszczówki i miejsca zagrożone zalaniem - po wnikliwej analizie danych, skomplikowanych obliczeniach i symulacjach hydrauliki sieci - przygotowali plan, jak zmodernizować i uporządkować kanalizację deszczową w mieście.
W ten sposób powstał projekt adaptacji miasta do zmian klimatycznych. Jego celem jest dostosowanie kanalizacji deszczowej do obecnego i planowanego sposobu zagospodarowania terenu oraz ochrona miasta przed skutkami deszczy nawalnych oraz nadmiernej ilości wód opadowych i roztopowych.
Na zdjęciu ul. Fordońska na wysokości posesji 397-399.

- Efektem realizacji prac ma być umożliwienie retencjonowania wody i regulacja jej wykorzystania, a tym samym zmniejszenie podtopień budynków i zalewania ulic - mówi Marek Jankowiak. - W ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy” zostaną wybudowane nowe kanały deszczowe oraz zmodernizowane stare i niedrożne.
Gruntowna renowacja, przebudowa i oczyszczenie zostaną przeprowadzone na ponad 90 km istniejących kanałów. Wybudowanych będzie też ok. 14 km nowych kanałów deszczowych.
Inwestycja obejmuje także np. budowę 71 zbiorników retencyjnych, oczyszczalni ścieków deszczowych i urządzeń umożliwiających oczyszczenie i zagospodarowanie wody deszczowej na terenach zielonych.

Obecnie trwają prace przy budowie zbiornika retencyjnego na ul. Kolbego (Osowa Góra), które zakończą się w październiku br. Pomieści on 544,5 metrów sześciennych wody.

- Zbiornik wybudowany będzie też na placu Wolności. Rozpoczęcie prac planujemy na przełomie 2020/2021 roku - mówi Marek Jankowiak. - Warto też wspomnieć o Dolinie 5 Stawów, która jest uznawana za wzorcowy przykład zagospodarowania wód otwartych na terenie miasta.
Zakończenie prac modernizacyjnych w ramach bydgoskiego projektu planowane jest do końca 2021 r.
Na zdjęciu zbiornik retencyjny, który powstaje na Osowej Górze.